banner417
Öne Çıkanlar mezitli ali ekber yıldırım YENİŞEHİRDE SATRANÇ TURNUVASI akdeniz bina yıkım pazartesi imecehaber imecegazetesi akdeniz AKİB

Bu haber kez okundu.

AİLE HEKİMLERİ  17-18 ŞUBAT’TA İŞ BIRAKTI  BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ!

Haber: Elif KURTTAŞ

 Sağlık Bakanlığı’nın duymadıklarını, verdikleri sözlerde durmadıklarını ifade eden Aile Hekimleri “Sağlıkta şiddeti durdurmamak, ekonomik özlük haklarımızı görmezden gelmek, Aile Hekimliği sistemini çökertmekte ısrar etmektedir.” dedi.

Sağlıkta dönüşüm ile birlikte verilen sözlerin unutulmuş olduğunu söyleyen Dr. Gürkan Arslan “Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının pandemi nedeniyle ölümlerine göz yumulmuş, COVID-19’un Meslek Hastalığı kabul edilmesine yönelik yasal düzenleme yapılmamış, sağlıkta şiddeti önleyecek etkili bir sağlıkta şiddet yasası çıkarılmamış, hekimlerin 7200, diğer sağlık çalışanlarının 3600 ek gösterge talepleri görmezden gelinmiş, angarya çalışmalar, 36 saatlik nöbetler, 5 dakikalık muayeneler, emekliliğe yansımayan performans ücretleri ile bizleri mağdur etmeye devam edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

KADERLERİNE TERK EDİLİYORLAR

Aile Sağlığı Merkezleri modernize edilmek yerine kaderlerine terk edildiğinin altını çizen Dr. Gürkan Arslan “Birçok Aile Sağlığı Merkezi fahiş artan elektrik, doğalgaz faturalarını ödeyememekte, artan personel giderlerini karşılayamamaktadır. Yakın zaman içerisinde Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan ve ücretleri Aile Hekimleri tarafından karşılanan 20.000 ’e yakın yetişmiş sağlık çalışanı işsiz kalacak, Aile Sağlığı Merkezlerinde verilen birçok hizmet durma noktasına gelecektir.” dedi.

Aile Hekimliği başına düşen nüfuslar azaldıkça enflasyona karşı Aile Hekimi ve Aile Sağlığı çalışanlarının hak edişlerinde iyileştirilme yapılmadığını vurgulayan Dr. Gürkan Arslan Pandemi döneminde bile, negatif performansa dayalı angaryalar arttırılarak aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları değersizleştirilmiştir. Sayın Sağlık Bakanı; Asgari ücrete yakın hakkediş alan aile sağlığı çalışanı ebe ve hemşire, yoksulluk sınırında hakkediş alan Aile Hekimleri, Son bir ay içerisinde 197 ve Son bir yıl içerisinde ülkesini terk eden binlerce hekim, sizlerin eseridir.” şeklinde konuştu.

LİYAKATLİ İDARECİLERİ MUMLA ARIYORUZ

Günübirlik politikalara alet edilmiş Aile Hekimliği sisteminin sanrı ve hezeyanlarla idare edilmekte olduğunu ifade eden Arslan “Yapılan mevzuat düzenlemesi ile yüzlerce meslektaşımızı kaybettiğimiz bir dönemde, moral ve motivasyonumuz yok edilmiş sözleşme feshi baskısı altında hizmet sunmamız istenmiştir. Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına uygulanan bu orantısız ceza ve baskının gerekçesini anlamakta zorlanıyoruz. İstanbul, Tekirdağ, Muş, Hakkâri, Mersin ve Diyarbakır gibi birçok ilde, anayasaya aykırı olduğunu düşündüğümüz ceza yönetmeliği kullanılarak, tabiri caiz ise ‘’cadı avı’’ başlatılmış, birçok aile hekiminin sözleşmesi il sağlık müdürleri tarafından yenilenmemiştir.” şeklinde ifade etti.

ŞİDDETE UĞRAYAN SAĞLIK ÇALIŞANI İÇİN ADALET İSTİYORUZ

Kışkırtılmış sağlık talebi, artan angarya ve iş yoğunluğu altında ezilen sağlık çalışanlarının her gün dozu artan şiddet ile karşı karşıya kalmakta olduğunu söyleyen Arslan “Hekimleri ve tüm sağlık çalışanlarını şiddetin hedefi haline getiren itibarsızlaştırıcı söylemlerden derhal vazgeçilmelidir. Arttırılmış cezalarla Etkin Sağlıkta Şiddet Yasası çıkartılmalı adli merciler sağlıkta şiddet durumunda kanunları şiddeti caydırıcı ve etkili bir şekilde uygulamalıdır. Aksi takdirde bu şiddetin faili siz olacaksınız.” dedi.

Taleplerini ifade eden Aile Hekimleri

1-) Etkin bir sağlıkta şiddet yasası ve bu yasaları uygulayan adalet sistemi istiyoruz.

2-) 30 Haziran 2021 tarihli ödeme sözleşme yönetmeliğinin geri çekilmesini ya da önerilerimiz doğrultusunda revize edilmesini istiyoruz.

3-) Aile sağlığı merkezi gider ödemelerinin, ASM gider artışına paralel olarak artırılmasını istiyoruz.

4-) Emekliliğimize da yansıyacak, insanca yaşanacak bir temel ücret istiyoruz.

5-) Hekimlerin ek göstergelerinin 7.200, diğer sağlık çalışanlarının 3.600 olmasını istiyoruz.

6-) Angarya çalışmanın yasaklandığı, güvenli çalışma ortamları istiyoruz.

7-) COVID-19’un illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilmesini istiyoruz.

8-) Herkese eşit, ücretsiz, nitelikli, kamusal bir sağlık hizmeti istiyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432