Öne Çıkanlar bakan ORTAKBİLDİRİ EMEKLİLİK Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber ADALET

Aile Hekimleri 3 Gün Hizmet Vermeyecek/Soner Aydın'ın Haberi
 Tabip Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Gürbüz Şen, Kamu sendikacılığı adına Cumhuriyet tarihinde ilk kez 3 gün iş bırakma kararının alındığını dile getirerek kararı alan tüm sendika, dernek ve meslek odalarını tebrik etti. Sağlık Bakanlığı'nın, Nisan ayında yayınladığı yönetmelik değişikliğini eleştiren Şen, “Aile hekimliği çalışanları olarak amacımız ve çalışma prensibimiz her zaman daha iyi bir aile hekimliği uygulaması olmuştur. Meslek etik ilkelere saygılı, iş güvencesi ve gelecek kaygısı olmayan bir aile hekimliği uygulaması içindir mücadelemiz. Artık yeter diyoruz” ifadelerini kullandı.

 

"Özlük haklarımız gözden geçirilmeli"

 

"Aile hekimliği uygulamaları artık bir kaos halini almıştır" diyen Şen, “Mahkeme kararını tanıyan iller, tanımayan iller, başına buyruk adeta bir işletme yönetir gibi 'ben böyle istiyorum' diyen müdürler var. Hukuksuz olarak çıkarılan yasa, torba yasa, yönetmelik ve genelgeler, iş güvencesiz, görev tanımı yapılmadan muğlak ifadelerle keyfiyetle yürütülmeye çalışılan sağlık hizmetleri, her geçen gün artan iş yükü ve özlük hak kayıplarımız var. Popülist söylem ve eylemlerle karşı bugüne kadar onlar konuştu aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları çalıştı. Ancak adeta meslektaşlarına ve ASM çalışanlarına meydan okur gibi yapılan son yönetmelik değişikliği bardağı taşıran son damla olmuştur. Anayasa Mahkemesi kararına rağmen özlük haklarımız yeniden keyfiyetle uygulanacak yönetmelik değişikliğiyle müdürlerin insafına bırakılmıştır" şeklinde konuştu.

 

"Taleplerimiz dikkate alınsın"

 

Birinci basamak Sağlık hizmeti kurgusunun bir an önce hizmet sunucularıyla ve ilintili tüm sivil toplum kuruluşlarıyla beraber yeniden gözden geçirilmesini isteyen Şen, bir dizi talepte bulundu: “Aile Hekimliği uygulama ve ücret yönetmeliği geri çekilmelidir. Toplum sağlığı ve bağlı birimler yönetmeliği geri çekilmelidir. Özlük haklarımız Anayasa Mahkemesi kararlarına uygun olarak kanunla belirlenmeli ve keyfi uygulamalara son verilmelidir. İnsanlık dışı entegre sağlık hizmeti adı altında yapılan eziyete son verilmelidir. Bir ekip olarak çalıştığımız aile sağlığı çalışanlarının özlük hakları iyileştirilmelidir. Hukuksuz gerekçelerle açılan tüm soruşturmalar geri çekilmeli ve verilen cezalar iptal edilmelidir. Sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Nöbet uygulamalarına derhal son verilmelidir.”

Doktorlar basın açıklamasından sonra 20-21-22 Mayıs günleri ile 23 Mayıs Cumartesi nöbeti de dahil olmak üzere iş bırakacaklarını duyurdular.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291