Öne Çıkanlar mersin MİMARLAR 2temmuz1993 Mithat Paşa imecehaber imecegazetesi mersin sivas

Bu haber kez okundu.

“ARTIK YETER, UYARIYORUZ”

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Kartal’da Aile Sağlı Merkezinde çalışan hemşire Ömür Erez çalıştığı sırada Rahmi Uygun tarafından silahla başından vurularak öldürülmüştü. Sağlık çalışanlarına ve kadına yönelik şiddetin hiç bitmediği bu günlerde her fırsata sesini duyurmaya çalışan ve sağlıkçıların haklarını savunan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen; “Adaletsizliğin giderek kural haline geldiği ülkemizde; gerek kadına gerekse de sağlık emekçilerine yönelik artan şiddet sonucu bir canımızı daha yitirdik. İstanbul Kartal'da Aile Sağlığı Merkezinde görevi başında silahlı saldırı sonucu öldürülen Hemşire Ömür Erez'in ailesi ve çalışma arkadaşlarına baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.” açıklamasını yaptı.

HABER: ŞİRİN ALP

Bu olayda sorumlularının tüm sağlıkçıların çabalara karşın seyirci kalmaya devam eden Sağlık ve İçişleri Bakanlık yetkilileri olduğunu belirten Antmen; “ Artık yeter. Hükümeti, Sağlık alanındaki şiddete yönelik yasal düzenleme ve İstanbul Sözleşmesinin eksiksiz uygulanması için bir kez daha uyarıyoruz. Sabrımızın, tahammülümüzün kalmadığı tüm kamuoyunca bilinmelidir. Hemşire Ömür Erez gerek kadın cinayetinde gerekse de sağlık çalışanı cinayetlerinde ne ilktir ne de son olacaktır, çünkü sağlık bakanlığının sağlıkta şiddeti, hükümetin kadın cinayetlerini durdurma konusunda hiç niyeti yoktur. Özellikle sağlıkta şiddetin sağlık bakanlığı tarafından kışkırtıldığı, cezasız kaldığı ve Mersin Tabip Odası olarak yıllardır karşı çıkmamıza karşın sesimizin duyulmuyor olduğu bir ortamda çalışıyor ve yaşıyoruz. Sağlık bakanlığının kamusal bir hak olan sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesi için sağlıkta şiddete ihtiyacı vardır. Hekimler hakkında hükümet tarafından yapılan olumsuz yorumların nedeni de budur. Bu anlamda bizler ne kadar mücadele edersek edelim, sağlık bakanlığı bu konuda adım atmadığı sürece bu sorunun çözümlenmesi mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ACİLEN ÇIKARILMALIDIR

Bu konuda alınması gereken önlemlerin çok basit olduğunu belirten Antmen; “Öncelikle güvenli çalışma ortamları oluşturulmalıdır. Özellikle Hemşire Ömür Erez’in cinayetinin ortamı olan Aile Sağlığı Merkezleri apartman altlarından kurtulmak ve kamusal alanlara dönüşmek zorundadır. Vatandaş bu konuda eğitilmelidir. Sağlık çalışanları da eğitilmeli ve iletişim konusunda her kesimin asgari bir bilgiye sahip olması gerekir. Halkın sağlık hizmetine erişimi konusundaki sıkıntıları giderilmelidir. Sağlık hizmeti veren insanların çalışma ortamları, çalışma süreleri ve genel olarak tüm çalışma koşulları düzeltilmelidir. Tüm bu kararlar alınıp, uyguladıktan sonra yine de şiddet oluyorsa en ağır ceza almalarını sağlayacak bir sağlıkta şiddet yasası acilen çıkarılmalıdır. Cezasızlık, sorunun çözülmesini değil, büyümesini sağlar.” şeklinde belirtti.

Adalet Bakanlığı,  İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve genel olarak iktidar bu konuların çözümü için hekimlerin biricik örgütü olan TTB’nin önerilerini dikkate almalı ve bu konularda TTB ile diyaloğa geçmekten imtina etmemesi gerektiğini belirten Antmen, sözlerine şu şekilde sonlandırdı ; “ Biz Mersin Tabip Odası olarak sağlıkta şiddet ile mücadele etmek için sağlıkta dönüşümle mücadele etmek gerektiğini savunuyoruz, çünkü sağlıkta şiddet sağlıkta dönüşümün bir sonucudur.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291