Öne Çıkanlar YAĞMUR KAGİDER Women Serkan AVCI TÜİK televizyon prohram Toroslar cuma tv canlıyayın imecehaber imecegazetesi festival mersin

Hasta çok hemşire yok  36 hastaya sadece 3 hemşire bakıyor

Şehir hastanede mobigin uygulandığını, hemşireler arasında ayrımın yapılıp COVİD-19 servisine torpilli olan hemşirelerin konulmadığını, hastane idaresi ile anlaşamayan ya da tartışan hemşirelerin ise COVİD servisine gönderildiğini söyleyen COVİD-19 servisi hemşireleri iş yüklerinin çok olduğunu 36 hastaya sadece 3 hemşirenin baktığını ve hiçbir şekilde personel desteği alamadıklarını belirti. Hemşireler "36 yatağa 3 hemşire bakıyorunun üstüne birde hastanede yeterli sayıda sekreter olmadığı için tüm sekreterlik işlerine de hemşireler bakıyor” diyerek tepkilerini gösterdi

Mersin Şehir Hastanesinde COVİD19 servisinde çalışan hemşireler şehir hastanesinde yaşanılan sıkıntıları İMECE Gazetesine anlattı. Covid19 servisinde çalışan ve ismini açıklamayan hemşire “36 yatağa 3 hemşire düşüyor.  Hemşirenin iş yükü fazla sekreter olmadığı için tüm sekreter işleri hemşirenin üstünde kalıyor. COVİD19 döneminde pandemi polikliniğe hiç gelmemiş hemşireler de var en az 3 veya 4 defa gelmiş hemşire de var adil bir yönetim yok” diyerek sıkıntılarını maddeler halinde sıraladı:

1Pandemi polikliniğe genelde yönetime ters düşen veya müdür yardımcısının gıcık olduğu kişiler gönderiliyor. Maksatları akıllarınca ceza vermek.

2-Biz çalışanlar üzerinde çok fazla mobing var ufacık bir talebimize aba altında sopa gösteriliyor

3- Genelde görev yerini gece geç saate whatsapp gurubuna atılan mesajla öğreniyoruz evde bile insana huzur verilmiyor gece gelen bu mesajla gecemizde rezil oluyor 

4-COVİD servisinde tarafında çalışacak kişiler yıl bakılmadan torpile göre görevlendiriliyor torpilliler bu süreçte en rahat yerlerde çalıştırıldı buna keza 30 yıllık hemşirelerde dahil nöbetlerde bu hemşireleri emekli olmaya ikna etmek için mobing uygulanıyor

5 COVİD servisinde çalıştığımız süreçte hiçbir idareci sorununuz var mı diye hiç ziyarete gelmedi. Üzerine tüm işleri yapmamız için bizlere baskı kuruldu. Çalışma alanlarımız çok kötü insani şartlarda çalışmıyoruz.

COVİD -19 servisinde çalışmakta olan hemşirelerden bir diğeri ise yaşadıkları sorunları şöyle dile getirdi:

“Hemşire sayısı hep aynı”

“COVİD vakalarının görülmeye başladığında 18 hastaya 4 hemşire hizmet veriyormuş. Bu durum daha sonra 3 hemşireye çekildi. Daha sonra ise servis yatak kapasitesi yüzde elli arttırılmasına rağmen hemşire sayısı aynı kaldı. Hizmetin aksamaması isteniyor hizmet verilen hasta sayısını arttırıyorlar ama ne hemşire sayısını değiştiriyorlar ne de maddi olarak bunun karşılığını veriyorlar.”

“Hemşirenin iş yükü arttırılıyor”

 “Görev yerini değiştirmek isteyenlerinin istekleri göz önüne alınmıyor. Burada çalışacaksın deniyor. Riskli birim olarak çalışılan COVİD servisleri lafta riskli birim olarak yer alıyor. Fazla mesai ve performans ödemeleri buna göre düzenlenmiyor. Hasta sayısı azaldığında zoraki olarak çalışan personel sayısı düşürülüyor. Az çalışandan çok performans bekleniyor.  Covid birimlerinde çalışan personel derdini anlatacak ne bir amir nede bir yetkili göremiyor. İzole alan kendi kaderine terk edilmiş durumda. “dedi.

“36 Hastaya 3 veya 2 hemşire düşmektedir”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi ve Hemşire olan Filiz Çelebi, Pandeminin başında yeterli olmasa da çalışma saatlerin düşürüldüğünü ancak günümüzde şartların giderek ağırlaştığın belirterek şunları söyledi: “36 Hastaya 3 veya 2 hemşire düşmektedir. Farkındaysanız hemşire sayısını net veremiyorum. Çünkü değişiyor bazen gündüz 3 hemşire, gece 2, bazen de gündüz 2 gece 3 hemşire oluyor.  Daha önce 4 kişi ile çalışırken bir hemşirenin Covid19 testinin pozitif çıkması halinde 3 hemşire çalışanı servisi idare edebiliyordu. Ama şu an ise sayılar 3 ve 2 ye düştü. Bu da iş yükünü ağırlaştırdı. İşe yetişemeyen sağlık emekçisi daha çok hastalığa yakalanan salık emekçisi olarak bize geri dönüyor. Hastalığa yakalananların yerine de yenisi gelmiyor. Geride kalanlar eksik tamamlıyor.”

“Bu yolda 500'e yakın sağlık emekçisinin kaybettik”

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinde en çok etkilenenlerin sağlıkçılar olduğunu söyleyen Filiz Çelebi “Biz sağlık çalışanları olarak izin kullanamadık emekli olamadık çocuklarımıza bakamadık. Sürekli bir belirsizlik içinde karanlıkta el yordamı ile yol bulmaya çalıştık. Karanlıkta el yordamıyla ediyorum çünkü çalışma saatlerimiz, hangi gün çalışacağımız, ne zaman izin kullanacağımız hiçbir zaman belli olmadı. Bir telefonla gel dediler gittik bir mesajla 24 saat nöbet tuttuk. Bu yolda 500'e yakın sağlık emekçisinin kaybettik. Günden güne kriz yönetimi düzene binip pandemi ile mücadelede yol alacağımıza şartlar daha zorlaştı.” dedi

“Bıçak kemiğe dayandı”

Sağlık çalışanlarının çalışma saatleri ve koşulları gittikçe dayanılmaz hal aldığını belirten Çelebi Pandemi başında18 hastaya 4 hemşire bakarken her odada tek hasta yatarken çalışan sağlık emekçisinin virüsle teması daha azdı. Bu nedenledir ki virüse yakalanma riski de daha azdı. Gerçekten yoruldu artık sağlık emekçisi. Sağlık çalışanı açığının kapatılmaması yeni alımların yetersiz sayıda kalması pandemi den önce de bir sorun iken pandemi ile birlikte bu açık uçuruma dönüştü. Bıçak kemiğe dayandı. Sadece hastanede çalışan sağlık emekçileri değil aile sağlığı merkezlerindeki aile hekimleri tükendi Ağız diş sağlığındaki filyasyon da görevlendirilen sağlık emekçileri tükendi. Toplum sağlığı merkezlerinde çalışan hastalığa yakalanan vatandaş ilaç dağıtan test yapan sağlık emekçisi tükendi” diyerek tepkisini dile getirdi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291