Öne Çıkanlar imecehaber imecegazetesi CUMHURBASKANI RecepTayyipErdogan kırım mesaj cumartesi İmeceHaber tarsus mersin carsamba özelhaber SOMA

Bu haber kez okundu.

HEMŞİRELER BAKANLIĞA TEPKİLİ
  

İmece Haber Merkezi- SES Mersin Şubesi üyeleri Hemşireler Haftası dolayısıyla öğlen saatlerinde Tıp Fakültesi önünde bir araya geldi. 'Ebelik ve hemşirelik mesleğinin bağımsızlığı ve onuru için hep birlikte mücadele edelim' pankartı açan sendika üyeleri, ebe ve hemşirelerin sorunlarına dair açıklama yaptı. Sendika adına kısa bir açıklamaya yapan Şube Eş Başkanı Deniz Çınar Özdemir, "Kadın, toplumun her alanında olduğu gibi sağlık alanında da emeği ile her noktasında var olmasına rağmen yine görünmez kılınmaktadır. Kadınlar, tarihin ilk zamanlarından bu yana sağaltımın bir parçası olmuştur. Bugün, ebe ve hemşireler, hastanelerin ve diğer tüm sağlık kurumlarının temel direkleri olmalarına rağmen, karar alma süreçleri ve ekonomik haklar bakımından ikincil konuma itilmişlerdir" dedi.

 

"Daha fazla göz ardı edilemeyecek haldeyiz"

 

"Sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde ve sürekliliğinin sağlanmasında oldukça önemli bir yeri olan ebe ve hemşireler, sağlık hizmetlerinin ticarileşmesi ve sağlık sisteminin bu dönüşüme paralel olarak yapılandırılması nedeniyle önemli sorunlar yaşamaktadırlar" diyen Özdemir "Türkiye'de halka sunulan sağlık hizmetinin niteliği açısından ebe ve hemşirelerin sorunları artık daha fazla göz ardı edilemeyecek bir noktaya gelmiş bulunmaktadır. Öncelikle, sağlıkta dönüşüm programı ile yaygınlaştırılan güvencesizlik sonucunda aynı okulu bitiren, aynı işi yapan, aynı unvana sahip kişilerin farklı özlük ve mali haklara sahip olması kesinlikle kabul edilir bir durum değildir" ifadelerini kullandı.

 

Yaptığımız işin gerçek karşılığını istiyoruz!

 

Hizmet ürettikleri mekânların, genel olarak pek çok bulaşıcı hastalık riskini aynı anda barındıran, şiddete uğrama ihtimalinin oldukça yüksek olduğu, fiziksel ihtiyaçları karşılamaktan uzak ve sağlığı ciddi olarak tehdit eden mekanlar olduğunu dile getiren Özdemir, "Uzun saatler çalışmakta, angarya ve insani sınırın üstündeki nöbetlere rağmen ayakta durmaya çalışıyoruz. Yaptığımız iş, ürettiğimiz hizmet karşısında bizlere verilen ücretler oldukça yetersizdir. Performans sistemi ne adil ne de eşitlikçidir. Aldığımız tüm ücretin emeklilik maaşına yansıtılmasını istiyoruz. Neoliberal sağlık politikaları sonucunda hemşirelerin hizmetleri ihale ile alınan satılan hizmet haline gelmiştir. 2014 sonu itibariyle Türkiye’de taşeron işçi sayısı 1 milyon 482 bin 690’dır. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere kamuya ait pek çok kurumda taşeron işçi sayısı giderek artmakta, taşeron çalıştırma yani güvencesiz çalıştırma giderek yaygınlaşmaktadır. Hükümetin taşeronu durdurmak ya da taşeron sisteminden vazgeçmek gibi bir derdi yoktur aksine hekim ve öğretmenlerin de taşeron şirketlerden karşılanması için tasarılar hazırlanmıştır. Aynı işi yapan, aynı eğitimi alan hatta aynı okuldan mezun olan arkadaşlarımız, farklı statülerde ve giderek daha çok taşeron şirketler aracılığıyla güvencesiz çalışmaya zorlanmaktadır" diye konuştu.

 

Bakanlık bu yıl sadece 5 bin hemşire alacak!

 

Sağlık Bakanlığı'nın bu yıl sadece 5000 hemşire alacağını belirttiğine vurgu yapan Özdemir şöyle devam etti: "Hemşirelerin mevcut çalışma koşulları ve iş yükleri düşünüldüğünde bu rakam gerçek ihtiyacı karşılamaktan oldukça uzaktır. Hemşirelik okullarında 80 bin civarında hemşirelik öğrencisi bulunurken, bakanlığın gerçekleştirmeyi planladığı hemşire görevlendirmelerinin sayısı kesinlikle kabul edilir değildir.

Hemşireler yönetimlerde her düzeyde söz sahibi olmalıdır! Sağlık Bakanlığında Hemşirelik Hizmetleri Daire Başkanlığı kaldırılmış ve hemşirelerin ve hemşireliğin bakanlık düzeyinde sorunlarını ele alan herhangi bir merci kalmamıştır. Bunun yanı sıra kamu hastane birlikleri yasasında da hemşirelere ve onların temsilcilerine yer verilmemekte, pek çok yasada ve düzenlemede hemşirelerden sağlık elemanı olarak bahsedilmektedir. kurum ve birimlerin işçi sağlığı ve güvenliği prensipleri uyarınca düzenlenmesi, koşulların uluslar arası standartlara yükseltilmesi gerekmektedir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.