Öne Çıkanlar mersin içel taksi genc asayiş mersin pazartesi imecehaber imecegazetesi tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI

“İLGİLİ TARAF OLMADAN YAPILAN DÜZENLEMELER ÇÖZÜM DEĞİL”

HABER: ŞİRİN ALP

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, Türk Tabipleri Birliği Hukuk Bürosu ve Mersin Tabip Odası, ‘Sağlıkta Şiddete Karşı Bütüncül Olmayan Düzenlemeler Çözüm Üretmeyecektir’ başlıklı ortak açıklamada, Gaziantep’te 2012 yılında 17 yaşındaki bir çocuk tarafından göğsünden bıçaklanarak öldürülen, doktor Ersin Arslan’ı hatırlatan Mersin Tabipler Odası Başkanı Nasır Nesanır, “Ersin Arslan’ın öldürülmesinin ardından bugüne kadar yapılan ve yetersiz kaldığı defalarca ortaya çıkan yasa değişiklikleri Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) itirazlarına rağmen 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda yapıldı.” ifadelerine yer verdi.

SAĞLIK HİZMETLERİ TEMEL KANUNU

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşan ve sağlık çalışanlarına yönelik yaralama suçunun tutuklama nedeni varsayılan eylemler arasında sayılacağına dair hükmün hatırlatıldığı açıklamada, “Ceza Muhakemesi Kanunu’nun konuyu düzenleyen 100. maddesine eklendi. Uygulamada yaralama suçlarının faillerinin çoğunlukla serbest bırakıldığı gözlendiğinden, 2014 yılında Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda yapılan bu düzenlemenin yargı mercileri tarafından bilinmediği kaygısıyla TTB 18 Ocak 2022 tarihinde ilgili düzenlemelerin ceza mevzuatı içinde yapılması talebini yineleyip mevcut düzenleme yönünde yargı mensuplarının bilgilendirilmesi için Hakimler Savcılar Kurulu ile Adalet Bakanlığı’na yazarak, hakim ve savcıların düzenlemeden haberdar edilmesi gerektiğini belirtmişti. TBMM’de kabul edilen kanunun gerekçesinde düzenlemenin ‘görünür kılınması’ amaç olarak yazılmış, dolayısıyla başından beri paylaştığımız görüş doğrulanmıştır.” ifadeleri yer aldı.

TTB KOMİSYONDA GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞMIŞTIR

Teklif ile getirilen bir diğer düzenlemeye dikkat çekilen Nesanır, “Söz konusu şiddet sağlık hizmeti uygulaması sırasında ise failin kamu hizmetlerini engellemesi nedeniyle suçuna verilen cezanın ağırlaştırılacak olmasıdır. Yine kadına yönelik suçlardaki artırım hükümleri nedeniyle kadın sağlık çalışanlarına yönelik saldırılarda da iki düzenleme üzerinden cezanın ağırlaştırılması mümkün olacaktır. TTB, yasa teklifinin komisyon görüşmelerine de katılarak görüşlerini paylaşmıştır. Uygulamadaki belirsizliğin giderilebilmesi için Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) ‘Kamu Görevlisi’ tanımının özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık çalışanlarını da kapsayacak şekilde bu suçlar nedeniyle kamu görevlisi sayılacağına dair hüküm eklenmesi görüşü dikkate alınmamıştır. TCK’nin işyeri dokunulmazlığının ihlalini düzenlediği 116. maddesine sağlık kuruluşlarının eklenmesine dair değişiklik teklifi de kabul edilmemiştir.”

MESLEKİ SORUMLULUK KURULU

TBMM’de kabul edilen teklifle bir diğer düzenlemeye dikkat çekilerek, “ Mesleki Sorumluluk Kurulu kurulması, sağlık hizmetinden kaynaklı zarar iddialarında kurulun izni ile yargılama yapılabilmesi, kamu görevlisi olanlar yönünden tazminatın rücu edilip edilmeyeceğine karar verilmesine dair de düzenleme yapılmıştır. Mesleki Sorumluluk Kurulu’nun bileşiminde meslek örgütlerine yer verilmemesi başta olmak üzere kurulun yetkisi, düzenlemenin içeriğindeki belirsizliklerin uzun vadede tüm taraflar için yargı mercilerinde sorun yaratabileceği, düzenlemenin zorunlu mesleki sorumluluk sigortası mevzuatı dâhil tüm ilgili hükümlerle ilişkilendirilmesi gerektiğine dair görüşler dikkate alınmaksızın yasalaşmıştır.” şeklinde belirtildi.

Son olarak şunları ekleyen Nesanır, “Sorunlara bütüncül ve ilgili tarafların katılımıyla çözüm üretmeyi tercih etmeyen yönetim anlayışı nedeniyle yeni düzenlemelerin de çözüm olmadığını üzülerek görüyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291