banner165
Öne Çıkanlar kelebek hastalığı yılbaşı güvenlik tarsus TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI Uğur Kurt muharrem ince

Bu haber kez okundu.

“MERSİN EN ÇOK VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ İLLER ARASINDA”

Haber: Gizem TOKKUZUN                         

Tabip Odası Mersin Şubesi yaptığı basın açıklamasında sağlık çalışanlarının ölmeye devam ettiğini hatırlattı. Şube Başkanı Dr. Mehmet Antmen, Mersin’de hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının 18’i bulduğunu söyledi. Böylelikle hayatını kaybeden hekim sayısının da 9’a yükseldiğini ifade etti. Antmen açıklanan haftalık oranlara işaret ederek, “Haftalık oranlarda görüldüğü üzere Mersin, en çok vakanın görüldüğü iller arasında olup ciddi bir tehlikenin içerisindedir” diye konuştu.

HÜKÜMETİ SESLERİNİ DUYMAYA DAVET ETTİLER

Pandemi, mutant virüs tartışmalarıyla yeni bir döneme girerken sağlık çalışanları ölmeye devam ettiğini söyleyen Başkan Dr. Antmen, “Mersin’de 18. sağlık çalışanını, dokuzuncu hekim arkadaşımızı da yitirdik. Dr. Necmi Arslan, çalıştığı Mersin Şehir Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuarından emeklilik dilekçesi verdikten bir hafta sonra yatırıldığı hastanede 9 Şubat 2021 tarihinde vefat etti” dedi. “Biz hekimler, sağlık çalışanları ölmeye devam ediyoruz ama gördüğümüz kadarıyla bu ölümlerin önlenmesi için hükümet hiçbir önlem almıyor ve tüm uyarılarımıza karşın süreci sıradan bir vatandaş gibi seyrediyor” diyen Antmen, bu ölümlerin bitmesi ve pandeminin bir an önce ülkemizde sonlanması için hükümeti seslerini duymaya davet etti ve ayrıca birlikte hareket etmeye ve bir takım önlemleri almaya çağırdı.

“AŞILAMADA DA AYNI EKSİKLİKLER VE AKSAKLIKLAR DEVAM EDİYOR”

Başkan Antmen, “Tüm kamuoyunun bildiği gibi sağlık çalışanlarının ikinci doz aşılanmaları, 65 yaş üstü vatandaşlarımızın da ilk doz aşılamaları başlatıldı. Ancak pandeminin başlamasından bu yana ne aksaklıklar, ne eksiklikler olduysa aşılamada da aynı eksiklikler ve aksaklıklar devam etmektedir. Bugüne değin yeterli dozda aşının temin edilememiş olması nedeniyle pandeminin uzun bir süre ülkemizde devam edeceği şüphesiz, bu nedenle yeterli dozda aşının bir an önce temin edilmesi, toplu yaşam ve çalışma alanlarındaki emekçilerin ve özellikle de öğretmenlerin hızla aşılanmalarının sağlanması toplumsal bağışıklığın sağlanmasında çok önemli bir rol oynayacaktır. Aksi taktirde bu hızla giden bir aşı takvimi ile toplumsal bağışıklığın sağlanması yıllarımızı alacak ve bir çok ölümle karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır” diye konuştu.

“ASM’LERİN İŞ YÜKÜ ARTMIŞ OLDU”

“Aşılamanın birinci basamağa ait olduğu ve bugün için ASM’lerde yapılması gerektiği hepimiz tarafından bilinen ve kabul edilen bir gerçektir” diyen Antmen, şöyle devam etti, “Ancak ASM’lerimizin bugünkü fiziki şartları, bugünkü personel durumu ve bugünkü örgütlenme anlayışı ile bu sorununu altından kalkabilmek mümkün değildir. Hepimiz çok iyi bilmekteyiz ki, çoğu apartmanların giriş katlarında olan, 10-15’ten daha fazla kişinin bir arada olmasına fiziken müsait olmayan ASM’lerde aile hekiminden bağımsız olarak beş dakikada bir verilen randevular çok ciddi kargaşaya neden olmakta ve virüsün de bulaşmasını arttıracak bir zemin oluşturmaktadır. Her aile hekimine görevlendirilen bir aile sağlığı elemanın onlarca görevinin arasına beş dakikada bir verilen aşı randevularının üstesinden gelmesi mümkün değildir.  65 yaş üstü vatandaşlarımızın teknolojik aletleri kullanma konusundaki sıkıntılar düşünüldüğünde randevuların alınmasının da aile sağlığı elemanları tarafından yapılması ve bunun da iş yükünü iyice arttırdığı göz ardı edilmemelidir.”

“ASM’LERİN FİZİKİ ŞARTLARI YETERSİZ”

Aşılama ile ilgili sorunun ASM’lerde çözümü için öncelikli ve çok acil olarak her ASM’ye yeteri kadar sağlık çalışanı görevlendirilmesi, fiziki şartları yetersiz olan ASM’lerin genişletilmesi için acil önlem alınması, aile hekimlerinin iş yükünü azaltacak önlemler acilen alınması, aşı randevuları en az 15 dakika arayla olması, ayrıca salt aşı yapmakla görevli istasyonlar şehrin değişik noktalarına acilen inşa edilmesi gerekitiğinin altını çizen Antmen, bunların yanı sıra ASM’lerin kamulaştırılmasının sağlık bakanlığının programına dahil edilmesi gerektiğini de ekledi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI BU FAZLADAN ÖLÜMLERİ DE İNCELEMELİ”

Antmen, “Son üç yılın ölüm sayıları incelendiğinde 2020 yılı içerisinde Mersin’de 1384 fazladan ölümün olduğu görülecektir. Bu ölümlerin çok önemli bir kısmı sağlık hizmetine erişebildiği taktirde önlenebilecek ölümlerdir. Bu anlamda sağlık bakanlığı bu fazladan ölümleri de incelemeli ve bundan sonra aynı sorunlarla karşılaşmamak için önlemler almalıdır” ifadelerini kullandı.

Hükümetin pandemide yeni kararlar almış olmasını ve özellikle illerde haftalık sayıların ve oranların açıklanmasını olumlu ama yetersiz ve geç kalmış bir karar olarak değerlenden Antmen, “Pandemi sürecinin başından bu yana il ve ilçe vaka sayılarının açıklanmasını ve illere, hatta ilçelere özel önlemlerin alınmasını savunmamıza ve bu konuda girişimlerde bulunulması için oldukça fazla uyarıda bulunmamıza rağmen önerilerimizin bir kısmının, pandeminin birinci yıl dönümünde yapılması ciddi bir eksikliktir” dedi.

“MERSİN EN ÇOK VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ İLLER ARASINDADIR”

“Bugünkü kararlara ek olarak acilen günlük sayılar verilmelidir, illerin yanı sıra ilçelerin sayıları açıklanmalıdır. Filyasyon ekiplerinin belirlediği mutant virüs sayıları da mutlaka ayrıca açıklanmalıdır” diyen Antmen, bu sayıların gerektiği önlemlerin de İl Pandemi Kurulu ve İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınması gerektiğine dikkat çekti.

Antmen son olarak şu ifadelere yer verdi, “Haftalık oranlardan görüldüğü üzere Mersin en çok vakanın görüldüğü iller arasındadır ve yüz binde 90 olarak görülen vaka oranı ile ciddi bir tehlikenin içerisindedir. Bu oran da Mersin Tabip Odası olarak bir yıldan bu yana Mersin için alınması gereken önlemlerde ne denli haklı olduğumuzu bir kez daha göstermiştir. Mersin Tabip Odası olarak ölümlerin sona ermesi, pandeminin sonlanması için özellikle Mersin’de önlemlerin sıkılaştırılmasının, denetimlerin arttırılmasının, sağlık müdürlüğü, valilik ve sağlık örgütleri olarak hep birlikte mücadele etme zemininin oluşturulmasının önemini bir kez daha vurguluyor, aramızdan ayrılan Dr. Necmi Arslan’ın ailesine, tıp camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185