Öne Çıkanlar mersin içmesusyu MERSİNLİ GAZETECİLERDEN DÜNDARA DESTEK MESKİ bütçesinde 50 milyon TL açık beklendiğini belirterek 10 KASIM

MERSİN KENT KONSEYİNDEN  ALTERNATİF TIP NEDİR? NE DEĞİLDİR?

HABER: ŞİRİN ALP

Programın Moderatörü, Mersin Üniversitesi Doç. Dr. Özlem Elvan,  konuşmasına Prof. Dr. Kansu Büyükafşar’ı tanıtarak, “  1990 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni birincilik ile bitirdi. Daha sonrasında Çukurova Üniversitesi Yüksek Lisans ve Doktora derecesini tamamladı. Askerlikten sonra Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalının kurucu öğretim üyesi olarak atandı. Sonrasında Doçent ve Profesör unvanlarını aldı. Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanını 2002 yılında aldı. Hala Kök ve Kök Hücre Jeneratif Tıp Ana Bilim Dalında görevini sürdürmekte, çok sayıda TÜBİTAK projesi, yayın ve ödülleri bulmakta.” dedi.

Alternatif Tıp Nedir? Ne Değildir? bu gün bunları öğreneceklerini söyleyen Elvan,  bu konuda bir kafa karışıklılığının yaşandığını. Çok kapsayıcı bir alan olduğunu ve çokça da alt dalları olduğunu belirterek sözü Büyükafşar’a verdi.

“MODERN TIBBIN ALTERNATİFİ OLAMAZ”

Konuşmasına öncelikli olarak, Mersin Kent Konseyi ve Başkan Ayferi Tuğcu’ya teşekkür eden, Mersin Üniversitesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kansu Büyükafşar, şöyle devam etti. “ Toplumu daha doğru yönlendirmek için bu konuyu seçtim. Umarım faydası olur. Şimdi 21.yüzyılın başlarından beri dünyada geleneksel alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamaları çok yoğun bir şekilde artmıştır. Öyle ki bazen modern tıbbın önüne geçecek duruma gelmiştir. Modern tıp uzun süreli çalışmalar ve bilimsel araştırmaların sonucunda elde edilen bilgi birikimine bağlı bir alandır ve onun alternatifi de olamaz.

“DÜNYADA ALTERNATİF TIP TERİMİ KULLANILMIYOR”

Bu yaklaşım doğru bir yaklaşım olmadığını ifade eden Büyükafşar, “Dünya çapında zaten tıbbın alternatifinin olamayacağı noktasında başlayan tartışmaların sonucunda alternatif tıp terimi kullanılmaz hale gelmiştir. Bunu Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere dünyada ki diğer kuruluşlar ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı alternatif tıp terimini kullanmıyor onun yerine alternatif tıp uygulamaları yapan kişiler geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamasını kullanmaya başlamışlar.” ifadelerine yer verdi.

“İNANÇ, TEORİ VE UYGULAMALI BİLGİ”

Geleneksel Tıbbı açılayan Büyükafşar, “ Açıklanabilir olsun ya da olmasın hastalıkların teşhis tedavisi önlenmesi bedensel ve ruhsal sağlığın iyileştirilmesi korunması amacı ile kullanılan farklı kültürlere özgü tecrübe inanç ve teorilere dayalı bilgi ve uygulamaların tamamı olarak tanımlanıyor.” dedi.

“KONBİNE UYGULAMA”

Tanımlayıcı tıbbı şu sözler ile ifade eden Büyükafşar, “Ülkelerin kendi geleneksel veya konvasyonel tıp uygulamalarının bir parçası olmayan o ülkede ki hakim dominat sağlık sistemine tam olarak entegre edilemeyen çok geniş çaplı sağlık ve bakım uygulamalarını kapsıyor. Bazı ülkelerde geleneksel tıp ile birlikte kombine halde uygulanıyor.” ifadelerine yer verdi.

Kısa olarak bitkisel tıbba da değinen Büyükafşar, “Bitki ve bitkisel materyallerin bunanların kombinasyonlarını aktif komponet olarak içeren ürünler ile yapılan tedavilerdir.”

“GELENEKSEL TIP KANITA DAYALI OLMALI”

Geleneksel tıp çok eski çağlardan beli kalıp günümüzde hala işe yaradığı düşünülen uygulamalar olduğunu ifade eden Büyükafşar, “Çeşitli bitkiler ve bunlardan elde edilen ürün karışımlar, hayvan, maden, mineral ve çeşitli uygulamalar olarak görülür. Kısıtlı klinik durumda kullanıldığı görülmüştür modern tıbba hiçbir zaten alternatif olamazlar, ancak kanıta dayalı olmak koşulu ile tedavi seçenekleri içerisinde kendilerine yer bulabilirler.” şeklinde konuştu.

“SADECE BİR KAÇ UYGULAMANIN KANITI VAR”

Bu tartışmaların odağında sonuç olarak şunları eklemek istediğini belirten Büyükafşar, “ Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’nde yer alan 15 uygulamadan  sadece birkaçının kanıt düzeyi vardır ki, bunlar da kısıtlı indikasyonlarda kullanılabilir. Örneğin, Akupunktur, Kemoterapotiklerin oluşturduğu bulantı ve kusma, baş boyun radyoterapisine bağlı ağız kuruluğu ve çeşitli ağrı sendromların tedavisinde kanıt düzeyi bulunmamaktadır. Hirudoterapi (sülük tedavisi) Sadece flep cerrahisi sonrasındaki venöz konjesyonun giderilmesi ve mikrorevasdkülarizasyonun sağlanmasında yüksek düzey kanıta sahiptir. Larva (kurt) tedavisi kurtçukların ( Phaenicia sericata) kronik yara ve ülserlerin depridman amaçlı tedavisinde yara iyileşmesine ve yaranın dezenfeksiyonunda yüksek düzey kanıta sahiptir. Hacamat Herpes zoster tedavisinde orta düzey kanıta sahiptir.” Diyerek bunların dışında kanıt değeri bulunmadığını sözlerine ekledi.

TOKSİT ETKİLER

Son olarak sözlerine şunları ekleyen Büyükafşar, “ Bazılarının hastayı tedavisiz bırakma artmış bulaş riski ve ciddi toksit etkileri bulunmaktadır. GETAT uygulamaları içinde birinci sırayı alan bitkisel ürün kullanım riskleri ise bitkinin kendisinin toksit olması, bitkisel ürün içine kasıtlı katılan ilaçlar, bitkisel ürünün ağır metaller, pestisitler gibi kimyasal bazı mantarlar tarafından kirlenmesi, kullanılan ilaçlar ile etkileşime girmeleri ve denetimlerin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılması, tanıtım ve reklam yasaklarının bulunmayışı sorunları bulunmaktadır.”

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291