Öne Çıkanlar mersin MİMARLAR 2temmuz1993 Mithat Paşa imecehaber imecegazetesi mersin sivas

Bu haber kez okundu.

ÖNLEMLERİ GEVŞETME AŞINI OL!

Haber: Seren SABUNCU

Mersin’de tekrardan ‘aşı olun’ çağrısı yapıldı. Mersin Emek Ve Demokrasi Platformu Bileşenleri bir araya gelerek, “Bulaşıcı hastalıklarla aşı ile mücadele edilir” dediler. Mersin Emek Ve Demokrasi Platformu Bileşenleri adına basın açıklamasını yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, Mersin halkını ve tüm Türkiye’yi aşı olmaya davet ederek “salgına karşı önlemleri asla gevşetmemeye, Sağlık Bakanlığını da gerek aşı oranlarını arttırma konusunda ve gerekse toplumsal önlemlerin alınması konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

“BULAŞICI HASTALIKLARLA AŞI İLE MÜCADELE EDİLİR”                

Mersin Emek Ve Demokrasi Platformu Bileşenleri, “Bulaşıcı hastalıklarla aşı ile mücadele edilir”               temalı basın açıklaması yaptı. Platform adına açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen şu ifadelere yer verdi;

“Günlük vakaların 20 bini, günlük ölümlerin 70’i aştığı bir dönemde tekrar karşınızdayız. Bayramdan hemen önce yaptığımız açıklamada “Bayramımız Zehir Olmasın” başlığıyla basın açıklaması yapmıştık. Bayram tatilinin üzerinden henüz bir hafta bile geçmeden Mersin’de haftalık vaka yoğunluğu yüzde yüz artarak, yüz binde 109 oldu. Pandemide neler oluyor? Nerelerde hata yapıyoruz? Neleri eksik yapıyoruz? Bu soruları biz bir buçuk yıldır Sağlık Bakanlığına soruyoruz, kendimize soruyoruz, topluma soruyoruz ve doğru yanıtları bulmaya, pandemiyi bitirmeye çalışıyoruz ama aynı duyarlılığı Sağlık Bakanlığında bulamıyoruz, hükümette bulamıyoruz, yerel idarecilerde hiç bulamıyoruz. Yeterli aşılama oranları sağlanmadan tam açılmanın yapılması ve toplumun rehavete sürüklenmesi Sağlık Bakanlığının affedilmez hatalarından biridir. Aşı tedariki konusunda sıkıntılar giderilmişken yeterli aşı oranına ulaşamamamız da ciddi eksikliklerimizden biridir ancak aşıya karşı olan bu ilgisizliğin nedenlerini ortaya çıkaramamak, bu konuda yapılan yanlışlıkları düzeltememek ve hataların üzerine gidememek eksikliklerimizi gidermemizin önünde ciddi bir engeldir. Oysa son yüzyılda bilimin gelişmesi ve bulunan aşılarla Çiçek, Çocuk Felci, Boğmaca, Kızamık gibi hastalıklarla başarı ile mücadele edilebilmiş, çok sayıda insanın hayatı kurtarılmıştır.

 “SIKI BİR DENETİM SAĞLANMALIDIR”

Vaka sayılarının artması yasakların geri gelmesini kimseye anımsatmamalıdır. Önlem almak yasakların geri gelmesi değildir. Sokağa çıkma kısıtlamaları sürecin başından bu yana yanlıştı, bundan sonra da asla yapılmamalıdır. Ancak pandeminin yayılmasına yönelik toplumsal önlemler acilen alınmalıdır. Kapalı ve kalabalık mekanlara yönelik sıkı bir denetim sağlanmalıdır, HES kodu sorgulamalarına aşı karnesi eklenerek vatandaş aşılanmaya teşvik edilmelidir, toplu ulaşım kontrolleri, şehirler arası ulaşım denetimleri, uluslar arası ulaşımda PCR, aşı ve izolasyon tedbirleri mutlaka sağlanmalıdır. Ve her şeyden önemlisi aşıya ilgiyi arttırmaya yönelik Sağlık Bakanlığı ciddi bir kampanya başlatmalıdır. Aşı oranlarımız Sağlık Bakanlığının açıkladığı gibi yüzde 60’larda değildir. Dün itibarı ile tek doz aşısını yapılanların sayısı 41 milyon, çift doz aşı yapılanların sayısı ise 26 milyondur. Yani tek doz aşıda yüzde 50, çift doz aşıda yüzde 30’u bulabilmiş durumdayız. Delta varyantı çıkmadan önce yüzde 70 bağışıklık yeterliyken bugün en az yüzde 80’lik bir oran ile toplumsal bağışıklığı sağlayabilecek durumda olacağız.

TABİP ODASI YENİDEN UYARDI

Bunun için biz başta Mersin Tabip Odası ve sağlık sendikaları olmak üzere tüm Emek ve Demokrasi Platformu olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Aşılama konusunda Sağlık Bakanlığının bir kampanya tarzında çalışması halinde elimizden geldiğince bu kampanyaya destek verebiliriz. Ancak bunun için önce kararlı bir tutum ve disiplinli bir çalışmanın adımlarının atılması gerekmektedir. Son olarak buradan bir kez daha Mersin halkını ve tüm Türkiye’yi aşı olmaya, yakınlarını aşı konusunda ikna etmeye, salgına karşı önlemleri asla gevşetmemeye, Sağlık Bakanlığını da gerek aşı oranlarını arttırma konusunda ve gerekse toplumsal önlemlerin alınması konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz.

“AŞI YAŞI ACİLEN 12’YE İNDİRİLMELİ”

Mersin Eğitim-Sen Başkanı Mahmut Sümbül, “Bizler bu son dalganın aşısızların dalgası olacağını çok önceden belirlememize ve bunu toplumla paylaşmamıza karşın Sağlık Bakanlığı aşıya ilginin arttırılmasına yönelik hiçbir adım atmamış ve gerek aşı karşıtlarına ve gerekse de aşı tereddüdü içerisinde olanlara prim verilmiştir. Aşıya karşı bu lakayt tavrın bazı sağlık çalışanlarında, bazı öğretmenlerde görülmesi de ciddi sıkıntılarımızdan biridir. Ancak bu sıkıntılara karşı önlemleri alması gereken kurum Sağlık Bakanlığıdır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın nihayet iki gün önce açıkladığı gibi aktif vakaların yüzde 87’si aşıları tamamlanmamış olanlardır. Aşı tereddüdü içerisinde olan vatandaşların bu gerçeği çok iyi kavraması gerekmektedir. Bu açıklamayı yapan kurumlar olarak en büyük endişemiz Eylül ayı içerisinde okulların açılmasına yönelik olumsuz bir kararın alınmasıdır. Gerek Sağlık Bakanlığı ve gerekse Milli Eğitim Bakanlığı okulların açılmasına yönelik önlemleri bugünden almalı, yüz yüze eğitimin asla aksamamasını sağlamalıdır. Bunun için şu andan itibaren alınması gereken tedbirler vardır; Tüm milli eğitim personelinin aşıları tamamlanmalıdır, aşı yaşı acilen 12’ye indirilerek çocukların aşılanmaları sağlanmalıdır, okulların fiziki şartları düzeltilmeli, personel sayısı arttırılmalı, atanamayan öğretmenler acilen ihtiyacı olan okullara atanmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı okulları açma ve yüz yüze eğitim konusunda samimi ise bunu pratikte göstermelidir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291