banner417
Öne Çıkanlar mersin kırmızı alarm koronavirüs covid covid19 pandemi kısıtlama twitter instagram facebook mersin Sinan Koç belediye baskan mezitli

Bu haber kez okundu.

“SAĞLIK 5 DAKİKAYA SIĞMAZ”

Haber: Şirin ALP

Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu’nun, sağlık çalışanlarına dönük şiddete ve muayene randevularının 5 dakika olarak sınırlandırılması ile ilgi düzenledikleri basın açıklamasında şu başlıklara değinildi:

“AHMET DİKMEN’İN ÖLDÜRÜLMESİ İLE BÜYÜK ÜZÜNTÜ YAŞADIK”

Ahmet Dikmen’in ailesine başsağlığı dileyen Antmen, Mersin Tabip Odası olarak bu olayın takibinde olacaklarını da dile getirdi. Antmen, “Bugün karşınıza sadece çalışma koşullarımız ve halkın sağlık hakkı ile ilgili açıklama ile çıkmak istiyorduk ama ne yazık ki sabah saatlerinde Dr. Ahmet Dikmen’in işyerinde öldürülmesi ile şaşkınlık ve büyük üzüntü yaşadık. Ölenin hekim olması bizim için yeterli bir üzüntü kaynağıydı ama daha sonra öldüren kişinin de hekim olduğunu öğrenince üzüntümüz bir kat daha arttı. Ağır çalışma koşulları ve idarenin çalışanların sorunlarına olan duyarsızlığı belki de bu cinayete neden olan en önemli faktörlerden biridir.  Sağlık hizmetlerinin verildiği ortamların güvenli olmaması, çalışma başarımızın artan ölçüde bozulması, Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta şiddetle mücadeleyi tamamen göstermelik yapması ve hiçbir önlem alınmaması da bu cinayetin oluşmasında önemli bir faktör olmuştur.” diye konuştu.

“GÜNLÜK 100 HASTA RANDEVUSU DAYATILMAKTADIR”

‘Sağlıkta Dönüşüm’ programıyla birlikte hastanelerin ticarethaneye, hastaların ise müşteriye dönüştürüldüğünü dile getiren Antmen,” Sağlık Bakanlığı sağlık hizmetlerinde niteliği değil niceliği önceleyen politikalarında ısrarla devam etmektedir. Bu anlayışla yönetilen sağlık sistemi toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını ve hekimlik değerlerini yok saymaktadır.  Hekimlik yapabilmek için bir hastaya ayrılması gereken muayene süresi en az 20 dakika olarak kabul edilmesine rağmen kimi hastanelerde bu süre 5 dakikaya düşürülerek hekimlere günlük yaklaşık 100 hasta randevusu dayatılmaktadır. Bu randevular, hekimin isteği ve bilgisi dışında MHRS sistemi üzerinden açılmakta, hekimin hastasına yeterli zaman ayırmasına; halkın nitelikli sağlık hizmeti almasına engel olmaktadır. Hekimlere performans baskısıyla daha çok muayene ve işlem dayatması yapılarak mesleki özerkliğimize müdahale edilmekte, halkın sağlığı tehdit edilmekte, sağlıkta şiddete zemin hazırlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

“YETERLİ MUAYENESİNİ YAPABİLMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

5 dakikalık muayene süresinin yeterli olmadığının altını çizen Antmen, “Hastalıkların tanısını koyabilmek için ilk ve en önemli adım, ayrıntılı bir öykü almaktır. Dayatılan 5 dakikada ne kişinin yakınmasını anlayabilmek ne de yeterli muayenesini yapabilmek mümkün değildir. Tıbbi sekreter olmadan çalışmak zorunda bırakılan hekimler tıbbi kayıtların tutulmasında zorluklar yaşayacak, sonraki süreçte yaşanacak en ufak olumsuz gelişmede hekimi zor duruma sokacaktır. Sağlık Bakanlığı ve hastane idarecileri unutmamalıdır ki malpraktis bireysel değil sistemsel bir sorundur ve bu dayatma ile hastaların sağlığına yansıyacak olumsuzlukların sorumluluğu kendilerindedir.” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIKLI YAŞAM HAKKIMIZDAN VAZGEÇMEYELİM”

“Halk sağlığını ve sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit eden bu uygulamalardan hızla vazgeçilmelidir.” diyen Antmen, “Muayene için yeterli zaman tanımamak, hekim hasta ilişkisini birkaç dakikaya sığdırmak; hekimlik meslek etiği ilkelerimiz açısından kabul edilemez ve mesleki özerkliğimize yönelik bilinçli bir saldırıdır. Bu uygulama daha çok istifa, daha çok hekim göçü, daha çok hastalık, daha çok sağlıksızlık, daha çok sağlıkta şiddet getirir. Topluma çağrımızdır; dün olduğu gibi bugün de nitelikli sağlık hizmeti taleplerimizde ısrarcıyız ve iyi hekimlik yapmak istiyoruz. Hem hekimlerin hem de toplumun sağlık hakkı için bu uygulamalara itirazı birlikte yükseltelim. Hekimler köle, hastalar müşteri, hastaneler ticarethane değildir. Sağlıklı yaşam hakkımızdan vazgeçmeyelim!” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432