banner327
Öne Çıkanlar TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI BAYRAM KARATAŞ Küresel Gazeteciler Konseyi emel taşcıoğlu AKDENİZ BELEDİYESİNDEN EKMEK TEKNESİ

SAĞLIK EMEKÇİLERİ,  DR. EKREM KARAKAYA İÇİN EYLEMDE

HABER: ŞİRİN ALP

Türk Tabipler Birliğinin ortak çağrı ile tüm ülkede sağlık emekçileri, öldürülen sağlık çalışanı Dr. Ekrem Karakaya için, iş bırakma eylemine gitti. Mersin Tabip Odası öncülüğünde yapılan ve Birlik ve Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık İş Sendikası, Hekim-Sen, Hekim Birliği Sendikası, Mersin Aile Hekimleri Derneği, Mersin Diş Hekimleri Odası, Mersin Eczacı Odası, Ses, Tabip-Sen, Sağlık Çalışanları Sendikasında destek verdiği eylemde sağlık emekçileri yoğun bir katılım gösterdi.

“TÜM UYARILAR GÖRMEZDEN GELİNDİ”

6 Temmuz günü Konya’da silahlı saldırı sonucu, yaşamdan koparılan Dr. Ekrem Karakaya’yı anarak sözlerine başlayan Mersin Tabip Odası Başkanı Nasır Nesanır, “Silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içindeyiz. Biz sağlık emek ve meslek örgütleri olarak, bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık. Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik.  Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi.” açıklamasını yaptı.

SAĞLIK BAKANLIĞI ‘BEYAZ KOD’ VERİLERİNİ NEDEN PAYLAŞMIYOR?

Sorumlu kişilerden, sağlık çalışanlarına karşı yaşanan durumu kınamak dışında, bir adım gelmediğini ifade eden Nesanır, “Bu durumu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki, sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı ‘Beyaz Kod’ verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır.”

“YÜRÜTÜLEN POLİTİKALAR, ŞİDDET, ÖLÜM, ÇARESİZLİK UMUTSUZLUK OLARAK GERİ DÖNÜYOR”

 ‘Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı.’ diyen Nesanır, şöyle devam etti, “Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir.”

 “GÜVENLİ ÇALIŞMA ALANI SAĞLAMAK SİYASAL İKTİDARIN SORUMLULUĞUNDADIR”

Sağlık emekçilerine en ufak bir zarar gelmesine tahammülleri kalmadıklarını ifade eden Nesanır, “Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir. Güvenli çalışma alanı sağlamak siyasal iktidarın sorumluluğundadır. Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmelidir. Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü, her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz. Bu çerçevede bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz.”

“HESAP SORACAĞIZ”

Son olarak şunları ekleyen Nesanır, “ Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner329

banner291

banner326

banner325

banner323