Öne Çıkanlar arac mersin yaya imecehaber imecegazetesi fabrika İmeceHaber model Mersin adana başkan kurul pazartesi askon avukat milli eğitim

SAĞLIKÇILAR HAKLARI İÇİN GREVDE

Haber: Hüsamettin Tanrıkulu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sadece hekim maaşları ve ek göstergelerde kanunda düzenlemeler yapılacağını açıklaması ve ‘Doktorlara 2 bin 500 ile 5 bin lira arasında zam yapacağız" demesi sağlık çalışanları tarafından tepki ile karşılandı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İşyeri Temsilcisi Aygül Batmaz “Haklarımız için alanlardayız. Bu bir uyarı grevidir. Taleplerimiz hayata geçinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye’nin birçok noktasında sağlık çalışanları iş bırakma eylemi başlattı. Mersin Şehir Hastanesi’nde de yapılan eylemde SES temsilcisi Aygül Batmaz “Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak yılladır “sağlıkta dönüşüm” adı ile ifade edilen, halk ve emekçiler lehine olmayan uygulamalara karşı alanlardayız. Bu güne kadar uygulanan bu politikalara karşı dediğimiz her konuda maalesef haklı çıktık. Hizmeti üretenlerin ve halkın temsilcilerinin içinde yer olmadığı bir programın başarı şansı olmadığını söyledik. Kapitalist üretim-tüketim ilişkilerine indirgenen sağlık ve sosyal hizmetlerde başarı olmaz dedik. COVID-19 pandemisi ile kapitalist sağlık sistemlerinin tümünün çöktüğünü, nasıl aciz kaldığını tüm dünyada gördük. Devrim gibi anlatılan bu projelerin Türkiye’de de nasıl çöktüğüne hep birlikte şahit olduk.” şeklinde konuştu.

SAĞLIKTA ADALET SAĞLANMALI

Sağlık iş kolundaki mevcut durumun düzensizliğine ve kargaşasına değinen Batmaz; “10 dakika da 2 hasta muayenesi, aile hekimliğinde yaşanan sorunlar ,keyfi ve kuralsız cezalandırma, güvencesiz ve ucuz çalıştırma, yeterli kadro açılmaması nedeniyle; hemşire başta olmak üzere yüz binlerce personel açığından kaynaklanan artan iş yükü ve angarya çalışma ve çok sayıda yeni mezun sağlıkçının işsiz olması, pandemi ile mücadelede yaşamını yitiren yüzlerce ve enfekte olan yüzbinlerce sağlık emekçisi olmasına rağmen COVID-19’un meslek hastalığı sayılmaması, Yıllardır oyalanarak seçim yatırımına dönüştürülen 3600-7200 ek gösterge sorunu, Açlık sınırının az üstünde yoksulluk sınırının çok çok altındaki temel ücretler, emekliliğe yansımayan ve adil olmayan döner sermaye uygulamaları, İktidarda hangi parti olursa kendine yakın kişileri liyakat esasları gözetmeden idareci olarak atamaktadır. İdareci seçimlerinde işkolu emekçilerinin tercih hakkı yoktur. Sağlık emekçilerinin ekonomik, özlük ve demokratik haklarına yönelik mücadele yanında sağlık hakkı mücadelesini de yürütmek zorunda kalıyoruz.” diyerek sağlık çalışanlarının meslekte yaşadığı problemleri dile getirdi.

İŞ BİLMİYORLAR!

Pandemi döneminde sağlık çalışanların yaşadığı zorluklara rağmen sürekli olarak alanlarda olmak ve mücadele etmek zorunda bırakıldıklarını belirten Batmaz; “ Bunlar yetmezmiş gibi işyerlerimizde ekip olarak çalışan emekçileri ekonomik özlük haklarla da bölmeye yönelik uygulamalara sıklıkla şahit oluyoruz. TİS döneminde ek ödemelerin belli sayıda meslek grubuna verilip diğerlerine verilmemesi, en son 1 Aralık’ta torba yasada yaşatılan benzer durum çalışanlar arasında tartışmalara neden olmuştur. Torbada yasada hekimlerin sabit ek ödemeleri ile emekli ek ödemelerine yönelik azda olsa yapılan artışı olumlu bulduk. Bu düzenlemenin tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri içinde yapılması için yasa teklifleri hazırladık. Mücadele yürüttük. Ancak hükümet yetkilileri, muhalefetin bizler için verdiği teklifi kabul etmedikleri gibi emekli hekim ve diş hekimleri için yaptıkları düzenlemeyi de geri çektiklerini ifade edip görüşmeleri ileri bir tarihe ertelediler. Bu durum kabul edilemezdir! İş bilmezliktir! Sağlık ortamının iş barışını, huzurunu kökten dinamitlemektir!” dedi.

“BİRLİKTE KAZANACAĞIZ”

Her çalışanın ve meslek mensubunun haklarının iyileştirilmesi için birlikte mücadele etmesi gerektiğine inandıklarını belirten Batmaz; “ Ülkeyi yönetenler angarya koşullarında, sefalet ücretleri ile bizleri çalıştırırken ayrım yapmamaktalar. Ne zaman haklarımızı elde etmek için ortaklaştığımızda, güçlü ses çıkardığımızda bizleri ayırmak için ekibin bir kısmına yönelik kısmi yasal düzenlemeler yapmakta, mobbing uygulamakta, ötekileştirme dahil her türlü yöntemle bizi baskı altına almaya çalışmaktalar. Bizleri ayrıştırmaya çalışan bu politikalara karşı birlikte mücadele ederek birlikte kazanacağız.” ifadelerine yer verdi.

 “BU BİR UYARI GREVİDİR”

Sağlık çalışanları için acil bir şekilde yapılması gerekenleri sıralayan Batmaz; “ Evet sorunlarımız çok, derdimiz büyük. Mücadele edecek çok başlığımız, kazanacak çok hakkımız var. Kısa vadede acil taleplerimiz var. Bunlar; Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri için döner sermaye performans uygulamalarının kaldırılarak yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret verilmesi, 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200 ek gösterge verilmesi, covid-19’un iş kazası ve meslek hastalığı sayılması ve yıpranma payı, bu gün bunlar için iş bıraktık ve alanlardayız. Bu bir uyarı grevidir. Taleplerimiz hayata geçinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz.”ifade ederek SES adına taleplerini sıraladı.

İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291