Öne Çıkanlar aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber mersin MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

SAĞLIKÇILAR ÖRGÜTLENME ÇAĞRISINDA BULUNDU

HABER: ŞİRİN ALP

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi ve Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş), "Yoksulluğa ve Savaşa Karşı 1 Mayıs’a” sloganıyla 1 Mayıs’a katılım çağrısında bulundu. Sağlık emekçileri adına konuşan SES Mersin Şubesi Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Sevgi Başkavak, pandemi ve ekonomik krizin faturasının emekçilere kesildiğini belirtti.

“ÜCRETLERİMİZİ EMEKLİLİĞE YANSIMAYAN PARÇALAR HALİNDE ALMAKTAYIZ “

Sağlık çalışanlarının sorunlarının görmezden gelinip, taleplerinin ertelendiğine dikkat çeken Başkavak, "Cumhurbaşkanı tarafından müjde olarak duyurulan ek ödemelerin temel ücretlere yansıtılarak tek bordroyla ödeme sözü de, ne yazık ki sözde kalmış ve hala ücretlerimizi emekliliğe yansımayan parçalar halinde almaktayız. Nöbet usulü çalışılan birimlerde fazla mesai yapmayan sağlık çalışanı neredeyse yoktur, çalışma saatleri haftalık 56 saati bulurken, çalışılan fazla mesainin gerçek karşılığı da alınamamaktadır. Sağlık hizmetinin kesintisiz yürütülmesi için yetersiz personel nedeniyle fazla mesai zorunlu hale gelirken, ücret ise çok düşüktür.  Sağlık çalışanlarına icap nöbeti parası ödenmemektedir.” şeklinde konuştu.

“EKONOMİK VE ÖZLÜK HAKLARIMIZ İYİLEŞTİRİLSİN“

Başkavak, 1 Mayıs’a giderken sağlıkçıların taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

"* Ekonomik krizlerin, salgınların faturasının emekçilere yıkılmadığı, insanca çalışma koşulları ve insanca yaşayacak ücret istiyoruz.

* Artan enflasyon karşısında eriyen ücretlerimiz nedeniyle ücretlerimize ek zam istiyoruz.

* Sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, demokratik, liyakati esas alan bir çalışma yaşamı istiyoruz.

* Ekonomik ve özlük haklarımız iyileştirilsin. Performans ya da ek ödeme değil, yoksulluk sınırı üzerinde, emekliliğe yansıyacak temel ücret istiyoruz.

* Maaşlarımızın-ücretlerimizin insanca yaşamaya yetecek bir seviye yükseltilmesini, herkese güvenceli istihdam sağlanmasını, tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmesini istiyoruz.

* Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili sağlıkta şiddet yasası çıkarılsın, mobbing ve baskılar son bulsun istiyoruz.

* Oyalama değil 3600-7200 ek göstergenin hemen verilmesini istiyoruz

* 5 yıla 1 yıl yıpranma payı istiyoruz."

“1 MAYIS'TA OMUZ OMUZA OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ “

Taleplerinin ardından 1 Mayıs için çağrı yapan Başkavak, “Bizler sağlık emekçileri olarak her koşulda görevimizi yerine getirdik, getiriyoruz, getireceğiz. Hakkımızı teslim edecek olanlarda görevini yerine getirsinler. Bizler, bilimin aydınlığı altında, insanca bir yaşam ve hakça bir düzen istiyoruz. 1 Mayıs'ta omuz omuza olmaya çağırıyoruz.” diyerek düzene karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291