Öne Çıkanlar içel taksi genc asayiş mersin pazartesi imecehaber imecegazetesi tarım gıda tarım bakanı TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM VATANDAŞI DA VURDU

HABER: Mikail Pelit

SSK’nın 52 ilacı ödeme listesinden çıkarması vatandaşın sırtına bir yük daha ekledi. Konuyla ilgili Mersin Tabip Odası, “Sağlıkta Dönüşüm Programı bugüne değin daha çok sağlık çalışanları aleyhine işliyor. Sağlıkta Dönüşüm Programı gerçek yüzünü göstermeye ve uzun süredir planladığı ‘Elini Vatandaşın Cebine Sokma’ girişimlerin yaşama dahil” edildiği vurgulandı.

  “SGK 52 İLACI ÖDEME LİSTESİNDEN ÇIKARDI”

Sosyal Güvenlik Kurumu 8 Eylül 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan bir genelge ile yaygın kullanılan 52 ilacı geri ödeme listesinden çıkardığını bildirmesi üzerine Mersin Tabip  Odası    “Vatandaşın çok sık olarak kullandığı ve hekimlerin sıkça reçetelendirdiği antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan ağrı ve iltihaplanma (inflamasyon) tedavisinde lokal olarak kullanılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde lokal kullanılan ağrı kesici topikal ilaçlar, ağız ve boğaz spreyleri artık SGK tarafından ödenmeyecek. Pandemi döneminde vatandaşları tarafından çok yaygın olarak kullanılan ve fiyatları 15-50 TL arasında değişen 52 ilacın bedelinin SGK tarafından ödenmemesiyle birlikte vatandaşları bu ilaçları cepten ödeme ile alabileceklerdir. Bu durum ilacı erişilebilir ve satın alınabilir olmasını zorlaştıracak, fiili olarak reçetesiz ilaçların artmasına yol açacak” dedi.

“SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI SAĞLIK ÇALIŞANLARI ALEYHİNE İŞLİYOR”

Ülkemizde 15 yılı aşkın bir süredir uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın sağlık çalışanlarının aleyhine olduğunun altını çizen açıklama “Bugüne değin daha çok sağlık çalışanları aleyhine işliyor ve vatandaşın ilgisini çekiyordu. Temel amacı sağlık hizmetinin piyasaya açılması, tüm sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesi ve iş güvencesini ortadan kaldırmak olan Sağlıkta Dönüşüm Programı gerçek yüzünü göstermeye ve uzun süredir planladığı “elini vatandaşın cebine sokma” girişimlerini yaşama geçirmeye başladı. Daha önce özellikle hastanelerde uygulanan katkı payları, katılım ücretleri, maaştan kesintiler, eczanelerde karşımıza çıkan fiyat farklarına yeni bir soygun girişimi daha eklendi” denildi.

“VATANDAŞIN CEBİNDE ALINACAK FARKIN YÜZDE 5 ARTTI”

Vatandaşın cebinden alınacak farkın yüzde 5 artacağını dile getiren Tabip Odası, “Ayrıca yapılan başka bir değişiklik ile eşdeğer fiyat referans bandı farklarının yüzde 10’dan yüzde 5’e çekilmesi ile eşdeğer ilaçlardan alınacak farklar yüzde 5 oranında artmıştır. Bu şekilde vatandaşın cebinden çıkacak eşdeğer ilaç fiyat farkı da fazlalaşmıştır. Yapılan bu değişiklik ile de vatandaşın ilaç için ödeyeceği para arttırılmıştır. Halk için kullanılması gereken bütçenin yandaşlara peşkeş çekilmesi nedeniyle 1 Milyar TL civarında açık veren SGK’nın içine düşmüş olduğu finansal kriz bahane edilerek yapılan bu değişiklikler doğrudan halkın sağlık hakkına saldırıdır ve aslında sağlıkta dönüşüm programının kaçınılmaz bir sonucudur. SGK, vatandaşları tarafından yıllardır kullanılan bu ilaçları geri ödeme listesine bir an önce almalı, AKP iktidarı, halkın sağlık hakkını daraltan, ilaca erişimi zorlaştıran ve cepten harcamayı arttıran bu düzenlemelerden ve temel olarak da sağlıkta dönüşüm programından bir an önce vazgeçmelidir.” diye konuştu 

“HERKES EŞİT ÜCRETSİZ SAĞLIK”

Eşit ücretsiz bir sağlık programının belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Mersin Tabip Odası “Herkese eşit, ücretsiz, nitelikli bir ve kamusal bir sağlık programı ile sağlık çalışanlarının iş güvenceli, insanca yaşayacağı temel ücret ile çalıştığı bir iş ortamı yaşama geçirilmelidir. Mersin Tabip Odası ve TTB olarak bizler bu konuda defalarca öneri sunmamıza karşın sağlık bakanlığı tarafından dikkate alınmadık. Bizler bundan sonra da eleştiri ve önerilerimizi sunmaya ve gerek hekimlerin özlük, ekonomik, sosyal haklarını gerekse de halkın sağlık hakkını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291