Öne Çıkanlar mersin YAĞMUR KAGİDER Women TÜİK Serkan AVCI

“TURİZMİN SONUÇLARI OLDU”


Haber Seren SABUNCU

Korona virüs ile mücadeleyi iki yıl geride bıraktık.  Yaz sıcaklarının gelmesiyle birlikte  kıyı şeridi bölgelerinde haftalık vaka sayılarında büyük artışlar yaşanıyor. Özellikle  Mersin’in, Türkiye ortalamasının üstünde olması vatandaşları endişe ve korkuya sürüklüyor. Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen  haftalık tabloya göre 100 binde kişi başına düşen oranın 65’e çıktığını açıkladı.

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, ülke genelinde günlük vaka sayısının  12 binlere dayandığına dikkat çekti. “Çok kötü bir durumdayız” diyen Antmen  şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığı verilerine göre ortalama vaka sayısı yüz binde 65’di vaka sayısı, biz de hastanelerden biliyoruz artık bir başvuruda 150-200 pozitif vaka çıkıyor.  Bu nedenle vakalarda ciddi bir artış var. Ama bunun olması sürpriz ve kaçınılmaz değildi çünkü önlemleri biran önce kaldırdılar. Aşıya güvendiler ama aşıda da beklenen başarı sağlanamadı. Türkiye genelinde yüzde 26.5 veya  27 oranında çift doz aşılama var. Bu da çok çok az. Mersin’de aynı oranda yüzde 27 oranında çift doz aşılanması Bu nedenle aşılanmada başarılı olan ABD, İsrail ve İngiltere gibi ülkelerde bu delta varyantı hafif geçiyor ama Mersin’de  yoğun bakımlarında bile sıkıntılar yaşanmaya ve yatak sayıları artırılmaya başlandı.  Mersin’de ve kıyı  kenti  sınırlarında çok ciddi sıkıntılar var.”

“TURİZMİN SONUÇLARI OLDU”

Türkiye genelinde 10 bin vaka sayısında olağanüstü önlemler alındığını ancak  şimdi bu tehlike eşiğinin aşılmasına rağmen turistik bölgelerde özel önlemlerin halen alınmadığını  savunan Antmen,“Bu da turizm sonuçlarından bir tanesi. Turizm kaynaklı hem önlemleri  ortadan kaldırdılar hem de aşıda da beklenen başarıyı sağlayamadılar.  Bu nedenle bu vaka artışları ile karşı karşıya kaldık.  Mersin şuan da yüz binde, 65 oranında. Bu tamamen Mersinin turistik bir bölge olması  ve bu anlamda Türkiye geneline göre de burada çok fazla artmasından kaynaklanıyor. Türkiye genelinde yüz binde 40-42 civarında haftalık vaka ortalaması iken,  Mersin’de öyle değil. Bu nedenle Mersin’e has özel önlemler alınması gerekiyor. Turistik bölgelere özellikle Güney  bölgelerine özel önlem alınması lazım ama ne yazık ki bunu göremiyoruz.  Ama geç kalınmış değil.”

“AŞI VATANDAŞLARIN AYAKLARINA GÖTÜRÜLMELİ”

Türkiye’de aşı sıkıntısının olmamasına  rağmen Sağlık Bakanlığının aşılama konusunda  yeterli çabayı göstermediklerine inandıklarını belirten  Dr. Mehmet Antmen “Vaka artışının yanında en büyük sorunun aşılamada istenilen seviyeye ulaşılamamasıdır. Özellikle aşı konusunda Sağlık Bakanlığı’nı çok yetersiz görüyorum.  Önceden aşı temininde sıkıntı vardı. Şuan aşı temininde sıkıntı yok. Ne yazık ki aşı vurulma oranlarında çok büyük bir sıkıntı var. Bu da vatandaşın tereddüdünden kaynaklanıyor. Bu tereddüttü gidermeye yönelik hiçbir şey yapılmıyor. Bir kampanya şeklinde bir çalışmanın yapılması lazım.  Ne yazık ki bunların hiç biri yapılmıyor Bu nedenle de Mersin’de vaka artışı giderek artırıyor.

“DRAMTİK BİR DURUMDAYIZ”

“Eylül ayında  okulların açılması gerekiyor. 2 yıldır okullar açılmıyor. Uzaktan eğitim yapılıyor. Ama bunun çok büyük sıkıntıları var. Bunun mutlaka ama mutlaka şartlar ne olursa olsun okulların açılmasının sağlanması gerekiyor” diyen Dr. Antmen,  “Bir de  dramatik durumdayız. Bunun için de Milli Eğitim Bakanlığı personeline aşı zorunlu olması gerekiyor. Bir de  12 yaşına indirilmesi gerekiyor. Bunu da mutlaka bizim yapmamız gerekiyor ki çocuklar eğitimden geri kalmasınlar” dedi.

“YOĞUN BAKIMLARDA YATAK SAYILARI ARTTIRILIYOR”

 Artan vaka sayıları nedeniyle tatil bölgesi güney sahili ve özellikle de Mersin’in, ülkenin yeni Wuhan’ı olabileceğini işaret eden Dr. Antmen, özellikle bölge illerinden kente gelişlerin bunda önemli bir etken olduğunu kaydetti. “Çünkü vaka sayıları katlanarak artıyor. Tahlil yaptıranların yüzde 60-70’i pozitif çıkıyor” diyen Antmen, “Yüz binde 60 çok yüksek bir oran. Bugün hastanelerde yoğun bakımlarda yatak sayıları arttırılmaya başlandı. Hastanelerde bir beklenti var, önlem alınıyor. Çünkü başvurular arttı” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291