Öne Çıkanlar mersin telefon Adana salı izmir şanlıurfa ra izmir Başkan Tuna Toroslar agropark

YAMAN ÇELİŞKİ  SORUNLU OKULLARDA ‘SORUNSUZ’ İMZA TOPLANIYOR

Antmen “Mutasyonların aşının yeterince yapılmaması, önlemlerin yeterince alınmaması nedeniyle göz göre göre geldiğini, DSÖ’nün uyarılarına bir an önce uyulması ve daha fazla vatandaşımızın ölümünün önüne geçilmesini sağlık bakanlığından talep ediyor, bu sürecin takipçisi olacağımızı, vatandaşlarımızı bilgilendirme konusunda gerekli hassasiyeti her zaman göstereceğimizin bilinmesini istiyoruz.” dedi

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen COVİD -19 tablosu çizdi. Yapılan yanlışlıklardan ve gerekli olan önlemlerden bahseden Antmen, çizdiği tabloda gerekli olan eleştirileri ve uyarıları sıraladı. Antmen öncelikle hamile kadınların muhakkak COVİD- 19 aşı olması gerektiğini bildirirken; kadınların aşılanma konusunda yeteri derecede bilgilendirilmediğini bundan dolayı kadınların korkup uzaklaştıklarını ve bu uzaklaşmanın bedelini ise canlarıyla ödediklerini açıkladı.

“HAMİLE KADINLAR YETERİNCE BİLGİLENDİRİLMEDİ”

Hamile kadınların bir an önce COVİD -19 aşılarının yapılması gerektiğinin aksi takdirde hatalığın çok zor geçeceğinin altını çizen Antmen “Gerek Mersin’de gerekse de ülke genelinde COVID-19 aşısı yapılmamış gebeler hastalığı çok ağır geçiriyor ve her gün birkaç gebemizi kaybediyoruz ne yazık ki. Gebelerin aşılanması konusunda kadın doğum uzmanlarının da yeterince bilgilendirilmemesi sonucu gebeler aşıdan uzak duruyor ve bu hatayı da canlarıyla ödüyorlar. TTB, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) ve Halk Sağlık Uzmanları Derneği’nin (HASUDER) yayınladığı güncel durum değerlendirmesine göre, gebelerin aşılanması bir an önce yapılmalı ve bunun için 3 aylık sürenin dolması bile beklenmemelidir. Bu konuda Sağlık Bakanlığına önemli bir görev düşüyor ve bu bilgilendirmenin çok yaygın olarak aile hekimlerine, kadın doğum uzmanlarına ve gebelere de ulaştırılması gerekiyor.” diye konuştu.

“OKULLARI SÖZDE SORUNSUZ GÖSTERMEK İÇİN İMZA TOPLANDI”

Okulların açılması  sırasında alınması gereken önlemlerin eksik alındığını okul müdürleri tarafından okulların sorunsuz göstermeye yönelik öğretmenlerden imza toplayarak bu sorunun üstünün örtülmeye çalışıldığını vurgulayan Mehmet Antmen “ Bu hafta başında açılan okullarda Mersin Tabip Odası olarak yaptığımız gözlemlere göre pandemi ile ilgili önlemler çok eksik alınmış ve sadece okul müdürleri tarafından kendi okullarını sorunsuz göstermeye yönelik öğretmenlerden imza alınması ile sorunların üzeri örtülmüştür. Millî Eğitim Bakanlığı’nın okulları açık tutacağız beyanı önemlidir ve doğrudur. Ancak önlemlerin yetersiz olması nedeniyle kısa süre içerisinde tekrar okulları kapatacak aşamaya gelinmesi ihtimali yüksektir. Bu nedenle çok hızlı bir şekilde 12 yaşından itibaren tüm çocuklar aşılanmalı, yüzde 66 olan öğretmenlerin aşılanma oranı konusunda gerekli tedbirler alınarak bu oran yüzde 100’e çıkarılmalı, okulların sınıf kalabalığı, öğretmen ve personel açıkları acilen giderilmeli ve pandemide kullanılmak üzere okul bütçeleri yeterince arttırılmalıdır. Bizler okulların açık tutulmasının önemli olduğunu düşünüyoruz ama hiçbir önlem almadan bunun mümkün olmadığını da biliyoruz.” diye ifade etti.

“VATANDAŞ DA HİÇ BİLGİLENDİRİLMEMEKTEDİR”

Mu varyantına karşı Sağlık Bakanlığı tarafından hiçbir önlem alınmadığını belirten Antmen “Mu varyantı, Güney Amerika’da ve özellikle Panama’da yaygın olarak görülen ve DSÖ tarafından incelenmeye alınması gerektiği bildirilen bir varyant. Daha çabuk bulaşma ve daha ağır hastalık yapma olasılığı da olan bir varyant ve henüz Türkiye’de iki kişide olduğu bildirilmektedir. Oysa Sağlık Bakanlığı PCR pozitif kişilere yeterince genom analizi yapmamakta ve bu nedenle de değişik mutasyonların sayı ve oranları konusunda yeterince bilgi sahibi olamamakta, vatandaşı da hiç bilgilendirmemektedir. “diye ifade etti.

“VARYANTLAR, ÖNLEMLERİN ALINMAYIŞINDAN MEYDANA GELDİ”

“Mersin Tabip Odası olarak bu ve benzeri varyantın aşı ve önlemlerin yeterince yerine getirilmemesi sonucu meydana geldiğini” belirten Antmen “DSÖ’nün uyarılarına bir an önce uyulması ve daha fazla vatandaşımızın ölümünün önüne geçilmesini Sağlık Bakanlığından talep ediyor, bu sürecin takipçisi olacağımızı, vatandaşlarımızı bilgilendirme konusunda gerekli hassasiyeti her zaman göstereceğimizin bilinmesini istiyoruz. ” dedi.

“2020 YILINDAN BU YANA KONTROL ALTINA ALINMADI”

Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen otelcilik hizmetlerinin simgesi olan devasa şehir hastaneleri yerine gerekli olan birinci, basamağın güçlendirilmesi gereltini defalarca dile getirdiklerini belirterek hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın kendilerini dinlemediklerini söyledi. Başkan, Antmen sağlık sisteminin ne denli yanlış olduğunun en büyük göstergesi olarak ise 2020 yıllı mart ayı itibari ile ilan edilip üzerinde yaklaşık bir buçuk yıllın geçmesine rağmen kontrol altına alınmamasını gösterdi.

“OTELCİLİK HİZMETLERİNİN SİMGESİ OLAN DEVASA ŞEHİR HASTANELERİ…”

Devasa otelcilik simgesi olan şehir hastaneleri yerine koruyucu sağlık sistemlerine önem verilmesi gerektiğini yıllardır söylediklerini belirten Mehmet Antmen “TTB olarak yıllardır koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini anlatmaya çalıştık. Otelcilik hizmetlerinin simgesi olan kocaman şehir hastaneleri yerine birinci basamağın güçlendirilmesi, kamusallaştırılması, koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik verilmesi ve yatırım yapılması gibi önerilerimizi yıllardır sunduk ancak gerek hükümet ve gerekse sağlık bakanlığı bizleri duymazdan geldi ve Sağlık Bakanlığına ayrılan bütçenin önemli bir kısmını tedavi edici sağlık hizmetlerine yatırdı, sağlık çalışanlarını kadrosuz, güvencesiz, insanca yaşanacak temel ücretten çok uzak bir sisteme mahkum etti. Sağlık sistemimizdeki yanlışlar hem pandeminin yönetilmesinde hem de aşı politikalarının yönetilmesinde kendini gösteriyor ve resmi rakamlara göre bile günde 280 civarında insanımız ölüyor, her gün 20 bini aşkın vaka ile karşılaşıyoruz.” diyerek tepkilerini dile getirdi.

“BU SÜREÇTE UYARILARA BİLGİLENDİRMELER DEVAM EDECEĞİZ”

“Mersin Tabip Odası ve TTB olarak bizim bu konuda sessiz kalmamız mümkün değildir” diyen Mehmet Antmen,“Pandemi konusunda yapılan bu eksiklik ve hatalar gerek vatandaşın hayatına mal olması nedeniyle ve gerekse de sağlık çalışanlarının iş yükünü arttırması nedeniyle çok önemlidir. Mersin’in çeşitli sağlık kurumlarında çalışan onlarca hekimin son birkaç ay içerisindeki istifaları incelendiğinde bu yönetimsel hataların nelere yol açtığı açıkça görülecektir. Bu sorunlar karşısında Sağlık Bakanlığını uyarmaya ve halkımızı da bilgilendirmeye devam edeceğimizi tekrar belirtiyoruz.” şeklinde konuştu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291