Öne Çıkanlar mersin içel taksi genc asayiş mersin pazartesi imecehaber imecegazetesi tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI

YENİ BİR SALGIN HASTALIK MI?

HABER: ŞİRİN ALP

2019 yılının son aylarında Çin’de ortaya çıkan ve global bir soruna neden olan covid-19 hastalığının pençesinde olan dünya bu günlerde yeni bir hastalıkla gündemde. Ülkemizde henüz görülmeyen ama  Avrupa’da toplam vaka sayısı 100’ü aşan ve İngiltere’de 7 Mayıs tarihinde görülen Maymun Çiçeği virüsü birer birer Avrupa ülkelerine sıçramaya devam ediyor. Şuana kadar İspanya, Belçika, Fransa, Portekiz, İtalya, İsveç, Almanya, Avustralya, İsrail'in ardından İsviçre'de görülerek artmaya devam ediyor.

HIZLA YAYILAN BİR HASTALIK DEĞİL

Türkiye Tabipler Birliği (TTB) Halk Sağlığı Kolu Başkanlığını yürüten ve aynı zamanda Mersin Tabip Odası Başkanı Nasır Nesanır’ın literatür taraması sonucunda yaptığı çalışmayı kamuoyu ile paylaştı. Araştırmada, “50 yıldan uzun süredir varlığı bilinen bir hastalık olmasına rağmen, dünyada ilk defa bu kadar yaygınlaşarak birçok ülkede tespit edilen maymun çiçeği hastalığı, bildiğimiz özellikleriyle covıd-19 gibi hızla yayılan bir hastalık değildir. Ancak ilk defa bu kadar yaygınlaşması, hastalığın önemini göz ardı etmememiz gerektiğini gösteriyor.” ifadeleri yer aldı.

“ÖNEM VERİLMELİ”

Hastalığın ilk defa saptandığı Afrika dışında da salgınların olmasının küresel düzeyde önem verilmesi gerektiğini belirten Nesanır, “Farklı kıtalarda birçok ülkede tespit edilen vakaların ve bu vakaların nedeni olan virüslerin birbiriyle bağlantılı olup olmadığının henüz gösterilememesi, birbirleriyle, belirgin teması olmayan insanlarda maymun çiçeği tespit edilmesi, virüsün sessizce yayılıyor olabileceğini düşündürerek endişeye neden olmaktadır.” olarak belirtildi.

“ENDİŞE HALKTA DEĞİL YÖNETİMLERDE OLMALIDIR”

Çiçek aşısının sonlandırılması ile bağlantılı olarak azalan nüfus bağışıklığı, maymun çiçeği hastalığının yeniden canlanması için bir neden olduğunu düşünüldüğünü belirten Nesanır, “ İnsandan insana bulaşma olasılığı yalnızca hane halkı üyeleri arasında değil, hasta bireylere bakım sağlayanlar arasında da bir endişe kaynağıdır. Halbuki asıl endişe, halkta değil yönetimlerde olmalıdır. Covıd-19 sürecini yönetemeyerek milyonlarca insanı kaybetmemize neden olan yönetim anlayışları, yine ölümcül bir hastalık olan maymun çiçeği hastalığı yayılırken de bize güven vermemektedir. Dünyadaki vakaların ani artışının, maymun çiçeği virüsünün geçmişe göre daha kolay bulaşmasını sağlayan bir mutasyonundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını ve her bir maymun çiçeği hastalığı salgınının tek bir kökene kadar uzanıp uzanmadığını ortaya koyacak çalışmalar yapılmalıdır.” denildi.

NE YAPILMALI?

Tüm bunların neticesinde maymun çiçeği hastalığının halk sağlığı açısından önemi hafife alınmaması gerektiğinin üstüne çizen Nesanır, “ Öncelikle Sağlık Bakanlığı’na düşen görevler, riskli kişilerin belirlenerek bir aşılanma programının planlanması, covıd-19 salgınında başarısız olan sürveyans sisteminin yeniden gözden geçirilerek hazır hale getirilmesi, hasta bakımlarının daha önceden çiçek aşısı ile bağışıklanmış daha az riskli kişiler tarafından yapılmasının sağlanması, yeterli ilaç temini için koşulların oluşturulması, laboratuvar ve sağlık kurumlarındaki çalışma ortamının yeniden düzenlenmesi için gerekli şartların sağlanması, alınacak diğer önlemlerin belirlenmesi ve bir an önce kamuoyu ile paylaşılması, panik yaratmadan halka ve sağlık çalışanlarına yönelik eğitimlerin planlanmasıdır. Bütün sürecin, Türk Tabipleri Birliği (TTB) başta olmak üzere ilgili emek ve meslek örgütleriyle birlikte bilimsel ve şeffaf bir anlayışla yürütülmesi, covıd-19 salgınında on binlerin kaybına neden olan yanlışların yeniden yapılmasını önleyerek, topluma da güven verecektir.” ifadeleri yer aldı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI HAKKINDA BİLGİLER:

  • Maymun çiçeği hastalığına, poxviridae ailesindeki orthopoxvirus cinsinin bir üyesi olan maymun çiçeği virüsü neden olur.
  • Maymun çiçeği hastalığı; öncelikle Orta ve Batı Afrika'nın tropik yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zaman zaman diğer kıtalarda da görülen bir viral zoonotik hastalıktır.
  • Maymun çiçeği hastalığı; genel olarak ateş, kızarıklık ve şişmiş lenf düğümleri ile kendini gösterir ve bir dizi tıbbi komplikasyona yol açabilir.
  • Maymun çiçeği hastalığı genellikle iki ila dört hafta süren semptomların ardından seyri duran bir hastalık olmasına rağmen ağır vakalara dönüşebilir. Nitekim son zamanlardaki vaka-ölüm oranı yüzde 3-6 civarındadır.
  • Maymun çiçeği hastalığı, enfekte bir kişi veya hayvanla yakın temas yoluyla veya virüs bulaşmış materyalden insanlara bulaşabilir.
  • Maymun çiçeği hastalığı virüsü; bir kişiden diğerine lezyonlar, vücut sıvıları, solunum damlacıkları, yatak örtüsü ve benzeri kontamine materyallerle yakın temas yoluyla bulaşabilir.
  • Maymun çiçeği hastalığının belirtileri çiçek hastalığına benzer; ancak çiçek hastalığına göre hem daha az bulaşıcıdır hem de ondan daha az ciddi hastalığa neden olur.
  • Çiçek hastalığını yok etme programı sırasında kullanılan aşılar da maymun çiçeği hastalığına karşı koruma sağlamıştır. Maymun çiçeği hastalığının önlenmesi için onaylanmış yeni aşılar da geliştirilmiştir.
  • Çiçek hastalığı tedavisi için geliştirilen bir antiviral ilaç, maymun çiçeği hastalığı için de ruhsatlandırılmıştır.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291