banner437

Uzun bir ömür ve huzurlu bir hayat için sağlıklı beslenmek, en önemli bir şarttır. Sağlıklı beslenmek, sadece karın doyurmak ya da açlık hissini bastırmak değildir. Sağlığın da en büyük kaynağı beslenme ve beslenin en iyi yolu da sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenmek bizleri hastalıklardan, stresten ve hayatın her türlü olumsuz etkisinden korumaktadır. Sağlıklı beslenmenin yararları sadece hastalıklardan ya da stresten korumak değildir elbette. Çocuklarda olması gereken hızda büyüme ve gelişimin sağlanması, kemiklerin güçlenmesi, ruhsal ve zihinsel dengenin kurulması için de sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür.
Sağlıklı beslenme; vücudun ihtiyacı olan tüm vitaminlerin, minerallerin, proteinlerin, yağların ve karbonhidratların yeterli ve dengeli bir biçimde alınması olduğu gerçeğinin artık herkes farkındadır. Bilimsel araştırmalar ve incelemelere göre de besin gruplarından birinin bile eksikliği halinde çeşitli hastalıklarla karşılaşmak kaçınılmaz bir gerçektir. Buna karşılık vücuda çok fazla gereksiz besin takviyesi yapılması durumunda da yağlanma (obezite) ve buna bağlı hastalıklar görülecektir. Peki, dengeyi nasıl kurmak gerekir? Sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır ve sağlıklı beslenmenin faydaları nelerdir? Yakından bir bakalım…
Sağlıklı beslenmenin önemi her zaman vurgulanmaktadır elbette. Ancak hepimiz istediğimiz ölçüde ya da verimlilikte besin tüketmemiz pek doğru olmamaktadır. Maddi olanaklar ve çevre dahilinde şekillenen beslenme alışkanlıklarımız nedeniyle sağlığımız zaman zaman bozulabilir. Aynı zamanda modern hayatın koşturması ve sürekli bir yerlere yetişme telaşı, yaşadığımız psikolojik buhranlar yeme içme tercihlerimizin sağlıksız olmasına sebebiyet verebilir. Sağlıklı beslenmenin yararları arasında öncelikli olarak psikolojik anlamda iyileşme ve daha sağlıklı tercihler yapmayı sağlama yer almaktadır. Sonrasında ise sağlam ve ışıl ışıl parlayan bir cilt, fit bir vücut, dinçlik ve keyifli olma durumları beraberinde gelmektedir. Diğer üzerinde duracağımız sağlıklı beslenmenin faydaları ise, sağlıklı beslenmenin faydaları arasında yeterli vitamin ve mineralleri almak vardır. Buna bağlı olarak da kişinin öğrenme ve hafıza gücünün yetersiz beslenen kişilerden daha fazla olduğu görülür. Sağlıklı beslenme, daha fit ve zinde bir vücuda sahip olmayı beraberinde getirir. Sağlıklı beslenen kişiler, daha kolay odaklanır ve kolayca konsantrasyon kaybı yaşamazlar. Sağlıklı beslenmenin faydaları arasında en önemlilerden biri budur. Aynı zamanda sağlıklı beslenmenin yararları olarak sözel yetenek ve dili kullanma konusundaki akıcılık da gösterilebilir. Kişi, kendini daha kolay ifade edebilir. Sağlıklı beslenenler, karşılaştıkları zor durumlara olumlu tepkiler verebilir, hızlı düşünebilmeleri sayesinde daha kolay çözüm üretebilirler.
Sağlıklı beslenmenin önemi, dikkat ve konsantrasyonda da görülür. Sağlıklı beslenenler, diğer bireylere oranla daha yüksek konsantrasyona sahiplerdir. Ayrıca sağlıklı beslenme kişinin daha yaratıcı olmasını da sağlar. Sağlıklı beslenmenin faydaları açısından iş hayatına en büyük katkısı budur. Sağlıklı beslenme şişmanlık riskini de azaltır. Sağlıklı beslenmenin en önemli şartları arasında stresten uzak kalmak da yer alır. Hastalıkların iyileşmesinde de sağlıklı beslenme büyük rol oynar. Özgüven kazanma, kendini daha çok beğenme, güçlü ilişkiler kurma da sağlıklı beslenmeyle yakından ilgilidir. Yetişkinlikte ve yaşlılıkta, sağlıklı beslenme kemikleri güçlendirmesi ve iyileşmeyi kolaylaştırması yönüyle de önemlidir. Sağlıklı beslenmenin faydaları her yaşta görülecektir.
Bunların dışında sağlıklı beslenmenin yararları arasında aynı zamanda kanser gibi önemli bir hastalıkla savaşmada kişiye destek olması da yer alıyor. Organik dediğimiz doğal beslenme yöntemi ile vücuda zarar veren kanser hücreleriyle savaşılırken kişinin daha güçlü ve dirençli olması sağlanıyor.
Sağlıklı beslenme, özellikle gelişme çağında olan çocuklar için oldukça önemlidir. Çocuğun yeterli fiziksel gelişime sahip olması ve yaşıtlarından fiziksel ve zihinsel anlamda geri kalmaması için dengeli ve yeterli beslenmesi şarttır. Ailelerin bu aşamada bilinçli olması ve çocuklarının ihtiyacı olan kalsiyum ve vitaminleri almasını sağlaması gerekmektedir. Araştırmalara göre sağlıklı beslenen çocukların zihinsel aktiviteleri daha hızlı gelişiyor ve daha zeki oluyorlar. İnsanın sağlıklı beslenme yolunu seçmesi için, her şeyden önce kendini sevmesi ve bedenini tanıması gerekir. Kendine sevgisi ya da saygısı olmayan bireylerin, sağlıklı beslenmek bir dert edinmelerini beklemek pek mantıklı olaya bilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432