Mükellef ile Devlet arasında ciddi bir köprü vazifesi gören en önemli meslektir. Bu gün Mali Müşavirlik Mesleğinin yasalaştığı 32. yılı kutluyoruz.  Ancak ne yazık ki gerek mükellef, gerekse de devlet tarafından hak ettikleri değeri alamayan, yüz binin üzerinde üyesi olan, yüzbinlerce çalışanı bulunan büyük bir meslek grubu.

Bir devletin bekası, uygulanan doğru Maliye Politikaları ile güvende tutulur. Burada en önemli politika ise vergi ve toplanma biçimleridir. Kanunlar, yönergeler, tebliğler ve diğer yasal argümanlarla belirlenen ve düzenlenen vergi belirleme ve toplama teknikleri, mali müşavirler tarafından kayıt altına alınarak uygulanmaya başlar. Böylece mükelleflerin ticari hayatta elde ettikleri gelirler, yasalara uygun, doğru ve zamanında kayıt altına alınır, vergi tahakkuk ettirilerek devlete aktarılır. Yani bu meslek devletin kalbi olan Maliyeye giden önemli bir temiz kan damarıdır.

Yaşam için bol oksijenli kan gerekir, damarların tıkanmaması gerekir. O yüzdendir ki mali müşavirlik mesleği aslında dışardan görünenden daha stratejik bir meslektir. 32 yıl önce yasalaşan meslek kanunumuzun, ne yazık ki mevcut zamanda ve mali durumda mesleğin gereklerine ve zorluklarına derman olmaması en önemli sıkıntılardan biridir.                    

Sürekli değişen ve karmaşık hale gelen vergi kanunları, onların uygulanışını anlatan tebliğler ve kararnameler ile daha idarenin uygulamayı çözemediği durumlar karşısında, idare ile karşı karşıya gelen mali müşavirler, yeni gelen yasayı tam olarak kavramayan mükellefler ile devlet arasında sıkışmış durumdadır. Üstelik yaptıkları iş karşılığında çok ciddi bir hak ediş, ücretlendirme ve tahsilat sorunları vardır. Mükelleflerin genelinde mali müşavirlere ödenecek ücret en son sırada, para kalırsa sınırındadır. Oysa yaptığı her bildirim ve beyannamede, kendisi adına 5 ile 10 yıl arasında sorumluluk alan meslek mensubunun, onun için ne kadar önemli bir unsur olduğunu maalesef anlamamaktadırlar. Zaten mali müşavirler devlet tarafından korunmayan bir ücretlendirme çizelgesine sahipken, birde tahsilatlarının zamanında yapamamalarda ayrıca büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Gerek meslek yasası, gerekse ilgili diğer yasalarda mali müşavirlerin sorumluluklarını ilgilendiren bölümler her gün zorlaştırılmasına rağmen, onların verimli çalışmaları sağlayacak hiçbir adım atılmamaktadır.

Bunun sonucunda mükellef ile mali müşavirler arasında ciddi problemler ortaya çıkmaktadır. Birçok mali müşavir, karmaşık vergi ve sosyal güvenlik sisteminin bildirim araçları ile yanlış yapmamak adına uzun mesailer yapmalarına karşın, emek değer çelişkisi yaşamaktadırlar. Üstelik tahsilat ya eksik yapmakta ya da tahsilat yapamamaktadır. Üst birliğin maalesef bu konuda yetersiz kalması, maliye bakanlığının mali müşavirlere yeterli özeni göstermiyor olması, giderek ağırlaşan iş yükü, karşılığı tam ve zamanında alınmayan emek, mükellef ve ilgili kurumlarca hak edildiği halde gösterilmeyen saygı. Bunun sonucunda haksız rekabet koşullarını da ekledik mi tam olarak ne dediğimiz anlaşılır.

Anlatacak çok şey var aslıda, mali müşavirlik mesleğinin sıkıntıları yazılacak olsa, emin olun kitap tutar. Ne yazık ki sıkıntılarını yazan bir kitap yok, acaba bağlı bulunduğu üst birlik ya da odalar böyle bir kitap çıkartıp her hafta güncellemeli mi?  Bazen günlük düzenlemeleri gerekecek. Oysa mali müşavirlerin yapmaları gereken işlerle ilgi gerek meslek odalarından, gerek üst birliklerinden , gerekse idarelerden saatlik güncellemeler almaktadırlar. Mali müşavirler yaptıkları iş konusunda sürekli güncellenmelerine rağmen, yaşadıkları zorluklar için hiç yoklarmış, yaşamayan, nefes almayan, ama robotlar gibi iş yapmak zorunda olan insanlar gibi görünmekteler galiba.

Maliye sisteminin sağlıklı bir şekilde ayakta durması için, ona temiz kan taşıyan bu meslek grubunun devlet tarafından haklarının daha çok güvence altına alınması gerekmektedir. Bu daha sağlıklı bir akışa vesilesi olacaktır. Mutlu, işini seven bir meslek grubu çok önemli bir kamu ayağıdır. Ayrıca birçok mükellef, devletin vergi politikalarının kendilerine yükledikleri görevlerin sorumlusu olarak mali müşavirleri görmektedirler.

Gelişen teknoloji ile sadece mali müşavirlik yapmayan meslek mensupları, önce bilgisayar operatörü ve yazılım çözme uzmanı oldular, sonra maliye memurlarının, sgk memurlarının, noter çalışanlarının, ticaret odaları, iş güvenliği uzmanları ve diğer birçok kamu kurumun işlerini de yapmaya başladılar. Üstelik bedelsiz. Ve sıkıntıları hızla büyüyor.

Bu vesile ile üyesi olmaktan onur duyduğum Mali Müşavirlik mesleğinin, mevcut sorunlarının çözüme kavuşturulması dileği ile meslek yasasının 32 yıl önce çıktığı bu günü kutluyorum. Elbet bizim içinde güzel günler gelecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADEM ORKUN ARDA 1 yıl önce

sayın meslektaşım sonuna kadar size katılıyorum. çok güzel özetlemişsiniz.

banner410

banner416