banner165

İnsanlık tarihinin en başından beri toplumların kültürlerinin en önemli bileşeni sanattır. Henüz yazının bulunmadığı ilk dönemlerde mağara duvarlarına yapılan; örneğin Fransa’nın güneybatısındaki Chauvet Mağarası’nda bulunan ve 32.000 yıl öncesine dayandığı düşünülen resimler ve yine paleolitik döneme ait Fransa’nın güneyinde Lascaux Mağarası’nda ve İspanya’da Altamira Mağarası’nda  bulunan resimler, o dönemlerin ilkel insanlarının sanat üretim ve sunum ihtiyacının belgeleridir. 

Sanat eserleri çeşitli tarihsel dönemlerde, belli toplumsal koşulların bir anlamda simgesel özeti sayılabilecek bir estetik bağlamın göstergeleridir. Böylece her sanat eseri, kendi çağının içinde, üretildiği toplumun özellikleri hakkında bilgilendirir bizi. Her sanatçı yaşadığı çağın tanığıdır ve eserleri ile bir anlamda ait olduğu dönemi belgelemektedir. 

Sanat ve toplum arasındaki ilişki, geriye dönük olarak sanatçının yaşadığı dönemin yorumlanmasına ve sonraki dönemlerin yönlendirilmesine katkısı açısından önem taşımaktadır. 

Sanat; tanıtım, iletişim, etki ve ikna işlevlerine sahiptir en başından beri. Tüm özellikleri ile toplumları dönüştürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle iktidar ve egemen güçler açısından da  ayrıca önem taşımaktadır.

Sanatın gücü her çağda baskıcı iktidar otoritesine karşı mücadelenin, başkaldırışın, değişimin, ilerlemenin yol göstericisi olmuştur. Sanatçının yaratıcılığı toplumsal hareketliliğe katkı sağlar. Aydın ve sanatçı insanların düşüncelerinden, tavırlarından hep korkulur. İlk susturulmak istenen ama susturulamayan kesimdir sanatçılar. İhtilâller yoluyla gelen dikta rejimleri sanata her zaman darbe vurmuşlardır. Dinsel bağnazlık / aymazlık ve terör de toplumun, insanlığın bir başka baş belâsıdır. Korku ve endişenin yarattığı ortamlarda sanat ve kültürel yaşam da gündelik hayat gibi olumsuz etkilenir. Gene de sanat tarihinde örneklerini çokça gördüğümüz gibi, özgür ve yaratıcı sanatçı bunlara hiçbir zaman teslim olmamıştır, olmaz da...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.