banner165
banner176

ABD’nin Minnesota eyaletinde George Floyd adlı siyahinin boynuna basılarak öldürülmesi, yalnızca yüzyıllardır köleleştirilen, aşağılanan siyahların değil, bütün dünyanın tepkisine neden oldu. Rousseau’nun kölelerden dolayı “insanlığımdan utanıyorum” (1771) demesi bir anda güncelleniverdi ve olay karşısında hepimiz insanlığımızdan utandık. Ayrıca yüzyıllar geçmesine karşın toplumsal belleğin yaşanılan acıları unutmadığına tanık olduk.
Amerika’da Afrikalı siyahilerin köleleştirmesi 1619 yılına kadar uzanıyor. Massachusetts eyaleti, 1641’de köleliği yasallaştırmıştır. Virginia eyaleti, çıkarılan bir yasayla 1622’de köleliği kalıtsal hale getirmişti. Böylece siyah bir köle kadının çocukları da köle olacaktı. Çeşitli kaynaklara göre mısır ve tütün tarlalarında çalıştırılan köleler, özgürlüklerine kavuşamayacaklarını bilerek çalışıyordu. 
Yazar Ta-Nehisi Coates’in, 2014’te kaleme aldığı bir makalede, İç Savaş’tan hemen önce, 1860’da, Amerika’daki yaklaşık 4 milyon kölenin değerinin 3,5 milyar doları aştığını ve bunun o dönemde demiryolları ve imalat sektörleri dâhil Amerikan ekonomisinin tamamı içindeki en büyük mali varlık olduğu belirtilmektedir.
Bu yazımda siyahlarla ilgili bütün ayrıntıları verecek değilim. Kimi zaman küçük birkaç ayrıntı bütünü anlamaya yardımcı olabilir. Aşağıdaki iki ilanla, kaçmak istediği için bacağı kesilen, öldürülen, işkence edilen siyahlara uygulanan muamelelerin başka bir yönüne dikkatleri çekmek istedim.
1839 Havana
Gazete İlanı
Alınır ve satılır
Büyükbaş Hayvan İlanı
Küba doğumlu, sağlıklı genç zenci kadın satılıktır. Sakatlığı yoktur. İstekli, sadık, iyi yemek yapar, çamaşır yıkamada ve ütü yapmada becerikli, çocuklar için ideal. Beş yüz peso.
Mart 11
Adres: Calle Daoiz Nr. 150
Kiralık Personel
Ev hizmetleri için zenci kadınlar. Uşaklık ve diğer işler için erkek zenciler. Bunlara ilaveten çocuklarınızın oynaması için bedava küçük erkek zenci.
İletişim: Cale Doiz Nr. 11 
21 Mart
Rousseau 18. yüzyılın ikinci yarısında kölelerden dolayı insanlığından utandığını söylerken, 19. yüzyılın ilk yarısında böyle ilanlar verilebilmekte, siyahlar ilanlarda bile hayvanlarla eş tutulmaktadır. Arada 20. yüzyıl var. Şimdi 21. yüzyıldayız. Ve George Floyd adlı bir siyah acımasızca boynuna basılarak öldürülüyor. Bu olay buzdağının yalnızca görünen yanıdır gerçi, ama görünmeyen yanını anlamamıza ve bir fikir yürütmemize de olanak veriyor. 
Buzdağının görünmeyen yanında ABD yönetiminin emperyalist, ırkçı tutumu var en başta. Kendi halkına olduğu gibi bütün dünya halklarına da sömürünün araçları güzüyle bakmaktadır ABD emperyalizmi. Gücünü öne çıkararak her şeyi kaba kuvvetle çözebileceğini sanmaktadır. Oysa bu dönemler geride kalmıştır. Yeni dönemlerde halkın talancılara, vurgunculara ve adaletsizlere karşı dayanışma dönemi; dünya halklarının da emperyalizme karşı birleşme ve karşı koyma dönemidir.
İşte George Floyd’un gözler önünde öldürülmesinden sonra edindiğim izlenim budur. Hepimiz sevgiyle, güzellikle yönetilmeyi hak ediyoruz. Kimse yapılan kötülüklerin unutulduğu yanılgısına kapılmamalıdır.
Kaynaklar için bakınız:
Chris Simkins; Carol Guensburg (2019)
https://www.amerikaninsesi.com/a/koleligin-aci-kokleri-ilk-afrikalilar-in-amerika-ya-ayak-basisinin-400-yildonumu/5051576.html
Eduardo Galeno(1986), Gesichter und Masken. Peter Hammer Verlag, Wuppertal.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.