banner321

Ramazan ayı orucu ve kazaya kalan Ramazan orucu ile keffaret olarak tutulacak oruçlar farz oruçlardır. Adak oruçları, vaciptir. Farz ve vacip oruçların yanında nafile oruçlar da bulunmaktadır. Bu oruçlar da sünnet, müstehap, mendûb veya tatavvu adını alırlar. Nafile oruçlar şunlardır:

1- Pazartesi ve Perşembe günlerinde oruç tutmak.

2- Arife gününde oruç tutmak. (Hac ibadetini eda etmekte olanın Arife gününde oruç tutması sünnet değildir).

3- Muharremin dokuzuncu ve onuncu (aşure) gününde oruç tutmak.

4- Eyyam-ı bîd (her ayın 13, 14, ve 15.) günlerinde oruç tutmak.

5- Şevval ayında altı gün oruç tutmak.

Farz oruçlardan Ramazan orucunu bir hafta önce bitirdik ve Ramazan Bayramını idrak ettik. Şimdi ise, Kameri (ay) takvimine göre, Şevval ayına girdik. Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Bu oruçlar bayramın hemen arkasından peş peşe tutulabileceği gibi ay içerisinde aralıklı olarak da tutulabilir. Kaza veya adak oruçları da bugünlerde tutulabilir. Ancak tutulacak orucun kaza mı, keffaret mi ya da nafile mi olduğu belirlenmeli ona göre niyet edilmelidir. Tutulacak olan oruca hem kaza hem de nafile orucu diye her ikisine birden niyet edilmesi caiz değildir.

Peygamberimizin, ramazanı oruçla geçirip buna şevvalden altı gün ilâve eden kişinin bütün yılı oruçlu geçirmiş olacağı yönündeki ifadesini (Müslim, "Siyam", 204), "Kim iyi bir amel işlerse, kendisine bunun on katı ecir vardır" (En'âm, 160) âyetiyle birlikte değerlendiren kimi âlimler, bire on hesabıyla, ramazan orucu¬nun on aya, altı gün şevval orucunun da iki aya karşılık olduğunu ve bu suretle bütün yılın oruçlu geçirilmiş sayılacağını söylemişlerdir. Ramazan ayında kazandığımız iyi alışkanlıkların ve manevi şuurun devamı için ve senenin tamamını oruçlu geçirmiş gibi sevap kazanmak için Şevval ayında altı gün oruç tutmak çok önemlidir.

Kameri aylardan bahsetmişken kameri ayları kolaylıkla ve sırasıyla akılda kalmasına inandığım bir formülden bahsetmek istiyorum. Formül, öncelikle Arap harflerinden oluşuyor. Eğer kameri takvimleri sırasıyla gerçekten öğrenmek isteyen var ise eline kağıt ve kalemi alsın ve Arap harfleriyle şunları yazsın:

MASAR (yani Mim, Sad, Ra harfleri). Bu harfler kameri aylardan ilk üçünün sembolüdür. Mîm=Muharrem, Sâd= Safer, Râ= Rabiü’l-evvel,

RACAC (yani râ, cîm ve cîm harfleri). Bu harfler ise ikinci üç ayların sembolleridir. Râ= Rabiü’l-âhir, Cîm= Cemâdiye’l-ûlâ (veya Cemâziye’l-evvel), Cim= Cemâdiye’l-âhira (veya Cemâziye’l-âhir),

RAŞAN (yani Râ, Şîn ve Nûn harfleri). Bu harfler üçüncü üç ayların sembolleridir. Receb ve Şaban aylarının ilk harfleri, Ramazn ayının ise, son harfinden oluşmaktadır. Râ= Recep, Şîn= Şa’ban ve Nûn= Ramazan,

LEZEZ (yani lâm, zâl ve zâl harfleri). Bu harfler dördüncü üç ayların sembolleridir. Şevval ayının ilk harfi, Zi’l-ka ve Zi’l-hicce aylarının ise son harflerinden oluşmaktadır. Lâm= Şevval, Zê= Zü’l-ka’de (veya Zi’l-ka’de), Zê= Zü’l-hicce (veya Zi’l-hicce).

Yukarıda sembollerini ve açılımlarını verdiğim Kameri aylar yazdığım şekilde sırasıyla ezberlenirse Kameri ayları sırasıyla öğrenmiş oluruz. Burada önemli olan sembolleri üçerli gruplar halinde ezberlemektir. Dikkat edilirse semboller kameri ayların ya ilk harfi ya da son harfidir. Öncelikle şu sembolleri Arap alfabesiyle üçerli grup halinde yazalım ve Kameri aylarla eşleştirerek ezberleyelim. Sembolleri bir daha tekrar ediyorum: MASAR, RACAC, RAŞAN ve LEZEZ.

Cumanız ve Ömrünüz Bereketli Olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291

banner323