Öne Çıkanlar BABALARGÜNÜ seyirci Tere yağında tavuğun Mersin tarihi milli eğitim mersin

Bu haber kez okundu.

5 YIL DEĞİL, 45 YIL SÜRSE DE VAZGEÇMEYECEĞİZ

Haber: Elif KURTTAŞ

Çalışma hakkının her insanın insan onuruna yakışır bir hayatı idame ettirebileceği iş ve gelire sahip olma hakkını ifade eder diyen Başkan Murat Doğan “Anayasamızın 70. Maddesinde kamu hizmetine girme hakkı olarak tanımlanmış ve güvence altına alınmıştır. Ancak, AKP hükümeti OHAL’i fırsata çevirerek 4 bin 239 KESK’li olmak üzere on binlerce kamu emekçisinin çalışma hakkını herhangi bir yargısal süreç işletmeden, savunma almadan, somut belge bilgiye dayanmadan ve evrensel güvenceleri ihlal ederek KHK’lar eliyle ihraç etti.” ifadelerini kullandı.

KARARA BAĞLANAMAMIŞ 5 BİN DOSYA

Bin 500’ü KESK’li olmak üzere 5 bin civarında dosyayı karara bağlamamış olduğunu ifade eden Doğan “İktidarın ihraçlara ilişkin tüm itiraz yollarını kapatmasının içeride ve dışarıda itirazların yükselmesine neden olunca ve AİHM’e on binlerce başvuru yapılınca hızla bir oyalama mekanizmasına ihtiyaç duydu ve  685 sayılı OHAL KHK’si ile iki yıllık süre içinde kamudan ihraç edilmiş yüz binlerce kamu emekçisinin ihraç başvurularını değerlendirmek ve karar altına almak için OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonunu kurdu. İki yıllığına oluşturulan OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu, OHAL İşlemlerini Oyalama Komisyonuna dönüşmüştür. Görev süresi 23 Ocak 2022 tarihinde beşinci yılını doldurmasına rağmen hala bin500’ü KESK’li olmak üzere 5 bin civarında dosyayı karara bağlamamıştır.” şeklinde konuştu.

“GECİKEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR”

Aralarında şube yöneticilerinin de bulunduğu en az 17 arkadaşlarının hayatlarını kaybettikten sonra “Gidemeyecekleri” görevlerine komisyon kararıyla iade edildiğine değinen Doğan “Bir kez daha haykırıyoruz ki, geciken adalet adalet değildir. 100’den fazla insanımız ise ihraç sonrası yaşadıkları ağır sorunlar nedeniyle içine girdikleri çıkmazdan kurtulamayarak intihar etmişlerdir.” şeklinde ifade etti.

“EVLÂDI KERBELAYIH, Bİ HATAYIH, AYIPTIR, ZULÜMDÜR, CİNAYETTİR”

İşçi sınıfının, emekçilerin yüzyıllardır bin bir türlü bedel ödeyerek elde ettiği hak ve özgürlüklerin hangi gerekçe ile olursa olsun ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlere karşı fiili ve meşru mücadelelerini sonuna kadar kullanacaklarını söyleyen Doğan “Seyit Rıza’nın bir sözü var. "Ben sizin hileleɾinizi anlayamadım, onlaɾla bahşedemedim. Bu bana deɾt olsun, ama ben de size boyun eğmedim bu da size deɾt olsun" Yine darağacına giderken "Evlâdı keɾbelayıh, bi hatayıh, ayıptıɾ, zulümdüɾ, cinayettiɾ." diye haykırır. Bizde bu meydandan bir kez daha haykırıyoruz; Haksız ve hukuksuz ihraçlar zulümdür, Cinayettir. KHK hukuksuzluğunu yaratanlara ve ortak olanlara diyoruz ki 5 yıl değil, 45 yıl sürse de bu hukuksuzluğunuz! Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz bu da size dert olsun.” dedi.

“BİR KEZ DAHA ÇAĞRIDA BULUNMAK İSTİYORUZ”

Bir kez daha çağrıda bulunmak istiyoruz diyen Doğan “Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Ret kararları iptal edilmeli, haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmedir.” diye belirtti.

“375 SAYILI KHK’YE EKLENEN GEÇİCİ 35. MADDE”

375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35. madde eliyle yapılan ihraç uygulaması derhal sona erdirilmesini isteyen Doğan  “İş güvencesi iktidarın sopası haline getirilmemeli, sendikal örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalıdır. Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi ve manevi hak kayıpları karşılanmalıdır. İktidar başta örgütlenme, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı politikalarına son vermeli, ceza ve soruşturmaları durdurmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner414

banner416