Öne Çıkanlar MİMARLAR 2temmuz1993 mersin Mithat Paşa imecehaber imecegazetesi mersin sivas

AKDENİZ BELEDİYESİ ‘NE’ YAPMAK İSTİYOR?

 Eleştirilere maruz kalan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise, “Çamlıbel esnafına karşı olmaya hazır mısınız?” diyerek esnafı ve muhalefeti karşı karşıya getirme tehdidinde bulundu.

HABER: ELİF KURTTAŞ

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Su Sporları Merkezi’nin, Mersin’e lig atlatacak vizyon bir proje olduğunun altını çizerek; “Bu proje, Mersin’de şu güne kadar yapılmış en önemli projelerden birisidir. Şehrin kaderini değiştirecek, Çamlıbel esnafının, Kiremithane Mahallesi’nin ve Atatürk Parkı etrafındaki tüm esnafımızın kaderini değiştirecek bir projedir” sözleriyle teklifin reddedilmesini eleştirdi. CHP’li Meclis Üyesi Muhittin Ertaş tarafından, su sporları adı altında AVM yapılacağı endişesinde olunduğunu ifade ederek çalışmanın destekçisi olmayacaklarını söyledi. Eleştirilere maruz kalan Başkan Gültak ise, “Çamlıbel esnafına karşı olmaya hazır mısınız?” diyerek esnaf ve muhalefeti karşı karşıya getirdi. Ulaştırma Bakanlığı’nın, Çamlıbel Su Sporları Merkezi ve Barınak Amaçlı İmar Planı Revizyon ve İlavesi teklifine esas kurum görüşü ile ilgili komisyonlara havale edilen konu ise, muhalif üyelerin oyçokluğu ile reddedildi.

Akdeniz Belediye Meclisi, Mayıs ayı ilk toplantısını Mustafa Gültak Başkanlığı’nda konferans salonunda gerçekleştirdi. Yoklama, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantı, bir önceki birleşim tutanak özetinin kabulüyle sürdü. Mahallelerin asfalt ve kaldırım çalışmalarında kullanılmak üzere; İller Bankası veya diğer bankalardan KDV dâhil 20 milyon TL karşılığı teminat mektubu alınması, bu anlamda her türlü iş ve işlemleri yapmaya Başkan Gültak’ın yetkilendirilmesi için meclis kararı alınması amacıyla sunulan önergenin gündeme alınmasından sonra diğer maddelere geçildi.

MUHALEFETTEN:  “TİCARET ALANI YAPILMAK İSTENİYOR”

Toplantıda, ‘Çamlıbel Su Sporları Merkezi ve Barınak Amaçlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyon ve İlavesi’ teklifine esas kurum görüşü ile ilgili komisyonlarda oyçokluğu ile reddedilen konu da görüşüldü. CHP’li Meclis Üyesi Muhittin Ertaş Ulaştırma Bakanlığı’nın, Çamlıbel Su Sporları Merkezi ve Barınak Amaçlı İmar Planı Revizyon ve İlavesi teklifine CHP Meclis Grubu tepki gösterdi. CHP’li Meclis Üyesi Muhittin Ertaş, “Bu konuyu birkaç aydır tartışıyoruz. Bu konuyla ilgili evraklar üzerinde ve yerinde yaptığımız çalışmalar neticesinde gördük ki balıkçı barınağının deniz bölümünün önemli bir ölçeği hafriyatla doldurularak alan kazanılacağı, bununla yetinmeyip Atatürk Parkı’nda yaklaşıp 18-20 dönüme yakın alanın bu alan içerisine dahil edileceği görülmüştür. Yapılmak istenen planda gördüğümüz şekliyle e=020 emsal talep edilmektedir. Bakıldığında yaklaşık 13-14 bin metre karelik ticaret alanın yapılmak istendiği görülüyor. Biz Atatürk caddesindeki esnaf arkadaşların gerekse Çamlıbel’de esnaf arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde evet onlarda bizimle aynı fikirdeler.” ifadelerini kullandı.

“ENDİŞELER VAR”

Çamlıbel Su Sporları Merkezi ve Barınak projesine karşı olmadıklarını ancak AVM yapılacağı endişesinde bulunan bulunduklarını ifade eden Ertaş “ Bir balıkçı barınağı, yat limanı yapılması gibi bir çalışmanın aslında iyide olacağı yönünde tepkiler var. Ama endişe şudur. Bir AVM yapılması endişesi var. Bu durumda son derece esnafları kaygılandırmaktadır. Böyle bir çalışmanın destekçisi olamayacağımızı şimdiden ifade ediyorum. Ticarethaneye dönüşme endişesi taşıyoruz. Çamlıbel Spor Tesisi, AVM, balıkçı barınağı yapılması karşısında değiliz biz alanın doldurulup ticaret alanı yapılmasına karşıyız.” dedi.

LİMANIN GENİŞLETİLMESİ MASUMANE BİR TEKLİF DEĞİL”

CHP’li Ertaş” Limanın büyütülmesi, balıkçı barınağının genişletilmesiyle beraber Atatürk Parkı’nın önü azıcık kalacak ve yarın bir gün körfeze dönüşecek. Gerçekten de bunun tehlikesinin farkına varmak lazım. Limanın genişletilmesi masumane bir teklif değil. Balıkçı barınağının da ondan kalır bir yanı yok.” diye belirtti.

ATATÜRK PARKI’NI ENTEGRE EDEN YEŞİLİ KORUYAN BİR PROJEDİR”

Muhalif Meclis üyelerinin projeye ilişkin eleştirileri üzerine bir açıklama yapan Başkan Gültak, projeye Çamlıbel esnafının karşı olduğu yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirterek; “Çamlıbel’e yapılacak Su Sporları Merkezi, Mersin’e lig atlatacak vizyon bir projedir. Bu proje, Mersin’de şu güne kadar yapılmış en önemli projelerden biridir. Şehrin kaderini değiştirecek, Çamlıbel esnafının, Kiremithane Mahallesi ve Atatürk Parkı etrafındaki esnafın kaderini değiştirecek önemli bir projedir. Üstelik içinde 700 araçlık bir otoparkı da barındıran bir projedir. Atatürk Parkı’nı entegre eden yeşili koruyan bir projedir.” şeklinde konuştu.

YA MARİNA, YA SU SPORLARI

Mecliste muhalefetin imara karşı çıktıklarını vurgulayan Başkan Gültak “Ya burayı Marina ilan edeceksiniz ya da su sporları merkezi ilan edeceksiniz. Marina daha karmaşık ve tehlikeli. Su sporları dediğiniz zaman yatla ilgili yelkenle ilgili her şeyi yapmak zorundalar.” diye belirtti.

HDP Meclis Üyesi Özgür Çağlar, dilek ve temenni bölümünde işçi çıkartmalarına değinerek “İşçi çıkartmaları oldu. Bu işçilerin birçoğu dava sürecine girdi. İşçilerin tekrar işlerine girmesini temenni ediyoruz.” şeklinde ifade etti.

“1 MAYIS’I EN İYİ BİZ KUTLADIK”

Dilek ve temenni bölümünde 1 Mayıs’ı en iyi kutlayan belediye olduklarının altını çizen Başkan Gültak “İşte çıkarılan arkadaşları tabii alacağız. Bugüne kadar bütün tazminatlarını verdik. Lütfen siyasi görüşün ne olursa olsun işçi çıkarmamalı bir belediye. İnsanın evine götürdüğü ekmeği namus gibi görürüm ben. 1 Mayıs’ı en iyi bizim işçilerimiz kutladı. Yarın işsiz kalırız diye korkmuyorlar. En yüksek maaşı veriyoruz. Mutlular ve bu mutlular yüzlerine yansıyor. İnsanların haklarıyla oynayıp yüzüne bakamazsınız.” diyerek toplantı sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291