Öne Çıkanlar SİLİFKE tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI mersin Mersinli gazeteciler yeni binaya taşınıyor

AKP’Lİ BELEDİYEDEN BÜTÇESİZ PROJEYE SAHİPLENME 

HABER: Elif KURTTAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis Üyesi Ali Tanrıverdi, Akdeniz Belediyesi’nde vatandaşa ve hizmet götürme konusunda yaşanılan aksaklıkları değerlendirdi. Başkan Mustafa Gültak’ın belediye bütçesinden yatırım yapmadığını Akdeniz Belediyesi sınırları içerisinde yapılan projelerin çoğunun merkezi hükümet tarafından yapıldığını söyledi.

Meclisin ilk açılışında grup sözcüsü olarak bir değerlendirme yaptığını belirterek, “ Dedim ki biz hizmet kimden gelirse gelsin Mersin’e, Akdeniz’de eğer gerçekten halkın yararına bir proje varsa biz hizmet getirenlerin kimliklerine bakmayız ve sonuna kadar destekçisi olacağız. Bizim önceliğimiz halka hizmetin gidip gitmeyeceğidir, yani başkan başarısız olsun diye amacımız niyetimiz yok. Bu konuda gelen tüm olumlu önerilere sona kadar destek verdik.” diyerek birçok şeyin destekleriyle hayata geçtiğini ifade etti.

YAPMADIĞI PROJELERİ SAHİPLENİYOR

Millet Bahçesi ile ilgili konuşan Tanrıverdi “ Akdeniz Belediye Başkanı, merkezi hükümetin Mersin’de yaptığı projeleri sahiplenmeye başladı. Örnek olarak Mersin’deki Millet Bahçesi’ni ben yaptım demeye başladı. Hâlbuki bu hükümetin diğer kentlerde de olduğu gibi almış olduğu karardı ve yatırımı da doğrudan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan projeydi. Aslında amacına da uygun değildi bunlar 40 ile 50 milyonluk bir yatırımdı ama karşılığı da alınmadı. Sonuç olarak merkezi hükümetin bir kararıydı ve Mersin’de bir Millet Bahçesi faaliyete geçmiştir.” dedi.

“MİLLET BAHÇESİ’NİN YARISI YENİŞEHİR’E BAĞLI”

Millet Bahçesi’ni Gültak’ın sahiplendiğini ifade eden Tanrıverdi “Ama şunu gördük sanki finansmanını kendi sağlamış gibi Akdeniz Belediye Başkanı bu projeyi sahiplenmeye başladı ve orada kendi pankartlarını astı ve böyle bir çabaya girdi. Aslında bunu sahiplenmesi de yasal bir şey değil, 5393 sayılı belediye yasası derki ‘Belediyeler kendi sınırları içerisinde faaliyet yürütebilirler’ Millet Bahçesi’nin yarısı Yenişehir Belediyesi sınırları içerinde yer alır. Akdeniz ve Yenişehir Belediyesi’nin ortak bir projesi de olabilirdi ama Akdeniz Belediyesinin kendi sınırları dışındaki bir yerde faaliyet göstermesi yasal bir şey değildir. Son günlerde oradaki yapının yeşil ayağı tahsis edildiği basına yansıdı buda yasal değil. Biz bu şekilde yasal olmayan ve amacı dışında olan şeylere elbette karşıyız. Ama aynı zamanda oradaki bazı düzenlemeler konusunda faaliyetlere onay verdik.” şeklinde ifade etti.

“TOKİ’Yİ BEN YAPIYORUM BURASI BENİM PROJEMDİR DEDİ”

TOKİ projesini de Gültak’ın sahiplendiğini belirten Tanrıverdi “Birde başkanın çok övündüğü ve hep dile getirdiği TOKİ konutları var. TOKİ konutları zaten 2019 döneminde seçimlerden önce faaliyete geçen ve çalışan ticari amaçla yaptığı bir projeydi. Akdeniz Belediye Başkanı orada da her yerde yaptığı gibi kendi levhalarını, pankartlarını asarak TOKİ’yi ben yapıyorum burası benim projemdir dedi. Bu TOKİ konutları zaten ondan öncede faaliyetteydi. TOKİ ülkenin her yerinde bunu yürütür ve buda hükümetin bir projesidir.” ifadelerini kullandı.

Bahçe Mahallesi ile ilgili yerinde düzenleme ve kentsel dönüşüm ile ilgili alınan kararın 2015 yılına ait olduğunu vurgulayan Tanrıverdi “2015 yılında o yoktu ama yinede ben yaptım diyor. Bakıldığı zaman hükümetin yapmış olduğu birçok projeyi sahipleniyor. Bitmeyen bir havaalanı projesi var orası biterse belki ona da sahip çıkacak ve ben yaptım diyecek.”dedi.

BÜTÇE BAKANLIKLARDAN

Yine yapılan birçok spor alan ve tesislerinde bakanlıklardan bütçe alınarak yaptığını söyleyen Tanrıverdi “Örneğin, Şevket Sümer Mahallesi’nin 142.caddesinde bir sürü para döküldü yatırım yapıldı ama neye benzediği belli değil. Fakat orası da Çukurova Kalkınma Ajansının projesidir. Gençlik ve Spor Bakanlığı spor alanındaki projeleri yapıyor. Yine Yılmaz Güney Parkı bakanlığın projesidir. Sahiplendiği birçok proje Akdeniz Belediyesi’nin bütçesinden karşılanmıyor.” diye belirtti.

“BAŞARIDA ONUN OLSUN”

Onaylar ile Konya, Erzurum, Gaziantep Belediyelerinden birtakım destekler aldığını söyleyen Tanrıverdi “Bizim hizmetleri engelleme gibi bir durumuz yok bunların hepsini meclisin onayı ile aldı. Halka hizmet gitsin gerekirse başarıda onun olsun.” ifadelerini kullandı.

“YAPTIĞI BİR ŞEY YOK, YAPTIĞI TEK ŞEY REKLAM “

İddia ederek son üç yılda Akdeniz Belediyesi’nin bütçesinden hiçbir yatırım olmadığını söyleyen Tanrıverdi “Kaldı ki 230 milyon liralık yıllık bir geliri var belediyenin. Bunun hesabı sorulmaya başlandı, bu gelir nereye gidiyor. TOKİ projesi, Millet Bahçesi, Özgürlük Mahallesi’nde park yaptım diyor ama bunlar Akdeniz Belediyesi’nin projesi değil, bunlar devlete ait. Kendisinin yaptığı bir şey yok ve yaptığı tek şey reklam. Belediye personeli için 2021 yılında 43 milyon liralık araç kiralaması yapmış. Kiralamaya verilen para ile kaç adet araç satın alınabilirdi, bu kadarda olmaz.” diyerek tepkisini gösterdi.

TEK REKLAM GÜLTAK

Akdeniz Belediyesi sınırları içerisinde tüm mahallerde kocaman billboardlar da Gültak’ın fotoğrafının olduğunun altını çizen Tanrıverdi, reklam yapmadıkları alanın olmadığını ve yaptığı en küçük bir işte dâhil kendi reklamını yaptıklarını belirtti.

YANDAŞ MERKEZİ BASIN VURGUSU

Basın ve Tanıtım adı altında bir yılda 10 milyon liranın üzerinde özellikle yandaş merkezi basındaki çalışmalara para aktarıldığına değinen Tanrıverdi “ Elbette basına da destek vermek gerekir ama bunu yaparken de belli bir kesime kaynak aktarmak değildir. Biz yine meclis olarak basın ile ilgili her konuda yardımcı olmaya çalışırız. Örneğin Gazeteciler Cemiyeti’nin yeri bizim onayımız ile tahsis edildi.” dedi.

Borçlanma konusuna vurgu yapan Tanrıverdi “Belediye üçüncü yılına geldi artık ve sonuna doğru gelmeye başladı. Geriye baktığın zaman geride bir şey yok. Başkan ne yaptı? Ani bir hamleyle o güne kadar işte ben borç almıyorum, borç istemiyorum falan derken bu sefer eski dönemleri, hatta kayyum dönemi de dahil olmak üzere onları böyle tartıştırarak, kötüleyerek onların borcunu ödediğini söylemeye başladı.”diye ifade etti.

40 MİLYONLUK BORÇLANMA

Borçlanma yükünün olduğunu fakat Gültak’ında 40 milyonluk bir borçlanma yaptığının altını çizen Tanrıverdi “Aslında bunu da mecliste de ben ifade ettim. Evet, geçmişte eski beldelerin Akdeniz Belediyesi'ne bağlanmasından dolayı bir takım oradaki borçlar Akdeniz'e geldi ve bir borçlanma yükü oldu. Fazıl Bey döneminde 2016 yılında devrederken 170 milyon TL civarında o beldelerden gelen yapılandırılmış bir borç görünüyor. Bunu inkâr etmiyoruz. Şimdi diyor ya ben borç ödüyorum. Kayyum döneminde bunun 205 milyonun TL’nin üzerine çıktığını görüyoruz. Yani kayyum döneminde de 40 milyon TL’ye yakın bir borç yükü yüklenmiş.” ifadelerini kullandı.

“YANDAŞ MEDYAYI PEŞİNE TAKIYOR”

Şu an itibariyle 131 milyon TL borcun olduğunu söyleyen Tanrıverdi “Diyor ki ben borç ödedim. Kayyumdan sonra 30 milyon zaten eklemişsin. Borcun üzerine borç yapmışsın. Yani ödememişsin. Ödeneceği yerde 60 milyon borç eklenmiş kayyum dönemi dahil olmak üzere. Bu söylediklerinin gerçek olmadığını söylüyor. Ama böyle saldırarak bazı manipülasyonlar, kamuoyunu yaratarak ya da bazı basını kendi peşine takarak özellikle yandaş düzeyde olanlar aracılığıyla bizim aleyhimizde bir takım şeyler yapılmaya çalışıyor.” dedi.

“BU YİNE REKLAM, TANITIM, ŞOVLARA GİDECEK”

Yeni borçlanmasının nerelere gideceğini ifade eden Tanrıverdi “Nedir bunlar? Bana zorluk çıkarıyorlar, şunu yapıyorlar, bunu yapıyorlar. Bugüne kadar zorluk çıkaracak hiçbir şey yok. Yasalsa halkın yararınaysa sonuna kadar destekliyoruz. Hiçbir sıkıntı yok. Ama bu son borçlanma olayında bakın 230 milyon lira borcumuz var. Şimdi 25 milyon lira bir ilçe belediyesi için hele birde borçlu olan bir belediye için büyük bir yüktür. Ayrıca bu gerçekten yatırıma mı gidecek? Kesinlikle değil. Artık deniz göründü sağa sola dağıtacak bir şey kalmadığı için bunu istiyor. Biz de iyi biliyoruz ki bu parayı alarak yine reklam, tanıtım, şovlara gidecek.” şeklinde konuştu.

“5 MİLYON TL ORTADA KALDI”

5 milyon TL’lik ödenek aktarımına değinen Tanrıverdi “Bakın 2021 yılın sonunda meclise bir öneriyle geldi. Dedi ki işte bazı mahallelerimizin özellikle Kürtlerin yoğun olduğu Hal Mahallesi, Şevket Sümer Mahallesi, Çilek Mahallesi, Çay Mahallesi’nde bazı düzenlemeleri yapamadık bunlar için bana ödenek aktarımı yapın dedi. Bizde meclis olarak 5 milyon TL’ye yakın bir aktarım yaptık. Meclis olarak niçin yaptık bu artarımı? Bu mahallelerin sokaklarının asfalt ve kaldırımlarının yenilenmesi ve döşenmesi koşuluyla yaptık bunu. Sonrasın da ihaleye vereceğim yapacağım dedi. Şu ana kadar aradan dört ile beş ay geçti ortada bir şey yok.  Beş milyona yakın para ortada kalkmış durumda. Halbuki yasal olarak bu paranın mutlaka buraya harcanması gereklidir.” diyerek icraata dökülmesi gerektiğini vurguladı.

“HALK GÖRÜYOR, İZLİYOR”

Belediyenin bütçesinden yapılan herhangi bir hizmetin olmadığını vurgulayan Tanrıverdi “Bunları halk izliyor, görüyor gerçekten bugüne kadar eğer hizmet yaptıysa teşekkür ederiz ama belediyenin bütçesinden yapılan hiçbir hizmet yok. Şunu tekrar ediyorum. Biz başından beri mecliste çoğunluk olarak elimizden gelen her türlü katkıyı sunduk. Sunmaya da devam ediyoruz. Neden derseniz bir hizmet gitsin bu halka, hizmet konusunda yapılabilmesi için ne gerekiyorsa bunu yaptık. Ama iyi değerlendirmediğini düşünüyorum. Bize saldırarak, kötü göstererek kendisini kazançlı çıkacağını varsayıyor ama siyaset böyle değil. İnsanlar neyin ne olduğunu görüyor ve değerlendiriyor.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291