Öne Çıkanlar aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber

 “Toplumda kaygılar var”

 

Seçim sürecindeki izlenimlerine dayalı olarak, demokratik bir seçim yarışının yapılmadığını belirten Özer,” Demokratik asil bir yarıştan bahsedemeyiz. Bunun birinci nedeni; bir kere Cumhurbaşkanı bir siyasi parti başkanı gibi çalışıp oy istiyor. Bugünde gördüm. İlk defa giydirilmiş bazı arabalar, minibüsler var, adeta bir aday gibi davranıp ve 400 milletvekili istiyor. Ben bu 400 milletvekilini herhangi bir partiye istemiyorum deyip milletin aklıyla da alay ediyor. İkinci olarak; dün Ankara’daydım, daha öncesinde de İstanbul’da, birkaç gün önce de Van’daydım. Gördüğüm tablo şu: AKP müthiş bir harcama yapıyor. Yanılmıyorsam, yani bu rakam konusunda yanılıyor olabilirim. Seçim koordinasyon başkanı Beşir Atalay, 300 trilyona yakın harcama yapacaklarını söylemişti. Bu nedenle bunun da yanlış bir şey olduğunu düşünüyorum. Çünkü seçimi siyaseti paraya dayalı bir iş haline getirdiğiniz zaman ülkenin nitelikli insanlarını yönetici yapmak yerine parası olanları yönetici yaparsanız. Para harcayan insanlarda, kaz gelen yerden tavuk esirgenmez misali daha sonra siyaseti kirletmeye başlarlar. Nitekim, Türkiye’deki siyasette bu anlamda kirletilmiş durumdadır. Üçüncü nokta ise; güvenlikle ilgili husustur. Mesela ben geçen gün Adana’ya gittim bomba konulmuş.  Mersine’ de bomba konulmuş. HDP’nin seçim büroları bombalanıyor. Bu anlamda da bir güvensiz ortam var. Ama bütün bunların ötesinde toplumda bu seçimin eşit ve dürüst olmayacağı algısı var. Bu algının olması, böyle olacak mı olmayacak mı bilmiyoruz. Daha olmadan böyle bir algının olması bile bu seçim güvenliği, seçim eşitliği, seçim ortamı açısından son derece manidar bir tablo ortaya koyuyor” dedi.

 

“Normal bir başkanlık sistemi değil bu”

 

7 Haziran seçimlerini değerlendiren ve seçimlerin Türkiye siyasetine ne gibi etkilerde  bulunacağı konusuna değinen Özer,”Bu seçimin diğer seçimlerden şu farkı var. Eğer, HDP barajı geçmezse Türkiye bir rejim değişikliği ile karşı karşıya kalacak. Nedir bu rejim değişikliği, Cumhurbaşkanı Türk tipi başkanlık sistemini getirmek istiyor. Yani normal bir başkanlık sistemi değil bu. Peki, normal bir başkanlık sistemi ile Türk tipi başkanlık sisteminin arasındaki fark ne anlama geliyor. Mesela ABD’de başkan meclisi fes edemez. Burada fes edebiliyor. Mesela ABD’de başkan yüksek yargı organlarını üniversitelere atadığı zaman senatonun onayı gerekiyor. Ama burada böyle bir onaylama gibi şeyler söz konusu değil. Orada yürütme, yasama, yargı birbirinden ayrı… Bizim Cumhurbaşkanı bu üçayağın birbirinden ayrı olmasından haz etmiyor, etmediğini de söylüyor. Bu Türk tipi başkanlık sistemi denilen olgu ne ise o gelirse bir başkanlık sistemi değil, ben ona modern bir sultanlık diyorum.” ifadelerini kullandı.

 

“Türkiyelileşme üçayak üzerinde genişliyor”

 

“İşte mesela HDP bu söylemleri ile hem Kürtleri sisteme entegre etmesi ile hem de Türkiyelileşme programıyla önemli katkılar sunuyor” diyen Özer,” Eskiden dar bir gölgede sadece Kürtlere hitap eden, Kürtlerin oyunu alan, Kürtlerle temsil edilen bir partiydi. Şimdi, Türkiyelileşme üçayak üzerinde genişliyor. Birincisi; coğrafya da Türkiyelileşme… Yani sadece Batman’da, Van’da, Diyarbakır’da değil şimdi Çorum’da, Denizli’de de adayları var. İkincisi; temsilde Türkiyelileşme… Yani sadece Kürt aday değil, Arap, Laz, Çerkez, Rum da aday oluyor. Süryani de, Ezidi de bu da temsilde Türkiyelileşme için önemli bir olay. Üçüncüsü; program da Türkiyelileşme… Eskiden hep Kürt, Kürt, Kürt deniliyordu. Şimdi artık; Kürt sorunuyla beraber Çukurova da pamuk sorunu, ege de zeytin sorunu, ya da Karadeniz de fındık sorununu da gündeme getirmiş oluyor. LGBT’nin, kadınların, gençlerin, çocukların, yaşlıların, engellilerin, sorunlarını da gündeme getirmiş oluyor. Emek sermaye çelişkisi ile ilgili sorunlar var, diyanet ile ilgili sorunlar var. Yani meselenin odağında sadece Kürtler yok, diğer alanlara ilgi olarak da duyarlılık göstermiş olması Türkiye açısından da Türkiyelileşme açısından da kazançtır” şeklinde değerlendirmelerde bulundu. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291