Öne Çıkanlar mersin CEMAAT sinankoc koc aziz biricik

Halktan seçime dair izlenimler/Turan DAL'ın Haberi
 İşte Mersinli seçmenlerle gerçekleştirdiğimiz söyleşilerden dikkat çekici bölümler;

 

Ebru Demir: Cafe’ de çalışıyorum. Daha iyi bir yönetim istiyorum. Herkese eşit haklar sunulsun.

Kadın- erkek konusunda yani her anlamda bir eşitlik. Rahat, huzurlu bir yaşam olmasını istiyorum. İş imkanı, sağlık konusunun düzelmesini, kadın- erkek ayrımın yapılmaması için çalışmalar yapılmasını…

Bir kadın işe gireceği zaman, yani kadına hangi gözle bakıldığı belli bu düşüncenin en azından ortadan kalkmasını istiyorum.  Kadın istediği yerde istediği zaman çalışabilsin. Korkmadan, tedirginliğe düşmeden… Kadın cinayetlerine bir çare bulunmasını, bunu yapanların küçük cezalarla değil de caydırıcı cezalar verilerek son bulmasını istiyoruz. Birde Milletvekillerinin tutumundan memnun değilim. Ziyaretler seçimlere yakın zamanda değil sadece, sürekli olmasını, sıkıntıları olan vatandaşı ziyaret etsinler, dertlerine çare bulmaya çalışsınlar istiyorum.

 

Derya Hamurcu: Mersin Üniversitesi’nde okuyorum. Tıp fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim. Bu seçimde bizim için önemli olan HDP’nin barajı geçmesi. Çünkü diğer partilerin oylarını arttırması, diğer partilerden kastım; CHP ve MHP, onlarda önemli ama HDP’nin Yüzde 10 barajını geçmesi demek 60-70 milletvekili demek oluyor, bu da AKP’nin meclisteki koltuk sayısını azaltması ayrıca istediği yasayı daha rahat geçirememesi demek oluyor. Ayrıca AKP’nin ihtiyaç duyduğu 400 milletvekilinin olmaması demek oluyor. O yüzden biz seçimlerde HDP’yi destekliyoruz ve barajı geçmesi için çalışacağız. Mersin’deki HDP adaylarından bahsetmek istiyorum birde.  Söylediklerini yerine getirmeleri bizler için yeterli. Özgür, bilimsel eğitim doğrultusunda  çalışmaları bizler için önemli.

 

İsmail Polat: Seçimlerde bizim için önemli olan tabi ki hayırlı olması. En ezilen takım vatandaştır, esnaftır. Hep mağdur olan taraf biz esnaflar olduğumuz için, sesimizin dillenmesi bizler için önemli. Benim yaşım 21, beş senedir esnaflık yapıyorum. Vergi olsun, elektrik, su olsun, eleman çalıştırma, sigorta vs. insanlar emin Mersin’de karın tokluğuna yaşıyor. Milletvekillerimizin yani seçilecek olanların ele alması gereken konulardan biri esnafı nasıl kalkındırabiliriz olmalı. Gidiyorlar din ile siyaset yapmaya çalışıyorlar. Bu çok yanlış. Her şey çok pahalı. Düşünün su dahi 75 kuruş… Barış süreci içinde şunları söylemek istiyorum. Barış süreci aslında Türkiye’de olması gereken en güzel şeydir. Barış güzeldir ama önemli olan barışı devam ettirebilmek. Benim anladığım kadarıyla herkes istiyor,  barışı. Çünkü yeter, kan akıyor. Son olarak bizler için hangi partinin ne kadar oy aldığı, kimin başta olduğu değil; bizim için önemli olan bizlere hayrı olmasıdır. Seçimlerin tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.

 

Adnan Polat: Seçimlerin tüm halkımıza iyilik, güzellik ve başarılar getirmesini dileriz. Hepimizin ayrı siyasi görüşleri olsa da hepimiz aslında ortak bir payda için çalışıyoruz. Bugün CHP’de MHP’de AKP ve HDP’de ülkeyi yönetmeye talipler. Biz bunlara ayrı ayrı farklı bir gözle bakma durumunda değiliz. Özellikle biz esnaflar olarak. Çünkü her görüşten müşterilerimiz var, insanımız var, bunların hepsine biz eşit mesafedeyiz. Ancak ne olur, rengimizi sandığa gittiğimizde belli ederiz. Ben şuan Balık Pazarı Dernek Başkan Yardımcısıyım. Tüm buraya gelen partilere hoş geldiniz deriz, onları alkışlarız, gerekli isteklerimiz söyleriz, başarılarının devamını dileriz. Bizim için hiçbir partinin, hiçbir fikrin bir ayrıcalığı yoktur. MHP nasılsa HDP’de aynıdır; CHP nasılsa AKP’de aynıdır bizim için. Esnafın siyaset yapma durumu olmadığını düşünüyorum. Yani Türkiye genelini düşünelim, Türkiye’yi hangi parti daha güzel şekilde yönetirse biz onun yanındayız. Çünkü hepimiz kardeşiz. Bugün bizim komşularımız Kürt’tür, komşularımız Arap’tır, Türkmen komşularımız var hepimiz kardeşçe yaşıyoruz bir sıkıntımız yok, siyasilerde sıkıntı var. Onlar halkı geriyor, onlar birbirine sataşıyor, bu da halka sirayet ediyor. Şunları da söylemek istiyorum. Esnaf olarak bizlerin sıkıntıları var. Ulusal marketlerin Alışveriş Merkezlerinin esnafa çok büyük zararları var. Artık her şeyi satmaya başladılar. Küçük esnaf bitmek üzere. Bunu bütün vekillerimiz dile getirmek zorundalar. Küçük esnaf biterse, ki küçük esnaflar bir ülkenin bel kemiğidir. Yarın sırtımızı döndüğümüzde bu ülkeyi kalkındıramayacak insanlarla karşılaşabiliriz. Büyük marketler olsun, şirketler olsun, isimleri önemli değil; bir bakıyorsunuz ortağı Fransız, ortağı Alman, anlatabiliyor muyum. Bu gidişatın durdurulmasını istiyoruz. Esnafa daha çok olanağın sunmasını istiyoruz.

 

Bekir Avgüllü: Öncelikle önümüzdeki seçimin tüm milletimize hayırlı olmasını dilerim. Beni bir seçmen olarak şunu beklerdim Milletvekili adaylarından seçim propagandalarına başlamadan önce mal varlıklarını açıklamasını beklerdim. Ancak seçime 15 gün kalmasına rağmen hiçbir milletvekili adayının mal varlığını açıklamadığını görüyorum. Bir vatandaş olarak, bir esnaf olarak ülkemizde çığ gibi büyüyen esnaf sorunları var. Onların üzerine maalesef son otuz yıldır hiçbir siyasi irade eğilmedi. Devleşen market sektörünün altında bütün esnaf ezilmiş durumda. Maalesef mecliste, son on yıldır bir market yasası var; fakat bir türlü çıkarılmıyor. Buna duyarlı olmalarını bekliyorum. Ayrıca ben çarşı esnaf temsilcisiyim. Seçimin memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

Serkan Devek: Şunu söylemek istiyorum seçime bir ay kala tüm partilerin adayları halkla bütünleşiyor, kucaklaşıyor, canım kardeşim diyor. Ama seçim bittikten sonra kayboluyorlar. Bunların kalıcı olmasını istiyorum. Seçimden sonra seçilen aday yine halkla iç içe olsun. Yine uzakta kalmasın. Bir de,  fakiri garibanı ezmesinler. Hep zenginden yana olmasınlar. Kim kazanırsa kazansın, hangi parti olursa olsun, halkı hiçbir zaman ikinci plana atmasın. Çünkü onları bulundukları yere halk taşıyor. İnşallah dediklerim gibi olur. Ama yinede hiç sanmıyorum böyle olacağını.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291