Öne Çıkanlar CEMAAT kaza aziz biricik Artvin mersin

HDP'NİN SEÇİM BİLDİRGESİ GELECEK ADINA UMUT VERİCİ
  

Emekçilerin en önemli talepleri bildirgede savunuluyor

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, HDP'nin bildirgesinde işçi ve emekçilerin yıllardır uğruna mücadele ettiği taleplerinin tam karşılığının bulunduğuna dikkat çekerek, bunun ümit verici olduğunu ifade etti. Muşlu, "Kamu emekçileri açısından yıllardır grevli toplu sözleşme hakkı mücadelesi, eğitimde gericileştirmenin engellenmesi, taşeron sisteminin kademeli biçimde kaldırılması ve buna benzer birçok talebin HDP'nin seçim beyannamesinde yer alması oldukça önemlidir. Bizler de emek örgütleri olarak program etrafında birleşilebileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

 

'HDP seçim beyannamesi, işçilerin sesi olmuştur'

 

AKP Hükümeti'nin 13 yıllık iktidarı döneminde Türkiye'nin 'taşeron cumhuriyetine döndüğüne dikkat çeken DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ise, HDP seçim beyannamesinin işçilerin sesi olduğunu ifade etti. Beyannamede işçilerin önemsendiğini vurgulayan Genel-İş Şube Başkanı Göksoy, HDP'nin asgari ücretin bin 800 TL olacağı ile ilgili vaadini de reel bulduklarını ve tüm işçilerin HDP etrafında birleşmesi gerektiğini söyledi.

 

'İddialı bir bildirge'

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde taşeron işçiyken işten çıkarılan Hayrettin Düzgün de bu güne kadar hiçbir partinin taşeron sistemini kökünden kaldırmaya dönük bir çalışması ya da çabasının olmadığına dikkat çekerek, HDP'nin ısrarla taşeronlaşmayı bitireceğini belirttiğini ve bu konuda iddialı olduğunu söyledi. Beyanname ile işçilere çok sayıda hakların tanındığını belirten Düzgün, "Biz taşeron sisteminin kaldırılmasını, işçilere kadro ve iş güvencesinin verilmesini, iş cinayetlerinin son bulmasını ve iş cinayetlerinde sorumluluğu bulunan her kesin yargı önüne çıkarılmasını, işçilerin adam gibi yaşam sürmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

'Hem taşeron olup hem de kadın olmak çok zor'

 

Türkiye'de hem kadın ve hem de taşeron olarak çalışmanın çok zor olduğunu dile getiren Taşeron işçisi Derya Narlı ise, en önemli taleplerinin taşeron sisteminin kaldırılması olduğunu söyledi. İşçilerin Soma'da, Ermenek'te, inşaatlarda yaşamlarını yitirdiklerine dikkat çeken Narlı, diğer partilerin bu anlamda bir düzeltme yapamayacaklarını söyledi, işçilere HDP etrafında birleşmeleri için çağrısı yaptı. Narlı beyannamenin kendilerine umut olduğunu da kaydetti.

 

'HDP Türkiye'de kadının eşit temsiliyetini sağlayacak'

 

HDP'nin seçim beyannamesinin diğer siyasi partilere örnek olduğunu dile getiren Akdeniz Belediyesi İŞTAR Kadın Merkezi çalışanı Şerife Karabey ise, eşbaşkanlık sistemi ile HDP'nin kendi içinden başlayarak kadına eşit temsiliyet verdiğini, şimdi de tüm Türkiye'de kadının eşit temsiliyetini sağlayacağını söyledi. HDP'nin seçim beyannamesinde 'Kadın Bakanlığı'nın oluşturulacağı ve en önemlisi kadın ve çocuklar için yapılacak projelerin heyecan verici olduğunu belirten Karabey, bizlerde HDP çalışması içerisinde yer alacağız diye konuştu.

 

'HDP'nin seçim beyannamesi kadınlar için çok anlamlı'

 

Yıllardır kadın mücadelesi verdiklerini söyleyen İŞTAR çalışanı Ronya Canbey de HDP'nin seçim beyannamesini olumlu karşıladıklarını, diğer partilerin seçim beyannamelerine kadının yansımadığını söyledi. Canbey, diğer partilerin bildirgelerinde erkek egemen dil kullanıldığını ve kadınlar ile ilgili somut hiçbir şeyin olmadığını kaydetti. Canbey, "HDP'nin seçim beyannamesinde kadın bakanlığının olması, kadınlara sağlık sigortası verilmesi, 15- 25 yaş arasında gençlerin sağlık sigortasının olması çok önemli. Türkiye'de en fazla sosyal hakları tanınmayanlar kadınlardır. Kadınlar için kreş ve bakım evlerinin açılması önemli. Bu anlamda HDP'nin seçim beyannamesini anlamlı buluyoruz" dedi.

 

Genç-Sen: 'HDP gençliğe ışık oluyor'

 

HDP'nin seçim beyannamesinin gençliğe ışık olduğunu belirten Genç Sen üyesi Mert Doğruluk ise, üniversitelerde YÖK'ün kaldırılması için uzunca bir zamandır mücadele verdiklerini, HDP'nin bildirgesinde bu konunun yer almasının önemli olduğunu söyledi. Doğruluk, HDP'nin seçim beyannamesinde gençliğin bu talebinin genişçe yer bulduğunu ve Türkiye'de ilk defa gençliği ele alan bir parti olduğuna dikkat çekti. Türkiye gençliğinin kendisini HDP içinde yeniden var edeceğini kaydeden Doğruluk, "Gençlik kendi geleceğine HDP ile sahip çıkacaktır" dedi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291