Öne Çıkanlar mersin ORTAKBİLDİRİ bakan EMEKLİLİK Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber

HİZMET İÇİN ADAY OLDUM
 “Başkanlık sistemi anayasaya aykırı” 

HDP basın biriminden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Siyasete 2008 yılında nokta koyduğunu belirten Fırat, kalan ömrünü ailesiyle siyaset dışı geçirmek istediğini belirterek, şunları kaydetti: “Ancak Türkiye'de 2011 yılında gelişen süreçle demokratik kurumların peyderpey işgal edildiğini ve bir partinin, bir ideolojinin esiri haline getirildiğini, insan hak ve hürriyetlerinin her gün giderek daraltılmaya çalışıldığını, eşitliğin ortadan kalktığını ve hukuk devletinin ise bir hayal olduğunu görmeye başladım. Dolayısıyla ülkenin bir tehdit altında olduğunu ve dönüşü olmayan bir yola sokulmak istenildiğini gördüm. Bunu yapmak isteyenler bunu gizli de yapmıyorlardı. İnsanların gözünün içine baka baka televizyonlarından, medyalarından bunu açık ve net söylüyorlardı. Ama söylerken yalana isnat ediyorlardı. Çünkü Türk usulü bir Başkanlık sistemi anayasa hukukunda yok. Buna benzer sistemler yok mu? Var. Mesela Saddam Irak'ında Başkanlık sistemi vardı. Libya'da bir Kaddafi sistemi vardı. Bu Başkanlık sistemiydi. Şu an Esad da Başkanlık sistemi ile yönetiyor. Güney Amerika'da buna birçok örnek verebilirsiniz. Peronizm'den Şamanizm'e kadar birçok örnek görebilirsiniz. Ama bunlar demokratik bir rejimin unsurları değil. Bunlar antidemokratik, diktatöryal bir sistemin belirlemesidir. Ülke rejiminin bir tehdit altında, demokrasinin, özgürlüklerin bir tehdit altında olduğunu görmem nedeniyle ülkeme tekrar hizmet etmek mecburiyetinde hissettiğim için yeniden siyasete dönüş yaptım.” 

“7 Haziran seçimi sıradan bir vekil seçimi değildir” 

Fırat, siyasi partilerin birer gaye olmadığını, gayenin gerçekleşmesine vesile organizasyonlar olduğunu belirterek, ülkeyi kurtarabilecek tek şeyin HDP'nin barajı aşarak ülkeyi kaosa sürükleyecek düşüncenin önüne geçilebileceğini gördüğünü ve bu yüzden HDP'de yer aldığını anlattı. HDP'nin toplumun bütün kesimlerine hitap edecek bir açılım gösterdiğinin altını çizen Fırat, 7 Haziran seçimlerinin sıradan bir milletvekilli seçimi olmadığına dikkat çekerek, "Bu seçim, ülkemizde demokrasinin var olup olmaması seçimidir. Özgürlüklerin feda edilip edilmemesidir. Barış ve özgür bir ülkede yaşayıp yaşamama sorununun oylanacağı bir seçimdir. Dolayısıyla insanlar oylarını kullanırken bunu dikkate almak zorundalar. Eğer o düşüncede olan insanların talep ettiği o 350-400 milletvekilli Meclis'e girerse, bir daha ülkede seçimler olabilir ama bunlar gerçek seçimler olmaz. Gerçek bir demokratik mücadele olmaz bu ülkede" diye konuştu. 

“Onuruma yediremediğim için istifa ettim” 

Fırat, bir hat savunması değil, 81 ili kapsayacak tüm sath için mücadele edilmesi gereken bir dönemi yaşadıklarını ve tekrar siyasette yer almasının sebebinin bu olduğunu söyledi. Özellikle 2011 seçimlerine bakıldığında Samsun'dan Mersin'e çekilecek bir hattın batısında Konya, Isparta'da tek bir Kürt milletvekilinin kalmadığını dile getiren Fırat, tamamının temizlendiğini kaydetti. Bölgede ise kendisini Kürt olarak nitelendiren tek bir vekillin olmadığını belirten Fırat, "O kimliğini ifade edenlerin tamamı tasfiye edildi. Bunu listelerinde yer alan o arkadaşların anlaması lazım. Çünkü ayrılışımın temel sebebi bir tartışmaydı. Bu tartışmada Kürt dili sorununda 'Kürdün devleti mi var ki, dili olsun?' diye soru soran bir Başbakan'a karşı bir reaksiyondu. Bu sözü onuruma yediremediğim için, zihniyeti gördüğüm için istifa ettim. O istifadan sonra da siyaseti bir daha düşünmüyordum" dedi. 

“Yapılacak tek şey HDP'ye oy vermektir” 

7 Haziran günü zaferin aksini düşünmek istemediğini belirten Dengir Mir Mehmet Fırat, açıklamasında şunları kaydetti: "Siyasetteki 47 yıllık deneyimimle, ülkenin nelere gidebileceğini, nerelere savrulabileceğini, o kaos ortamında ülkenin ne hale gelebileceğini tahmin edebiliyorum. O bakımdan ümit ediyorum ki 7 Haziran seçimlerinde HDP başarılı olur. Hangi inanca sahip olursa olsun, ister Alevi olsun, ister Süni olsun, ister Hıristiyan olsun bundan önce hangi siyasi partiye oy vermiş olursa olsun, ama bu seçimde yapılacak tek şey HDP'ye oyunu vermek mecburiyetinde hissetmesidir ve bunun gerek

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291