Öne Çıkanlar bakan ORTAKBİLDİRİ EMEKLİLİK Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber ADALET

 Küçükkeleş, Davutoğlu'na ÖYP atamalarını sordu

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı'nın (ÖYP) 2002 yılında başlatıldığını ve 2009 yılına kadar Devlet Planlama Teşkilatı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi koordinasyonunda yürütüldüğünü sonrasında ise 2010 yılında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bünyesine alındığını hatırlatan Küçükkeleş önergesine dair yaptığı Meclis konuşmasında, "Başvuran adayların ALES, YDS ve Lisans Not Ortalamalarına göre merkezi atama yöntemiyle üniversitelere yerleştirildiği programda YÖK’ün idaresinde yönetmeliklerle birçok değişiklik yapılmış 14 Mayıs 2015 tarihli yönetmelikle alan sınavı adı altında sözlü mülakatlar dahil edilmiştir. 01/09/2015 tarihinde ise programa YÖK tarafından son verilmiştir. Bu karara birçok itiraz gelmiş ve yürütmeyi durdurma davası açılmış olmasına karşın Temmuz 2015’te Temel İslam ve Tıp Bilimleri bölümleri, Eylül 2015’te ise Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Felsefe ve Psikoloji bölümlerine mensup binlerce aday alan sınavlarına tabii tutulmuştur. 19 Ağustos tarihinde İletişim, Hukuk, PDR, Psikoloji, Felsefe, Mühendislik ve Mimarlık alanlarında sınav uygulanmasına karar verilmiş ve sınav yapılmayacak bölümlerin ataması ise Aralık ayına kadar ertelenmiştir. Kurul'un resmi internet adresi üzerinden 22/09/2015 tarihinde yapılan açıklamada belirtildiği üzere, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı'na YÖK tarafından Maliye Bakanlığına gönderilen 01/09/2015 tarih ve 3040 sayılı  yazı ile son verilmiştir. YÖK Meclisi saf dışı bırakarak bu kararı almıştır. 1 Eylül tarihinde Bakanlığa bildirildiği tespit edilen kararın ardından, 8-9-10 Eylül tarihinde PDR, Psikoloji ve Felsefe bölümlerine uygulanan ve sınav tarihinden itibaren 2 yıl geçerliliği olacağı duyurulan sınav sonuçlarından adayların faydalanamayacağı da açıktır. 16/10/2015 tarihinde YÖK tarafından duyurulan ve Hukuk Alanında 2 yıl geçerli olacağı ifade edilen alan sınavlarına Kurulca devam edilmesi kararı alınmıştır. Bu insanlar açıkça kandırılmakta ve hakları gasp edilmektedir" ifadelerine yer verdi.

 

"ÖYP'DE HAK GASPLARI VAR MI?"

 

Küçükkeleş, Başbakan Davutoğlu'nun cevaplaması için verdiği önergede şu ifadeler yer aldı: "2009 yılına kadar Devlet Planlama Teşkilatı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi koordinasyonunda 2010 yılından sonraki 5 yıl boyunca Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bünyesinde devam eden Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’nın kaldırılması kararının gerekçeleri ve hukuki dayanakları nelerdir? Alan Sınavlarının uygulanışına ilişkin, 2009 yılında Danıştay 12. Dairesi'nin aldığı içtihat kararı doğrultusunda kayıt altına alınmayan sözlü mülakatlar hukuki olarak tartışmalıdır. Ayrıca, 10 Haziran - 16 Haziran 2015 tarihli Danıştay 8. Daire'de görülmeye başlanan Eğitim İş ve Eğitim Sen Sendikalarının Alan Sınavı Kararının Yürütmesinin Durdurulması ve İptali istemi ile açtıkları davaları devam etmektedir. Bu bağlamda, sınavların ve bu doğrultuda atamaların yapılmasının hukuka aykırılık teşkil ettiğini düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız gerekçeleri nelerdir?

YÖK kararı 1 Eylül tarihinde Maliye Bakanlığı’na tebliğ ettiği halde kararın Kurul’un resmi web sitesinden ancak 21 gün sonra yayınlanmasının nedenleri nelerdir? Bu karardan habersiz, kararın Maliye Bakanlığı’na tebliğinden 7 gün sonra zaten itirazlara konu olan alan sınavına girenlerin yaşadığı hak gaspının tazminine dönük hükümetinizce yürütülen bir çalışma mevcut mudur? Değilse gerekçeleri nelerdir? Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı çerçevesinde her yıl Temmuz ve Aralık aylarında gerçekleştirilen atamaların ilk bölümü, YÖK’ün 14/05/2015 Genel Kurul kararı ile duyurduğu Alan Sınavları neticesinde ve Kurulun hataları nedeniyle gerçekleştirilememiştir. 2015 - 2016 güz eğitim - öğretim dönemi için yaklaşık 4 aydır atama bekleyen adayların hakları gasp edilmiş ve bu adaylar zarara uğramıştır. Bunun yanı sıra ÖYP kapsamına dahil araştırma görevlisi talep eden üniversitelerin de araştırma görevlisi ihtiyacı karşılanmamıştır. Adayların söz konusu hak gasplarının giderilmesi ve yaşadıkları zararların tazminine dönük hükümetinizce yürütülen herhangi bir çalışma mevcut mudur? Mevcut değilse bunun gerekçeleri nelerdir? YÖK açıklamasında, 2015 yılı Eylül ve Ekim aylarında, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Mühendislik, Mimarlık, İletişim, Felsefe, Psikoloji ve Hukuk alanlarının alan sınavı yapılacak bilimsel alanlar olduğu, alan sınavı yapılmayacak alanlarda yerleştirmelerin Aralık ayı  içinde yapılacağı ifade edilmiştir. Atama bekleyen adayların yaşadığı zararlar ve mağduriyet dikkate alındığında atamaların Aralık ayından daha erken yapılmasının adayların yararına olacağı anlaşılmaktadır. Bu bağlamda söz konusu atamaların Aralık ayından daha önceki bir tarihte yapılması yönünde bir çalışma mevcut mudur? Mevcut değilse bu durumun gerekçeleri nelerdir?"

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291