banner214
Öne Çıkanlar koronavirüs kelebek hastalığı Kazanlı sinankoc KERKÜK

Su politikası meclis gündeminde

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili TBMM Başkanlığına bir araştırma önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan, Türkiye’de su kaynaklarının tespit edilmesi ve su kaynaklarımızın kapasitesine göre tüketim modellerini oluşturmak ve gelecekteki su talebimizi karşılayacak su politikasını oluşturmak ve uygulamak amacıyla bir Meclis araştırması açılmasını talep etti.

 HDP Mersin milletvekili Rıdvan Turan’ın önergesinde şu ifadeler yer aldı: “Su sorunu, kapitalizmin ürettiği bir sorun olarak, kentleşme ve sanayileşmeyle birlikte insanlığın doğayı tahakküm altına almasıyla yakından ilişkili bir sorundur.

Türkiye su kaynakları bakımında yarı kurak bir bölgede yer almaktadır. Su zengini ülkelerde kişi başına düşen yıllık su miktarı 10.000 m3 iken Türkiye’de bu oran 1.350 m3’tür. 2030 yılına kadar Türkiye’de nüfusun yaklaşık 100 milyon olacağı tahmin edilmekte ve kişi başına düşen su miktarı ise yaklaşık 1000 m3 dolayında olacağı tahmin edilmektedir.’’

Türkiye’nin yıllık su tüketimi 57 milyar metre küp

Rıdvan Turan ‘’DSİ genel müdürlüğünün yayınladığı verilere göre, Türkiye’nin yıllık su tüketimi 57 milyar metre küp olmakla birlikte yaklaşık %77’si tarımsal sulama amacıyla kullanılmaktadır. Türkiye’nin yaklaşık 24 milyon hektar ekili tarım arazisinin yaklaşık 8,5 milyon hektarında sulanabilir tarım yapılmaktadır. Türkiye sulanabilir tarım alanlarını %70 oranında açık kanallar aracılığıyla sulamaktadır. %28’lik tarım alanı ise kapalı sistem basınçlı sulama sistemleri ile yapılmaktadır. Araştırmalara göre yağmurlama sulamalarda %35, damla sulamalarda ise yaklaşık %65 oranında su tasarrufu sağlandığı dikkate alındığında kapalı su sistemlerinin oranı hayli düşük kalmaktadır’’ dedi.

HDP mersin Millet Vekili Rıdvan Turan sözlerine şöyle devam etti ‘’Günümüzün en önemli sorunlarından birini teşkil eden iklim değişikliğinin Akdeniz havzasındaki yaratacağı olumsuzluklardan etkilenen ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Özellikle son yıllarda düşen yağış miktarındaki azalma yaşanan olumsuzlukları tetikleyecektir. TMO Genel Müdürlüğü’nün Aralık 2020 Fenolojik Değerlendirme Raporu’na göre; ülkemizde yağış ortalaması 2019 Aralık ayında 95,3 mm iken 2020 Aralık ayında 44,7 mm’ye düşmüş, yağışlar geçen yıla göre ülke genelinde %53 oranında azalmıştır.’’

Kendi kendine yetebilen bir ülke konumundan çıkacaktır

Suyun olmamasıyla ekili tarım arazilerinin azalacağını ve Türkiye’nin tarımda ithalatçı duruma düşeceğini söyleyen Vekil Turan, ‘’Türkiye’de suyun ihtiyacı karşılamamasının bütünsel olarak anlamı yaşamın sürdürülebilir olmasını zorlaştırmaktır. Türkiye’nin gelecekte su kıtlığıyla karşılaşmaması için yaşamın bütün alanlarında kapsamlı bir politikaya ihtiyaç vardır diye konuşan Rıdvan Turan ‘’Bu anlamıyla mevcut su tüketim modellerinin iyileştirilerek suyun daha verimli kullanılması için sadece teorik değil aynı zamanda karşılığı olan stratejiler belirlemek gerekmektedir’’ dedi.

 ‘’Türkiye kuraklık risk analizinin yapılarak mevcut su kaynaklarının coğrafi bölgeler arasında eşitsizlik oluşturmaması sağlanmalıdır’’ diye konuşan HDP’li Turan, kuraklık konusunda gözlemevi niteliğinde kuraklık risklerini inceleyen kurumsal yapı oluşturması gerektiğini dile getirdi. Vekil Turan, ’’Suyu verimli kullanmak amacıyla teknolojiler hayata geçirilmelidir. Türkiye’de su tasarrufu kültürünün oluşması için kamuoyunu bilgilendirilen çalışmalar yapılmalıdır. Türkiye’de kapitalizmin ürettiği iklimsel çöküntüleri ortadan kaldırmak için acil eylem planı hazırlanmalıdır. Dolayısıyla Türkiye’nin karşı karşıya olduğu iklimsel tehlikelere karşı kapsamlı bir su politikasını hayata geçirmek için meclisin öncülük edeceği bir araştırma komisyonu kurulması ihtiyaçtan öte artık bir zorunluluktur’’ ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner262

banner233

banner231

banner264

banner260ucansupurgedernegi.com digifestnyc.com
Canlı Casino Siteleri Bet365 Giriş 1xbet sultanbet