Öne Çıkanlar tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI Mersinli gazeteciler yeni binaya taşınıyor tarım bakanı SİLİFKE

TKP TARSUS HALK TEMSİLCİLERİNİ SEÇTİ

Haber:Elif KURTTAŞ

Tarsus TKP İlçe Örgütü “Eşitlik ve özgürlük için halk temsilcilerini seçiyor” başlığıyla milletvekili aday adaylarını belirledi. Türkiye’deki karanlık gidişata, haksızlıklara dur demek için halk temsilcileri TKP PMK üyesi Gizem Batı Ayaz’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Toplantıya katılan TKP PMK üyesi Gizem Batı Ayaz ise yaptığı konuşmada şunlara değindi: “TKP, çok farklı toplantılar yapmaya devam ediyor. Emekçilerin özgürlük ve eşitlik talebiyle buluştuğu toplantılar yapıyoruz. Bu toplantılar önemli. Çünkü emekçilerin sözü, sesi kısılıyor ve kendilerini ifade edebilecekleri bir yerleri yok gibi görünüyor. Koşulların ne olacağını bilmediğimiz bir seçime gidiyoruz. Artan faturalar, çocuklarımızın karnın doyması gibi birçok dert varken emekçilerin hiçbir derdinin konuşulmadığını görüyoruz. Ancak kimse Koç’ların, Sabancı’ların zenginliklerinden bahsetmiyorlar. 5’li çeteden bahsediliyor. Biz biliyoruz ki bu ülkenin doğasına, suyuna göz dikenlerin 5’li çeteden ibaret olmadığını çok iyi biliyoruz.”ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK BİR YOKSULLAŞMA İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Bu toplantılara güç katan herkese teşekkür ettiğini söyleyen Ayaz “Yükselen döviz kurlarıyla ekonomiye müdahale ediyorlar. Açıklanan ve gizlenemeyen enflasyon rakamları ortada. Seçim anketleri yapılıyor sürekli ancak görüyoruz ki büyük bir yoksullaşma ile karşı karşıyayız. Bugün her alanda işçiler sömürüye terk edilmiş durumda. Eriyen ücretler ve artan faturalarla baş başa kalmış durumdayız. Buna karşı bir araya gelmemiz gerekiyor. Mahallelerde, semt evlerinde, her yerde.”diye konuştu.

“HEM EMEKÇİDEN HEM DE SERMAYEDEN YANA OLUNMAZ”

Emekçilerin siyaset sahnesine çıkmasının önemli olduğunu vurgulayan Batı Ayaz, sözlerini şöyle noktaladı:

“TKP şunu diyor. Seçimler önemli. Ama emekçiler siyaset sahnesine çıkmak zorunda. Bugün düzen muhalefeti insanlara umut pazarlamaya çalışıyor. İnsanlar bir seçenek göremiyorlar. Erdoğan gitsin, diğer şeyler aynı kalsın, hüküm sürmeye devam etsin istiyorlar. Bizim bugün bu ülkede hesap sormaya ihtiyacı var. Yıkılan ülkeyi tekrardan kurmaya ihtiyacımız var. Bu akılsızlığı kabul etmeyeceğimizi ilan ediyoruz. Hem emekçiden hem de sermayeden yana olunmaz. Bizim emekçilerden yana bir siyasete ihtiyacımız var.” dedi.

Toplantıya milletvekili aday adaylarının konuşmalarını yapmasıyla devam edildi. Halk temsilcisi olmak üzere sahneye çıkan milletvekili adayları kendilerini tanıttı.

“MÜCADELE ETMEKTEN BAŞKA BIR SEÇENEĞIMIZ KALMADI”

İlk olarak konuşmasını yapan Fabrika işçisi  “Ben bir işçiyim ve boyacılıkla uğraşıyorum. Bizim bu fabrikalarda hiç bir güvencemiz yok. Sendikalaşma da yok. Bunun nedeni örgütsüzlük. Mücadele etmekten başka bir seçeneğimiz kalmadı. Örgütsüz olduğumuz için işçileri istedikleri gibi kullanabiliyorlar. Patronların bu rahatlığı nerden bulduğu açık. Örgütsüzlüğümüzden kaynaklı. Biz iyi ya da kötü patron diye bir ayrım yapamayız. Tam da bu gerekçelerle aday olmak istedim TKP’den.” şeklinde konuştu.

“BU SESSİZLİĞİ BOZMAK, BU KARANLIĞI YIRTMAK ADINA”

Aday olduğunu ifade eden sağlık çalışanı ise “Merhabalar arkadaşlar, bildiğiniz gibi aday sıfatı ile burada bulunuyorum. Neden aday olmak istiyorum? Geçtiğimiz son 20 yılda bu topraklarda çok fazla acı, keder, yoksulluk birikti ve biz bunları fazlasıyla yaşadık. Bu tanıklık bu topraklarda yaşanan bir ilk değil fakat daha can yakıcı hali toplumun tepkisini dile getirebilmek namına bir hayli sessiz kaldığı kalması. Bu sessizliği bozmak, bu karanlığı yırtmak adına birilerinin düzen karşıtı siyasetin içinde olması gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kapitalizm yanlılarına karşı durmak gerektiğini belirten sağlık çalışanı “Bu tarz siyaseti yani emekçiden, yoksuldan, gelecek kaygısı gütmeden yaşamak isteyen gençlerden, şiddet görürüm yahut ölüm korkusu ile boyun eğdirilmek istenen kadının sesinden yana olan, bu düzene toptan karşı çıkan siyasetin yanında hatta tam göbeğinde olmak istediğim için TKP adayı olmak istiyorum. Kapitalizm yanlıları bizleri o kadar köşeye sıkıştırmış halde iken biz de kendi köşemizde oturup bekleyerek onlara gereken dersi veremeyiz. O halde halk için emekten yana bir düzen kurmak isteyenler bu yana, zenginliklerine zenginlik katmaktan başka bir amacı olmayan patron yanlıları öteki yana geçsin. Zulmün dağlarını delmek için Türkiye Komünist Partisi ile emekçilerin iktidarına yürüyelim arkadaşlar.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“İŞSİZLİĞİN VE HAYAT PAHALILIĞININ OLMADIĞI BİR DÜNYA HAYAL EDİYORUM”

Daha sonra kürsüye geçen sanayi işçisi “Öncelikle herkese hoş geldiniz demek istiyorum. Ben Halil. Sanayi işçisiyim. Kıt kanaat bir şekilde yaşamını sürdürmeye çalışan milyonlarca emekçiden sadece birisiyim. Ülkemde yoksullaşma, geçinememe, geleceksizlik, güvensizlik gün geçtikçe artarken, emekçilerin susup, boyun eğip bu düzene tamam demesi bekleniyor. Neye tamam dememizi bekliyorlar? Bizden umutsuzluk, yoksulluk, zam, enflasyon, işsizlik üreten bu düzene boyun eğip, patronlara çalışmaya devam etmemizi bekliyorlar. Sonra da patron düzenini savunan, farklı isimli fakat aynı olan düzen partilerine oy vermemizi istiyorlar. Ben bir işçi olarak bunu reddediyorum. Ben işçinin hakkını, emeğini koruyacak, sahip çıkacak, işsizliğin ve hayat pahalılığının olmadığı bir dünya hayal ediyorum. Bunun da bir hayal olmadığını biliyorum. Bu nedenle buradayım. TKP'deyim. TKP'den milletvekili adayıyım. İşçilerin seçeneksiz olmadıklarını, sosyalizmsiz yapamayacağımızı göstermek için aday olmak istedim. Sömürülmediğimiz günleri yaratmak ve yaşamak için ben de Türkiye Komünist Partisi'ndeyim. Herkesi bir sanayi işçisi olarak yeniden selamlıyorum.” diyerek TKP ile mücadele etmeye çağırdı.

“BU MÜCADELE SANDIĞIN ÇOK ÖTESİNDE”

Milletvekili aday adayı olduğunu ifade eden basın emekçisi “Tarsus’un bir mücadele geleneği var. Bunu öncelikle söylemem gerekli. Seçimler yıllardan beri gerçekleştiriliyor. Düzen partilerinde parayı yatıran aday oluyor ve sermayeye hizmet ediyorlar. TKP ise halkın temsilcilerini yaratmaya çalışıyor. Ama bu mücadele kısa vadeli ya da sadece sandığa sıkışan bir şey değil.  Bu mücadele sandığın çok ötesinde ve gerçek aydınlık ve özgürlük için verilmeli. Ben de bu yüzden Türkiye Komünist Partisi’ndeyim.” şeklinde konuştu.

Adayların konuşmasından ardından müzik dinletisine geçildi ve toplantı katılan emekçilere 1 Mayıs’ta TKP saflarında buluşma çağrısı yapılarak sonlandırıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291