Öne Çıkanlar mersin aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

YÜKSEK KATLI BİNALARIN SORUNU MECLİSE TAŞINDI  BÜYÜKŞEHİR’İN ÇEKİNCELERİ NELER?  

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise Türkiye’nin en güvenli binalarının Yenişehir’de olduğunu ifade ederek belediye olarak üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini ifade etti. Özyiğit’in konuşması sırasında araya giren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise Mersin’de yüksek katlı binaların sadece bir ilçe ile sınırlandırılmaması gerektiğini kaydederek yüksek katlı binalarda Büyükşehir’in bu konuda çekinceleri olduğunu sözlerine ekledi.

HABER: ELİF KURTTAŞ

“BİLLBOARDLARDAN GÖRÜYORUZ”

Kentte 1 hafta 10 gündür tartışma yaşanan yüksek katlı binalarda yangın tedbiri tartışmasına değinen Yenişehir CHP Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız “Aslında gerçekten çok isabetli bir tartışma oldu. Çünkü her ne kadar bizim buradan geçirdiğimiz 1/1000’lik planlarda, kentimizde 21 kat ve üzeri bina yapılmayacağına dair karar vermiş olsak da belli ki önceden gelmiş ruhsatlarla 30-35 katlı binaların yapımına başlandığı en azından billboardlardan görüyoruz.” şeklinde ifade etti.

“BENİM İSMİN ÜZERİNDEN DÖNDÜRÜLEN BİR TARTIŞMA OLDU”

 “Bulutların arasında yaşamak ister misiniz?” şeklinde ilanlar verildiğini vurgulayan Yıldız “30 kat ve üstü bolca bina yapıldığını en azından oradan görüyoruz. Şimdi bu ‘yangın tedbiri tartışması’ esasen kentin ihtiyacıymış. Yerel medyada da oldukça yaygın bir şekilde yer buldu. Yani esasında güzel bir konuya dâhil olmuş olduk. Ama tartışma daha çok benim ismin üzerinden döndürülen bir tartışma oldu. Yerel medyada da benim üzerimden bir kısım yanıtlar geliştirildi.” dedi.

“15-16 KATLI BİNALARIN DAHA ÜSTÜNE İTFAİYE TEŞKİLATLARININ MÜDAHALE İMKÂNI OLMUYOR”

Büyükşehir’in çok ciddi itfaiye yatırımları olduğunu ifade eden Meclis Üyesi Yıldız “ Bizim ketimizdeki itfaiye, Türkiye’deki en teşkilatlı itfaiyelerden birisi olduğunu en azından ben biliyorum. Çünkü Plan Bütçe Komisyonu ve Denetim Komisyonundayım. Oralarda görüyorum hakikaten Büyükşehir Belediyemiz kent itfaiyemize son yıllarda çok yoğun yatırımlar yaptı. Çok modern teçhizatlar aldı. Ama buna rağmen dünyadaki teknolojik gelişmelerinde de sınırı bu. 15-16 katlı binaların daha üstüne itfaiye teşkilatlarının müdahale imkânı olmuyor. Bu sadece Mersin’de böyle değil. Yani modern teçhizatlarla donatılmış Mersin’de böyle değil, dünyanın her yerinde bu kattan daha yüksek katlara, itfaiyelerin müdahaleleri olmuyor.” şeklinde vurguladı.

“İYİ NİYETLE BAŞLATILMIŞ TARTIŞMANIN KENDİSİ MUHATAPLARIMIZCA ÇOK İYİ NİYETLİ BİR ŞEKİLDE KARŞILANMADI”

 21 kattan daha yüksek bina yapan müteahhitlerin ilgili binalarda yangın tedbirlerini kendilerinin alması gerektiğinin altını çizen Yıldız “Çünkü en nihayetinde o binaların içerisinde insanlar yaşayacak ve her an her şey olabilir. Önerimiz şuydu; bu binalara başlayan müttehitler gidip ilçe belediyelerden ruhsat alıyorlar. Bu ruhsatlarını aynı zamanda itfaiye daire başkanlığında onaylatsınlar. Geçen yine söyledim, itfaiye daire başkanlığımız bu konuda ücretsiz ve yaygın ciddi bir hizmet veriyor. Biz binamızın projesini itfaiyemize götürdüğümüzde daire başkanlığımız bize inceliyor diyor ki sizin bu binada şöyle bir tedbir almanız gerekiyor. Dolayısıyla bu ücretsiz hizmetten müteahhitlerde yararlanması lazım. Tartışmaya açtığımız konu buydu. Fakat maalesef bu iyi niyetle başlatılmış tartışmanın kendisi muhataplarımızca çok iyi niyetli bir şekilde karşılanmadı.” ifadelerini kullandı. 

“SENİN SÖYLEDİKLERİNE TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI”

STK adı altında baskı kuran organlara değinen Abdurrahman Yıldız “Bugünkü ve dünkü gazetelerde var olan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) başkanları, sermaye lobileri, 3-5 kişi bir araya gelip kendilerine STK demeye çalışmışlar. Ama bunlar esasen sermaye lobileri ve meclislerin, hükümetin, idareni üzerine baskı kurma organları gibi kendilerini görüyorlar. Yani bir STK gibi hizmet vermiyorlar. Şimdi bunlarda bir tanesi diyor ki “senin söylediklerine tahammülümüz kalmadı” ben burada seçilmiş meclis üyesiyim. Kentte kurulu bir STK’nın bana göre bir sermaye lobisinin bir meclis üyesine bu dille tehdit eder vari bunu da kamuoyuna açık eder bir şekilde yapması hakikaten garipsediğim bir durum oldu. Buyurun ne olacak kalmadıysa. Yani biz söylediklerimizden vaz mı geçeceğiz. Vatandaşlar apartmanların içerisinde cayır cayır yansın mı diyeceğiz. Dolayısıyla bu dilin terk edilmesi lazım. Bizim olmadığımız yönetim dönemlerinde bir kısım başka yönetmelikler vs. çıkarılması lazım.” diyerek bu ruhsatların iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

ÖZYİĞİT: RUHSAT VERENLER BİZİZ

Abdurrahman Yıldız’dan sonra söz alan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise hiçbir meclis üyesinin tehdit edilmesi gibi bir durumun olmayacağını ve böyle bir anlayışın olamayacağını belirterek “ Şimdi bu olay nereden kaynaklanıyor. Bir tane yerel gazetede ‘Yenişehir’de Binalarda Yangın Güvenliği Yok’ manşetten birinci sayfadan verilmiş.  Şimdi burada bu yatırımı yapan insanlar elbette kaygı duyabilirler. Biz bunları kontrol eden bunlara ruhsat verenleriz” dedi.

YÜKSEK KATLI BİNALARDA BÜYÜKŞEHİR ÇEKİNCELERİ NELER?                                  

Abdullah Özyiğit konuşması sırasında araya giren ve bir ekleme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer “ Şöyle düzeltmek lazım yangın güvenliği yok ise Mersin’de sadece Yenişehir ilçemiz yok. Bu duruma olumlu bir gözle bakmak lazım. Genel olarak değerlendirmek lazım işi Yenişehir olarak odaklamak yanlış olur. Güvenlik sorunu varsa tüm yüksek katlı binalarda vardır. Sadece Yenişehir ilçemizde yüksek katlı binalar yok, diğer ilçelerde de var. Ben daha sonradan itfaiyeden aldığım bilgileri aktaracağım bizim bu konudaki çekincelerimizi de aktaracağım.” ifadelerini kullandı.

“EN GÜVENLİ BİNALAR YENİŞEHİR’DE”

Seçer’den sonra tekrar söz alan Özyiğit “ Biz diyoruz ki Türkiye’deki en güvenlikli binalar Yenişehir’ de bu tezi ortaya atmak için nedenlerimiz var. Mevcut yasal alt yapı yerine getirildikten sonra çevre ile uyumlu yeşil binalar noktasında özel uygulamalar yapan 5 tane proje Yenişehir’de yapılıyor, ülkemizde de başka bir yerde var mı bilmiyorum. O yüzden bu iddiayı ortaya koyduk ve Türkiye’deki en güvenlikli binalar Yenişehir’ de dedik.” şeklinde konuştu.

BİNALARDA İLAVE ÖNLEMLER

Yüksek katlı binalarda ilave alınan sistemleri aktaran Özyiğit, “ Spring sistem, yangın merdiveni, ile asansör basınçlama sistemleri, yangın algılama ve uyarı sistemleri, duman sensörleri, acil durum asansörleri, itfaiye su alma ve su verme tesisatları, yangın güvenlik holü, tamamen korunaklı yangın merdiveni gibi ilave önlemler var. Yani binadan ayrı bir şekilde yapılmış yangın çıksa bile onu güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.” dedi.

“ALTINI ÇİZİYORUM BÖYLE BİR DURUM YOK”

Sorumlu beyanatlar ve sorumlu ifadelerin önemli olduğunu belirten Özyiğit, “ Bazı konularda bilgimiz eksik olabilir bunu gruplarda, komisyonlarda tartışalım ama kamuoyuna açık alanlarda ya da sosyal medyada beyanatlarda bulunduğumuzda dikkatli olmak lazım. Yenişehir’de yangın tertibatı yok dediğiniz zaman ben Yenişehir Belediye Başkanı olarak görevini yapmayan insan oluyorum, bu binaları kontrol ettirmiyorum ve dolayısıyla suçlama bana geliyor. Altını netlikle çiziyorum böyle bir durum yok. Dolayısıyla bütün meclis üyelerimizi ben bu konularda dikkatli ve bilgi ile donandıktan sonra böyle açıklamaları yapmaya davet ediyorum. ” açıklamasını yaptı.

EMSAL 0.90

Son olarak sözlerine şunları ekleyen Özyiğit, “ Yenişehir kat yüksekliği ile çokça tartışılıyor ve gündeme geliyor. Türkiye’de ki en düşük emsalin olduğu ilçelerden biride Yenişehir yani emsal 0.90 özelliği ile oturmuş, yerleşmiş ve devam eden bir sistemi vardır. Dolayısıyla yapılaşan yerlerde metre kareye en yüksek yeşil oran düşen ilçelerden biride Yenişehir’dir.” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291