Sövme, küfretme, lanet okuma dinimizin yasakladığı sözlü kötülüklerden ve kötü hasletlerdendir. Bir insanın şahsiyetini, şerefini, karekterini, namus ve haysiyetini lekeleyecek tarzda çirkin ve kaba sözleri açık ve saçık bir şekilde söylemeye sövme denir. Terbiyeli, ahlaklı ve Müslüman insanlar başkalarının şeref ve haysiyetini rencide edecek sözlerden kaçınır. Zira sövme kul hakkı tanımayan, ahlak ve terbiye yoksunu, aşağılık insanların yapabileceği kötü hasletlerdendir. Dinimiz de sövmeyi yasaklamıştır. Peygamber Efendimiz (sav): “Müslümana sövmek fasıklıktır” (Müslim, İman,116); “Birbirine söven iki kişinin söyledikleri şeylerin günahı, sövülen kişi haddi aşmadıkça, ilk sövmeye başlayan kişi üzerinedir.” (Müslim,Birr ve Sıla,68)  buyurur. Ebu Hureyre’nin rivayet ettiğine göre bir gün Peygamberimize  (sav):   “Ya Rasulellah! Müşriklere beddua et” denilmiş,  Allah rasûlü  (sav) ise; “Ben lanet edici olarak gönderilmedim. Ben ancak rahmet olarak gönderildim” buyurmuştur. (Müslim, Birr ve Sıla,87) Yine Allah Rasulü (sav): “Kişinin anne ve babasına sövmesi büyük günahlardandır” buyurdu. Oradakiler;  “ Ey Allah’ın elçisi, kişi kendi anne ve babasına söver mi? diye sorunca Allah Rasulü (sav): “Evet, biri başka birinin annesine söver, o da onun anasına söver; biri diğerinin babasına söver o da onun babasına söver. (işte bu kişinin kendi ana- babasına sövmesidir.)” buyurdu. Nitekim atalarımız: “kem (kötü) söz sahibine aittir” demişler. Bizim inancımız kafirlerin tanrılarına küfretmeyi bile yasaklar. Ayette “Onların, Allah'ı bırakıp tapındıklarına sövmeyin, sonra onlar da haddi aşarak, bilgisizce Allah'a söverler.” buyurulur. (En’âm, 6/108)

Başkaları kötü diye, küfürbaz diye bizim de de kötü ve küfürbaz olmamız gerekmez. Özellikle yeni yetişen çocuklarımıza çok dikkat etmeliyiz. Çocuklarımızı, küfürbaz çocuklardan ve küfredilen yerlerden uzak tutmalıyız.

Sövme, insanlar arasındaki sevgi ve muhabbeti de yok eder. Çünkü sövülen kişinin söven kişiye karşı kin ve nefret duyguları beslemesi veya en hafif ifade ile kalbinin kırılması normaldir. Oysaki dinimiz kalp kırmayı, kul hakkını ihlal etmeyi şiddetle yasaklar. Yunus Emre bir şiirinde şöyle der:                                                                                                          

"Ak sakallı pîr koca,

Bilmez ki hali nice,

Emek vermesin hacca,

Bir gönül yıkar ise.” 

 Başka bir şiirinde ise:

“Bir kez gönül yıktın ise,

 Bu kıldığın namaz değil.

 Yetmiş iki millet dahi,

 Elin yüzün yumaz değil.” der. 

Ancak sövülen kişinin sövene karşı sabretmesi, onun seviyesine inmemesi tavsiye edilir. Nitekim anlatılan şu kıssadan alınacak çok hisseler vardır:  Yol kenarında iki genç kavga ediyorlarmış. Biri diğerine ağır hakaretler ediyor ve diğeri de susuyormuş. Tam o sırada bir evliya oradan geçmekteymiş. Kendisine hakaret edilen gencin, kendine hakaret eden gence cevap vereceğini görünce yanına yaklaşarak; ‘Sakın cevap verme delikanlı' demiş. Genç, ama bana hakaret ediyor diyince evliya; 'yol kenarında köpeğin biri sana havladı diye seninde o köpeğe havlaman gerekmez' demiş. Ve çocuk cevap vermekten vazgeçmiş.

Bir şahsa veya kuruma hakaret eden; şahıs veya toplumların inanç, haysiyet, şeref ve onurlarına dil uzatan kişinin yaptığı kötülük ve hakaret de karşılıksız bırakılmaması, meşru sınırlar içerisinde,  adlî-idari birimlerde gerekli karşılığın verilmesi gerekir. Zira özellikle Allah’ın dini İslam’a, yüzyıllarca İslam’ın bayraktarlığını yapan Müslüman-Türk halkına ve İslamî değerlere kin besleyen dâhili ve harici küfür ehli; ecdadımızın din, vatan, bayrak, hürriyet, namus ve ezan gibi yüce değerler uğruna can alıp can verdiği bu topraklarda  “sahipsiz köyde değneksiz gezme” cesaretini gösterememelidir. Aksi halde toplumlarda bölünmeler, gruplaşma ve düşmanlıklar meydana gelir. İnsanlar sûnî ve boş işlerle uğraşarak enerjisini faydasız işlerde harcar. Yine kaybeden toplum olur.

 Cumanız ve Ömrünüz Bereketli Olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.