banner214

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ( KOSGEB),  tarihinde ilk kez spor hizmetlerine ilişkin de destek verecek.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde değişiklik yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak 20/04/2021 tarihinde yürürlüğe girdi.

Sportif alanda faaliyet göstermek isteyen girişimciler açısından KOSGEB'in destek verecek olması çok değerli, bu destekler sayesinde sayılarının artacağının düşünüldüğü işletmelerin sporun gelişimi, yeni sporcular yetişmesi ve sporun tabana yayılması açısından da büyük önem taşıdığına dikkat çekilmektedir.

Spor, insanlığın kendisi kadar eskidir. Güçlü topluluklar oluştururken ve moralleri yükseltirken toplumları zinde ve sağlıklı tutar.

Akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarların bu modern dünyasında, sporun önemi her zamankinden daha önemli. Rekabetçi fiziksel egzersiz sadece çocukları ve yetişkinleri dışarı çıkmaya ve formda kalmaya motive etmekle kalmaz, aynı zamanda önemli değerleri de aşılar.

Sağlık ve mutluluktan eğitime ve topluma, spor önemlidir. Sporu teşvik etmek, genç sporculara ilham vermek ve sağlıklı rekabeti artırmak, bireylerin ve toplulukların gelişmesine yardımcı olacaktır.

Uzun saatler süren sıkıcı çalışmalardan sonra oyunlar ve sporlar gereklidir. Açık havada düzenli egzersiz yaptığımızda zihnimiz neşelidir.

Spor ve oyun sporlarının ve oyunlarının avantajları bize dakiklik, sabır, disiplin, takım çalışması ve adanmışlığı öğrettiği için bizim için çok faydalıdır. Spor yapmak güven seviyelerini oluşturmamıza ve geliştirmemize yardımcı olur. Düzenli olarak spor yaparsak daha aktif ve sağlıklı olabiliriz. Spor aktivitelerine katılmak, artrit, obezite,  kalp problemleri, şeker hastalığı vb. birçok hastalıktan korunmamıza yardımcı olur. Bizi hayatta daha disiplinli, sabırlı, dakik ve kibar yapar. Bize tüm zayıflıkları ortadan kaldırarak hayatta ilerlemeyi öğretir.

DESTEKLENECEK FAALİYETLER;

KOSGEB tarafından futbol, dövüş sanatları, jimnastik, binicilik, yüzme, dalgıçlık, paraşüt, yoga vb. eğitimi ile profesyonel spor eğitimcilerinin faaliyetleri dahil, temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç olmak üzere "Spor ve eğlence eğitim kursları" başlığı altında yer alan faaliyetler ise şu şekilde;

Bağımsız öğretmenler, eğiticiler tarafından verilen spor eğitimi, yoga eğitimi, bağımsız öğretmenler, çalıştırıcılar tarafından sağlanan spor eğitimi, binicilik eğitimi, yüzme eğitimi, dövüş sporları eğitimi, konaklamalı veya konaklamasız eğitim kamplarında eğitim sağlanması, jimnastik eğitimi, spor kulüpleri tarafından çeşitli tesislerde gerçekleştirilen, profesyonel ve amatör sporcuların katıldığı açık veya kapalı alanlarda yapılan spor karşılaşmalarının düzenlenmesi ve bu tesislerin işletilmesi, spor eğitimi (beyzbol, basketbol, kriket oyunu, futbol ve benzeri), profesyonel spor eğitimcileri, öğretmenleri, koçları, kamplar.

SPOR TESİSLERİNİN İŞLETİLMESİNE DESTEK VERİLECEK

Spor tesislerinin işletilmesi konusunda destek verilecek faaliyetler ise boks arenalarının işletilmesi, atletizm stadyumlarının işletilmesi, halı saha işletmeciliği, buz hokeyi arenalarının işletilmesi, organizasyonlar tarafından kendi tesisleri ile profesyoneller ve amatörler için açık veya kapalı spor karşılaşmalarının düzenlenmesi ve bu tesislerin işletilmesi, koşu pistlerinin işletilmesi, kapalı veya açık spor karşılaşmaları için tesislerin işletilmesi (izleyici koltukları olsun ya da olmasın, açık, kapalı veya üstü kapalı), spor etkinliklerinin icra edildiği tesislerin işletilmesi, bowling alanlarının işletilmesi, stadyumların işletilmesi, otomobil, köpek ve at yarışları için yarış pistlerinin işletilmesi, golf sahalarının işletilmesi, futbol, hokey, kriket, beyzbol, ragbi sahalarının işletilmesi, yüzme havuzları ve stadyumların işletilmesi, jimnastik salonlarının işletilmesi, kış sporları arenaları ve stadyumlarının işletilmesi olarak bulunmaktadır.

Ayrıca form tutma ve vücut geliştirme kulüp, tesis ve salonlarının faaliyetleri de destek kapsamına alındı.

Kendi hesabına bireysel çalışan atlet, hakem, zaman tutucu, antrenör, spor eğitmeni vb. sporcuların faaliyetleri de destek kapsamında olacak.

Spor ve eğlence amaçlı sporlara ilişkin destek hizmetler sektörü içerisinde yer alan faaliyetler ise yayımlanan liste de şu şekilde yer aldı:

"Spor amaçlı balıkçılık ve avcılık ile ilgili koruma alanlarının işletilmesi, spor veya eğlence amaçlı yapılan balıkçılık ile ilgili hizmetler, dağ rehberlerinin faaliyetleri, spor balıkçılığı ve avcılığı için ayrılmış alanların işletilmesi, spor veya eğlence amaçlı avcılık ve balıkçılık için yardımcı faaliyetler, yarış atı ahırlarının, yarış köpeği barınaklarının ve yarış garajlarının faaliyetleri, yarış ve binicilik at ahırlarının işletimi.’’

Öte yandan, paraşüt hizmetleri, delta-kanat hizmetleri, dalgıçlık hizmetleri ve diğer spor ve eğlence hizmetleri de KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere dahil edildi.

DESTEKLERDEN KOBİ'LER DE YARARLANACAK

Söz konusu sektörlerde yer alan KOBİ'lerin de KOSGEB desteklerinden yararlanacağı görülmektedir.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde kendi işyerini açmak isteyen girişimciler, destek programından yararlanma koşullarını (geleneksel girişimci eğitimini işletme kuruluş tarihinden önce tamamlamış olması, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesinden destek programına başvurduğu tarihe kadar başvuruda bulunduğu işletme dışında gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması ya da tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada yüzde 30 ve üzeri ortaklığının bulunmaması, vb. diğer koşullar) sağlamaları ve KOSGEB Müdürlüğü tarafından başvurunun değerlendirilmesi sonucunda uygun bulunması halinde Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında 65 bin liraya kadar destek alabilecekler.

KOSGEB, destek programı kapsamında kuruluş desteği, performans desteği ve sertifika desteği de sağlayacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner216

banner211