banner165
banner177
banner176

Sektörün bazı sorunlarının; Ulaştırma Bakanlığı’ndan, bazı sorunların da devletimizin genel politikasından kaynaklandığının farkındayız. Özellikle pandemi dönemindeki politikalar sebebiyle çeşitli mağduriyetler yaşadık. Bu nedenle de pandemi döneminde hakim güç olan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’dan randevu istemiştik. 22 Eylül’de TOFED Genel Başkanı Sayın Birol Özcan, Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mustafa Özcan ve Genel Sekreter sıfatı ile ben Mevlüt İlgin, Sayın Soylu ile yüz yüze görüştük. Kendisine hem TOFED’in tanıtım bültenini hem korsan taşımacılık faaliyetleri ile ilgili detaylı bilgilendirmeler içeren bir dosyayı hem de İçişleri Bakanlığı’na yazdığımız bir dilekçeyi sunduk. Ben 17 yıldır TOFED yönetimindeyim, ilk defa bir Bakan’ın bu kadar sıcak ve samimi bir karşılama yaptığına şahit oldum. Bu noktada tabiî ki Genel Başkanımız Sayın Birol Özcan’ın etkisi çok büyüktür.

Sayın Bakanımıza ilettiğimiz ilk sorun yüzde 50 kapasite sorunumuzdu. İkinci sorunumuz sektörümüzün UKOME’de yaşadığı temsil sorunuydu. Üçüncü sorunumuz ise, Büyük İstanbul Otogarı’ndaki Emniyet birimlerinin yetersizliğiydi. Yani bilenler bilir eskiden Büyük İstanbul Otogarı’nda İlçe Emniyet Müdürlüğü vardı ancak, şimdi karakol amirliği var. Yine en önemli isteklerimizden birisi de göçmen yolcuların taşınması sorunuydu. İran üzerinden gelen ve Afgan vatandaşların çoğunluğunu oluşturduğu göçmenlerin yol haritası genelde Ağrı, Van, Iğdır, Kars tarafı oluyor. O bölgeden mülteci taşıyan korsan otobüsler uzak yerlere bin 500 TL, daha yakın yerlere ise 750 TL’ye taşıyor. Buradan elde ettiği kar sebebiyle de yaptığı yasal taşımacılıklarda bilet fiyatlarını çok aşağıya çekebiliyor. O bölgedeki taşımacı arkadaşlarımız da bu sebeple büyük mağduriyetler yaşamaktadır.

 Bunun yanında Suriye bölgesinden gelen mültecilerin taşınmasında da çeşitli sorunlar yaşıyoruz. Normalde Suriyeli mülteciler seyahat izin belgesi alarak seyahat edebilirler. Ancak birçok mülteci yolcumuz gerek prosedürlerden gerekse İstanbul gibi bir metropolde hareket kabiliyetleri dar olduğundan bu belgeyi alamıyor ve korsan taşımacılara başvurmak zorunda kalıyor. Bu durum da çok büyük bir güvenlik açığı doğuruyor. Biz mülteci yolcularımızın işlerini kolaylaştırmak adına otogarlarda İl Göç İdarelerinin bir temsilciliklerinin bulunmasını veya Otogar Emniyeti’ne yol belgesi çıkarma yetkisi verilmesini istiyoruz.

HES Kodu cezalarını hafiflettik

Sayın Bakan’a ilettiğimiz bir diğer talep de HES Kodu olmadan yolcu taşıyan araçların bağlanması uygulamasının yumuşatılmasıydı. Kendisi de cezanın çok ağır olduğunu düşündüğünü söyledi ve “Madem öyle bir talebiniz var. Bu araçları bağlamayalım sadece seferlerden men edelim” dedi. Bunun yanında Aile bileti alan yolcuların kapasite sınırına dahil olmadığının resmi bir genelge ile duyurulmadığı, sadece Bilim Kurulu’nun tavsiye listesinde olduğunu belirttik. Bu nedenle de bazı illerde yapılan denetimlerde sorun yaşadığımızı dile getirdik. Yani biz Aile üyelerine yan yana bilet satıyoruz ve bunu yüzde 50 kapasite sınırlamasının dışında tutuyoruz. Ama denetim yapan polis Bilim Kurulu önerilerinin Polis’i ilgilendiren bir resmi evrak olmadığını söylüyor ve cezai işlem uyguluyor. Bu sorunu anlatınca Sayın Bakan bu konuyla ilgili yeni bir genelge hazırlattı ve ardından Emniyet Genel Müdürü ile Jandarma Genel Müdürü’nü yanımızda arayarak Bilim Kurulu tavsiyelerinin de bağlayıcılığı bulunduğunu vurguladı.

İller İdaresi Genel Müdürü İle Görüşme

Bütün taleplerimizi samimiyet ve içtenlikle dinleyen Sayın Süleyman Soylu, yayınlanan genelgelerin İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandığını dile getirdi. Yine yanımızda İller İdaresi Genel Müdürü Kürşat Kırbıyık’ı arayarak bize bir görüşme ayarladı. Soylu’nun ardından hemen kendisi ile görüştük ve o da dile getirdiğimiz sorunlara anında müdahale etti. Sorunlarımızın bir kısmının İstanbul iline özel olduğunu söyledi ve İstanbul Valisi’nden bizim için randevu istedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan UKOME’de Temsiliyet Sözü

Böylece 25 Eylül Cuma günü de İstanbul Valiliği ile görüştük. TOFED olarak, bir hafta içerisinde hem İçişleri Bakanlığı hem İller İdaresi Genel Müdürlüğü hem de İstanbul Valiliği ile görüşme fırsatı yakalamış olduk. Sayın Valimiz ile görüşmemizde sorunlarımızı tek tek dile getirdik. Otogar karakolunun güçlendirilmesi gerektiğini kendisi de söyledi. Göç idaresi sorunu için not aldı ve çözüm önerileri toplayacağını söyledi. Beylikdüzü’nde korsan taşımacılık faaliyetleri gerçekleştiren firmaları daha önce tespit etmiştik, bu firmalarla bizi bir araya getireceğini dile getirdi ve Korsan Taşımacılıkla Mücadele İl İstişare Kurulu’nun yeniden toplanmasını ve ilk konunun bu olması gerektiğini söyledi. UKOME yönetmeliği değiştirilip STK’lar da temsiliyet hakkı kazanana kadar ya İTO 23 Nolu Meslek Komitesi vasıtasıyla ya da direkt olarak TOFED gözlemci sıfatıyla davet edilmeli ve İl UKOME Toplantılarında temsil edilmeliyiz. Bu konuda yönetmelik çok açıktır, “Konularına göre ilgili STK’lar toplantıya çağırılabilir” diyor. Kendisi bize söz verdi ve “Ulaştırma Bölge Müdürü TOFED’i davet edecek” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.