banner165

TMK’nun 175. Maddesinde, boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Birçok hukuk sisteminde olduğu gibi, Türk Aile Hukuku’nda da toplumsal ve ahlaki amaçlarla kanun koyucu, evlilik birliği sona ermiş olmasına rağmen, eşlerin birbirlerine karşı mali yardımda bulunmasını bir yükümlülük olarak düzenlemiştir . Bu yükümlülük TMK. m. 175 ve devamı hükümlerinde ele alınan “Yoksulluk Nafakası”dır.

Yoksulluk nafakasının amacı, boşanan eşin kendi geçimini sağlayamaması durumunda, bu güce ulaşana kadar zorunlu gereksinimlerinin diğer eş tarafından karşılanmasıdır. Boşanmayla yoksulluğa düşecek eşin evlilik birliği süresince sahibi olduğu hayat standardını ya da refah halini amaçlamayan yoksulluk nafakası, evlenmeden doğan güvenin korunmasıdır.

A- YOKSULLUK NAFAKASININ KENDİLİĞİNDEN SONA ERMESİ:

1.Süreli Yoksulluk Nafakasında Sürenin Dolması,

2. Nafaka Alacaklısının veya Nafaka Borçlusunun Ölmesi ve

3. Yoksulluk Nafakası Alan Boşanmış Eşin Evlenmesi; TMK M. 176/3’E GÖRE, EVLENEN TARAFIN NAFAKA ALACAKLISI OLMASI HALİNDE YOKSULLUK NAFAKASI KENDİLİĞİNDEN ORTADAN KALKAR. KURAL OLARAK NAFAKA BORÇLUSUNUN YENİDEN EVLENMESİ, YOKSULLUK NAFAKASI BORCUNU SONA ERDİRMEZ.

B- YOKSULLUK NAFAKASININ MAHKEME KARARI İLE SONA ERMESİ:

1.Yoksulluk Nafakası Alan Boşanmış Eşin Haysiyetsiz Hayat Sürmesi,

2.Yoksulluk Nafakası Alan Boşanmış Eşin, Başkasıyla Fiilen Evliymiş Gibi Yaşaması ve

3. Yoksulluk Nafakasının Nafaka Alacaklısının Yoksulluğunun Ortadan Kalkması Halinde Kaldırılmasıdır.

Yürürlükte bulunan 4721 sayılı TMK m. 175’e göre, Yoksulluk Nafakasına kural olarak süresiz olarak karar verilir. Yargıtay uygulamasında talep edilen yoksulluk nafakasının koşulları mevcutsa ve fakat istem süresiz olarak ileri sürüldüyse hakim, taleple bağlılık ilkesi gereği Yoksulluk Nafakasına süreli hükmedememektedir.

En son  Cumhurbaşkanı’nın Yoksulluk Nafakasına süre sınırı getirilmesi ile ilgili olarak, düzenlemenin kısa süre içinde Meclis'te olmasını istediğini söyledi. Bunun ardından AK Parti genel merkez yönetimi ve Meclis grup yönetiminin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildiğini biliyoruz.

Kamuoyunda uzunca bir süredir yaratılmaya çalışılan algının aksine, Yoksulluk Nafakası her koşulda süresiz değildir.  Ancak özellikle son yıllarda gündeme gelmeye başlayan “Süresiz Yoksulluk Nafakası” durumuna ilişkin; Esasen Yoksulluk Nafakası, 1988 yılına kadar sadece bir yıl süre ile hükmediliyordu. 12.05.1988 tarihinde yapılan kanun değişikliği sonrasında, Yoksulluk Nafakasının “SÜRESİZ” olmasına imkan tanınmıştır.

Söz konusu kanun değişikliği, daha önceleri belirli bir ihtiyacın sonucu olarak ortaya çıkmış ise de,  otuz yılı aşkın süreçte ortaya çıkan bu durum, bugün fazlası ile tartışılmakta ve de tartışılmaya devam edilmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.