banner214

Dünyanın en önemli korkularından ve gerçeklerinden biri daima; “aç ve susuz kalmak”. Bugün modern endüstriyel tarım dediğimiz sistemler de bu sebeple ortaya çıkmış aslında... Ancak zamanla her alanda olduğu gibi aşırı tüketim, kar hırsı, yüksek nüfus artışı, hızlı kentleşme nedeniyle bitki ve hayvan yetiştirme metotlarında da insan+doğa sağlığını bozan zararlı yöntemler gelişmiş durumda. Beslenme bozukluklarından kaynaklanan obezite, tansiyon, şeker, kalp vb. birçok hastalığın temelinde sağlıksız gıdaların yattığı artık hepimizin bildiği bir gerçek.

Araştırmalara göre kişi başına hayvansal protein alımının 2050 yılına kadar küresel olarak artması beklenmektedir ve bu artış hızı, gelişmiş ülkelere göre gelişmekte olan veya yükselen ekonomilerde daha fazla olacaktır. 1980 ile 2050 yılları arasında küresel et tüketiminin 133 milyon tondan 452 milyon tona çıkacağı tahmin ediliyor ve artışın%86'sı (279 milyon ton) gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşecek.

Hayvancılık ile antropojenik iklim değişikliği arasındaki güçlü bağ ne inkar edilebilir ne de göz ardı edilebilir. Gerçektende, hayvanlar iklim değişikliğini etkiliyor ve hızla değişen iklim de hayvancılığı etkiliyor. İşte tam da bu bağlamda, çiftlik hayvanlarını mahsuller ve ağaçlarla bütünleştirmenin gezegenin yeniden yeşillendirilmesinde önemli bir rol oynayabileceği, hayvancılık temelli tarım sistemlerinin olumlu etkilerinden yararlanmak (örneğin, besleyici gıda, açlığı ve gizli açlığı ortadan kaldırmak), mahsullerin ve ağaçların sürdürülebilir yönetimine yol açabilir ve çiftçiliğin çevresel ayak izini azaltabilir.

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 7 Ocak 2021 tarihinde Onuncu Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır.

Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir.

Programın kaynağı, faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’dur. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmaktadır. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır.

DESTEKLENECEK SEKTÖRLER – 1

‘’Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yatırım Tedbiri’’ altında;

Süt Üreten Tarımsal İşletmeler,

Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler,

Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler

Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler

TKDK IPARD II 10. Çağrı İlanı kapsamında; Yapım işleri, makine-ekipman, hizmet ve görünürlük alımları desteğine ilişkin başvurular kabul edilecektir.

Hibe oranı %50 – 70

Son Başvuru Tarihi:  16.03.2021

DESTEKLENECEK SEKTÖRLER- 2

‘’Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Tedbiri’’ altında;

Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması,

Kırmızı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması,

Kanatlı eti ve ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması,

Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması,

Meyve-sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlar desteklenmektedir.

TKDK IPARD II 10. Çağrı İlanı kapsamında; Yapım işleri, makine-ekipman, hizmet ve görünürlük alımları desteğine ilişkin başvurular kabul edilecektir.

 Hibe Oranı %40 – 50

 Son Başvuru Tarihi: 23.03.2021

Ek olarak, ekolojik temelli hayvancılık ilkelerini benimseyerek meraların sürdürülebilir yönetimi, bu kırılgan ve ekolojik olarak duyarlı ancak ekonomik açıdan önemli ekolojik bölgelerden ekosistem hizmetlerinin  sağlanmasını güçlendirebilir.

Ticari hayata atılarak, kırsalda tarım ve hayvancılık alanlarında yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımız IPARD II 10. Çağrı İlanı kapsamındaki sektörleri değerlendirebilirsiniz.

Bu çağrı özelinde gerçekleştirilecek tüm yatırımlarda KDV muafiyeti bulunmaktadır.

e-posta : ozlem.polat@yardimciiste.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner231

banner232

banner228

banner239