banner214

İçinde bulunduğumuz çağın baş döndürücü hızı, en geleneksel konularda bile köklü değişimlerin önünü açıyor. İnsanoğlunun en eski uğraşlarından biri olan tarım da bu değişimlerden nasibini fazlasıyla alıyor. Eskiden yalnızca kırsalda yaşayan çiftçinin işiymiş gibi görülen tarımsal üretim artık kentli bireylerin de yetkinlik kazanmak istediği değerli bir alan olarak kabul ediliyor. Hâl böyle olunca şehir hayatının yoğun temposundan bunalan ve toprağa dokunmak isteyen şehirli nüfus da 5 yıldızlı otel tatillerinin yerine üretim odaklı, sürdürülebilir alternatifler koymayı tercih ediyor.

Ticari hayata atılarak, kırsalda yeni yatırımlar yapmak isteyen vatandaşlarımıza güncel de devlet desteği alarak atılım yapabilmesi konularında dönemsel programlar açılmaktadır.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlara %50 Hibe Desteği

14. Etap Tebliği yayınlandı.

SON BAŞVURU TARİHİ : 06 MART 2021

Kimler Başvurabilir?

Bakanlığın herhangi bir kayıt sistemine kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir. Tüzel kişiler kapsamında Küçük Orta Ölçekli İşletme kapsamında yer alan Anonim, Limited ve Kollektif Şirketler ile Kooperatif ve Birlikler başvurabileceklerdir.

Belirtilen tüzel kişilikler kuruluş tüzüklerinde/ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet alanları ile ilgili yatırım konularına başvurabilirler.

Yatırım Konuları;

•             Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, (Bitkisel ürünler, Hayvansal ürünler, Tıbbi Aromatik ürünler, Çelik silo, Soğuk Hava Deposu)

•             Proje Kapsamında Yer Alan Tesislerde Kullanılmak Üzere Enerji Üretim Tesisleri

•             Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yapılmasına Yönelik Yatırımlar (Deniz, İç Su

       Yetiştiriciliği)

•             Hayvansal Ve Bitkisel Orijinli Gübre İşlenmesi, Paketlenmesi Ve Depolanması Yatırımları,

Proje Limitleri ve Sağlanacak Hibe Tutarı :

Proje limitleri başvuru sahibinin özelliğine göre değişmemekte olup tüm yatırım konularına yönelik olarak Hibeye Esas Proje Tutarı;

Yeni Yatırımlar İçin : 3.000.000-TL

Tamamlama Yatırımları İçin : 2.000.000-TL

Kapasite Artırımı Yatırımları İçin : 1.500.000-TL

Teknoloji Yenileme/Modernizasyon Yat. İçin : 1.500.000-TL

Program bütçeleri KDV hariç rakamlardan oluşmakta ve yukarıda belirtilen Hibeye Esas Proje Tutarının azami % 50 si hibe olarak yatırımcıya ödenecektir.

Proje bütçesi yukarıda belirtilen limitlerin üzerinde ise kalan kısımlar yatırımcının kaynaklarından sağlanacaktır.

Dünya kaynaklarının sınırlı, nüfus artışının hızlı olması sebebiyle , besin kaynaklarının yarın öbür gün stratejik ürün olacağı göz önünde bulundurulursa Türkiye'nin ağırlık vermesi gereken sektörlerden biri Tarım ve Hayvancılık sektörüdür. Bir bilişim veya ağır sanayi sektöründen daha önemsiz  değildir. Günümüzdeki iş fırsatlarından en önemlisi olan Tarım ve Hayvancılık sektörü ile ilgili yatırım planlarınızı gözden geçirmek için destek programlarını inceleyebilirsiniz.

ozlem.polat@yardimciiste.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner231

banner232

banner228

banner239