banner165

TOFED yönetimi geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Sayın Murat Baştor’u makamında ziyaret etti. TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan başkanlığındaki heyette TOFED Genel Sekreteri ünvanı ile ben, TOFED Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan, Ankara Otobüs İşletmecileri ve Acentaları Derneği Başkanı Mustafa Özbakır ve Dernek Başkan Yardımcısı Hacı Barış bulunuyordu.

Taban fiyat uygulaması şart oldu

Sayın Baştor’u ziyaretimizde kendisine, TOFED’in firma sahip ve yetkililerinden oluşturduğu Maliyet Hesaplaması Komisyonu tarafından hazırlanan maliyet hesaplarını ve taban ücret listesini sunduk. Bunun dışında acil olarak taban ücretlerin yayınlanması gerekliliğini dile getirdik. Bu konu ile ilgili daha önce de açıklamalarda bulunmuştuk. Bu sektöre tavan fiyatından çok taban fiyat zorunluluğunun gerektiğini her alanda tekrar tekrar dile getiriyoruz. Çünkü maalesef ki sektör içinde, “rekabet” kisvesi altında taşıma maliyetlerinin çok çok altında fiyatlara taşımacılık yapan firmalar var. Diğer firmaların bu haksız rekabetle karşı ayakta kalabilmesi için atılması gereken en öncelikli adımın taban fiyat uygulaması olduğunu Sayın Murat Baştor’un makamında da yeniden dile getirdik.

Yönetmelik çalıştayı

Bunun dışında yeni bir yönetmelik için çalıştay yapılması gerektiğinin de altını çizdik. Mevcut yönetmelik, sürekli yapılan düzenlemelerle çok karışık ve içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Ayrıca mevcut yönetmelikte sonradan yapılan değişiklikler hiçbir şekilde sektör mensuplarına danışılmamış hatta ve hatta sektör mensupları bu değişikliklerden haberdar bile edilmemiştir. Sürekli bir sabah gazeteyi elimize alıyor ve yönetmeliğin değiştiğini duyuyorduk. Hatta öyle ki önce biz yapılan değişikliğin ne olduğunu çözmeye çalışıyor sonra da sektör mensuplarını bir araya toplayarak çözdüğümüz değişikliği onlara anlatıyorduk. Bu konuda sürekli verdiğim ve tam yerine uyduğunu düşündüğüm bir örnek var. Yönetmelik değişikliğini yapan isimler bizim üzerimize bir gömlek dikiyorlar ama üstümüzde prova edilmesine izin vermiyorlar, rengini, bedenini sormuyorlar. Bu nedenle de gömlek sürekli tamir ediliyor. Bir sabah kolları kısaltılıyor, bir sabah düğmesi değiştiriliyor biz her sabah yeni bir yönetmelik düzenlemesine uyanıyoruz. Artık sektör mensuplarının, üniversitelerin, belediye ve bakanlık yetkililerinin hatta denetimden sorumlu kolluk kuvvetlerinin de bulunduğu bir çalıştay ile yeni bir yönetmelik hazırlanması şart olmuştur.

Yüzde 50 kapasite sınırlaması

Ayrıca Sayın Baştor’a, pandemi döneminin otobüsçü üzerindeki en büyük yükü olan yüzde 50 kapasite sınırlamasının etkilerini de anlattık. Bu sınırlama otobüsçülerin olmayan karlarını daha da düşürmüş ve artık otobüsçü yaptığı seferden zarar eder hale gelmiştir. Uçaklarda olmayan bu sınırlamanın otobüslerde olması sebebiyle de otobüsçülerimiz haksız rekabet koşulları altında çalışmak zorunda bırakılmıştır. Bu nedenle bu konuda bir adım atılması gerekliliği de gerekli mercilere iletilmiştir.

Sayın Murat Baştor’a teşekkür

Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Sayın Murat Baştor ile yaptığımız görüşmede bütün bunların yanında; yolcu taşımaları istişare kurulunun kurulması, başta Beylikdüzü olmak üzere korsan taşımacılıkla mücadele edilmesi, pandemi nedeniyle kesilen cezaların affedilmesi, son günlerde yine yanliş uygulanan aile üyelerinin yan yana oturabilmesi uygulaması ile ilgili aydınlatıcı bir açıklama yapılması gibi birçok konu gündeme getirildi. Sayın Baştor bütün taleplerimizi dikkatli bir şekilde dinledi ve olumlu geri dönüşler yaptı. Sayın müdürümüze biz ağırladığı ve sorunlarımızı dinlediği için bir kez daha sizlerin huzurunda teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım bu sorunların çözümü aşamasında da bizlere destek olacağına yürekten inanıyorum. TOFED Genel Başkanı Sayın Av. Birol Özcan, yukarıda kısa kısa bahsettiğimiz sorunları hem dosya sunarak hem de çok güzel bir şekilde teker teker açıklayarak izah etti. Çünkü bu talepler TOFED başkanlık divanında günlerce tartışıldı. Bu süreci yöneten ve taleplerimizi çok ciddi bir şekilde aktaran başkanımıza da teşekkürlerimi sunuyorum.

İstanbul’da toplantı sözü

Sayın Murat Baştor, taleplerimizi çok olumlu karşıladı ve önümüzdeki hafta sonu İstanbul’a gelerek sektörün bütün STK’larının ve birçok firma temsilcisinin katılacağı bir toplantı yapacağına söz verdi. Toplantıda; yönetmelik çalıştayı, korsan taşımacılıkla mücadele ve yolcu taşımaları istişare kurulunun kurulması ile ilgili görüşmeler gerçekleştireceğiz.

Birlikteliğin gücünü hafife almayın

Değinmek istediğim bir konu daha var değerli dostlarım. Ankara ziyaretlerimizde edindiğimiz bilgilere göre; bir sektör dostu kardeşimiz Cumhurbaşkanlığı İletisim Başkanlığı ve danışmanlarından randevu almış. Kendince talepler oluşturarak ve TOFED’in taleplerini kendince derleyerek bu mercilerde dile getiriyor. Öncelikle sektörümüzü düşündüğü için kendisine teşekkür ediyoruz ama gerek randevu alırken, gerek talepleri oluştururken ve gerekse TOFED’in taleplerini derlerken hiç bir şekilde TOFED’e danışma ve TOFED ile görüşme gereğini duymaması bizi üzdü. Sektörümüzde bu kadar değerli ve çok STK varken herkesin kendince bu şekilde girişimler yapması devlet yetkilileri gözünde bizleri birlik ve beraberlik sağlayamamış bir sektör olarak lanse ediyor. Bu gibi konularda birlikte hareket etmeliyiz, birlikten kuvvet doğduğunu unutmayalım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185