banner214

GİRİŞ:

Hukuki anlamda yabancı kavramı ile ilgili olarak karşılaştırmalı hukukta ve Türk hukukunda Devletler Hukuku Enstitüsü tarafından yapılan tanımlama genel kabul görmektedir. 1892 Cenevre toplantısında yaptığı tanımlamaya göre yabancı, “Bir devletin ülkesinde bulunan ve de o devletin vatandaşlığını henüz iddiaya hakkı olmayan kimsedir.”

MÜLTECİLER:

Vatandaşlık bağı ile bağlı oldukları devleti, zulme uğrayacak korkusuyla terk eden ve başka bir ülkeye sığınan kişilere mülteci denilmektedir. Vatandaşlık bağı ile bağlı olunan devleti terk ettikleri için, mültecilerin de uluslararası alanda korumasından yararlanabilecekleri herhangi bir devletleri yoktur.

1951 Cenevre Sözleşmesi’ne göre mülteci; ırkı, dini, tabiiyeti, belli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri yüzünden, zulme uğrayacağından haklı sebeplerle korktuğu için vatandaşı olduğu ülkenin dışında bulunan ve bu ülkenin korumasından yararlanamayan ya da söz konusu korku nedeniyle, yararlanmak istemeyen yahut tabiiyeti yoksa ve bu tür olaylar sonucu önceden yaşadığı ikamet ülkesinin dışında bulunan, oraya dönemeyen veya söz konusu korku nedeniyle dönmek istemeyen kişidir.

1951 tarihli işbu sözleşmeye biri zaman bakımından, diğeri coğrafya bakımından olmak üzere iki sınırlama getirilmiştir. Türkiye, söz konusu sözleşmenin 42’nci maddesi kapsamında çekince beyanında bulunmuştur. Şöyle ki;

“Avrupa’da meydana gelen olaylar hasebiyle ülkemize gelmek zorunda kalacak kişiler ancak mülteci olarak kabul edilecektir. Bir diğer ifadeyle, Türkiye bakımından COĞRAFİ SINIRLAMA halen dahi devam etmektedir. Avrupa dışında meydana gelen olaylar sebebi ile ülkemize sığınmak zorunda kalan kişilere, mülteci statüsü verilmeyecektir. Türkiye bu kişilere şartlı mülteci statüsü vermektedir.

Mevcut durum itibariyle Suriyelilere ilişkin şu husustan bahsedebiliriz; geçici koruma, üçüncü ülkelerden gelen ve de kendi ülkesine geri dönemeyen, yerinden edilmiş kişilerin kitlesel sığınması- ya da yakın bir kitlesel sığınma tehlikesi bulunmasına dair bir riskin varlığı halinde, ilgili kişilerin ve koruma talep eden diğer kimselerin menfaatleri doğrultusunda bu kişilere sağlanan acil ve geçici koruma olarak tanımlanmıştır.

Buna göre de, ülkesinden ayrılmaya zorlanmış Suriyelilere, geri dönemeyen, acil ve geçici koruma bulmak amacıyla kitlesel olarak sınırlarımıza gelen veya sınırlarımızı geçen yabancılara geçici koruma sağlanabileceği kabul edilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.