Ülkemizin gerek genel ve gerekse yerel seçimleri konusunda artan kuşku verici hatalar, dün sizlere tanıttığım gibi bazı duyarlı insanlarımızın gönüllü çalışmalar yapmak üzere bir araya gelmelerine neden olmuştu.  Belli ki, tevatür diye en hafifinden bir yakıştırma yapsak bile, seçimlerdeki bazı güdümlemelerin dikkati çekmesi hayırlara vesile olmuştur.
Bu amaçla tarafsız ve bağımsız çalışmak ilkesini öne çıkaran sekiz insanımızın kurduğu ve ülke geneline yaymaya çalıştığı “Oy ve Ötesi Derneği” ile dün sizleri tanıştırmıştım.
Bugün ise, benzeri hizmeti vermeye çalışan ve gönüllü avukatlarla desteklenen bir başka grupla tanışacağız; kendilerine “Türkiye’nin Oyları” adını veren bu grup, gene hepimize çağrıda bulunuyor.
Türkiye’nin Oyları simge adı ile kendilerini görevli kılan bu gönüllü insanlarımız, tarafsız ve korkusuz kişiler olarak; kamu yararı adına adil ve şeffaf seçim gözlemcileri olarak çalışmaktadırlar.  Herhangi bir parti ile bağlantıları ve finansörleri de yoktur.
Şaibesiz seçimler, kuşkusuz oy sayımı ve şeffaf tutanaklar tanzimi için kollarını sıvamışlardır.
Ülke genelinde 173.000 seçim sandığında gözlemci olarak bulunmayı amaçlamışlardır ve gönüllü çalışan mobil avukatlardan oluşan bir hukukçu desteğini sağlamışlardır.
Türkiye’nin Oyları grubu olarak 30 Mart yerele seçimleri sırasında Ankara merkezli olarak görev yapmışlardır ve o görev sırasında da Ankara’nın Oyları adını kullanmışlardır.
Keza Cumhurbaşkanlığı Seçimi sırasında aynı amaçla 51 il ve 11 ülke temelinde görevde idiler.
7 Haziran genel seçimleri için hedefleri 81 il düzeyinde örgütlenmek ve çalışmaktır.
Bu amaca ulaşabilmek için;
A.    Gönüllü olarak gözlemcilik yapmak isteyenleri;
B.     Oy güvenliğini önemseyen vatandaşlarımızı;
C.     Gönüllülük esası ile ülke demokrasisine hizmet etmek isteyenleri, beklemektedirler.
Burada temel amaçları oylar kaybolmasın diye vurgulanmaktadır.
Türkiye’nin Oyları grubu, görev aldıkları seçimler sonrası deneyim kazanmışlardır.  Örneğin; yerel seçimler sırasında sorumluluk aldıkları Ankara da, 3000 gönüllü gözlemci ve mobil hizmet veren 200 avukat ile çalışmışlardır.
Bu çalışmaları ile;  12 233 sandık tutanağı incelemişler; 2000 den fazla mühürsüz tutanak; 3500 den fazla hatalı olarak geçersiz sayılmış oy; 1300 den çok hatalı toplama ve sonuç kaydırma işlemi; 68 tutanakta da sonuçları etkileyecek yanlışlık saptamışlardır.
 
Ankara’nın Oyları grubu olarak YSK nezdinde 6500 resmi itiraz yapmışlardır.
Türkiye’nin Oyları olarak, yinelenen Yalova ve Ağrı yerel seçimlerinde de kendilerini görevli saymışlardır.
Gönüllü gözlemci sayısını artırmak isteyen Türkiye’nin Oyları adlı gönüllüler, şimdi de kendileri ile çalışacak yeni katılımcıları bekliyorlar. 
İlgi duyan duyarlı vatandaşlarımız için başvuru adresleri şöyledir;
-          Işık Gürbüz ( 0532. 474 40 91);
-          Murat Şahinoğlu ( 0532. 292 27 52);
-          www.facebook.com/ turkiyenin oylari;
-          www.turkiyenin oylari.com.
***
AK-ŞAKA’nın notu:  Aynı amaçla yola çıkmış olan ve gönüllülük esası ile çalışan Oy ve Ötesi Derneği ve Türkiye’nin Oyları grubu neden işbirliği yaparak birlikte çalışmazlar, anlayabilmiş değilim.  Birlikten güç doğar ve verimlilik artar dersem, acaba her iki gruptaki gönüllü ve duyarlı arkadaşlar beni ‘çok bilmişlikle’ suçlarlar mı, karar onlara kalmıştır.
Ama gene de yaşlı bir T.C. Vatandaşı olarak her iki grubu da alkışlıyorum ve başarılar diliyorum.  Hatta eklemek istiyorum; keşke biraz daha genç ve enerji dolu olabilse idim!..                                                                            
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.