Velayet, ana babaya çocuğu yetişkin hayatına hazırlamaları için tanınan ve birtakım görevleri de içeren bir yüküm-hak olarak görülmektedir.  Velayetin asıl amacı, her koşulda çocuğun yüksek yararı gözetilerek, çocuğun bedensel, zihinsel, duygusal ve ahlaki bakımdan hayata hazırlanmasıdır.  

Velayet Türk Medeni Kanunu’nun (TMK) 335-351’inci maddeleri arasında düzenlenmiştir. TMK uyarınca velayet, çocukların bakım, eğitim, öğretim ve korunması ile temsil görevlerini kapsar. Ana babaya velayet hakkıyla verilen yetki, çocuğun bakımı, çıkarlarının korunması, temsili, eğitimi, malvarlığının yönetimi için hukuki bir temel oluşturmaktadır. Velayetin nihai hedefi çocuğu bağımsız bir birey haline getirebilmektir. Ana baba velayetten doğan hak ve yetkilerini çocuğun yüksek yararını gözeterek kullanmak yükümlülüğü altındadır. Bahsetmekte olduğumuz Velayet Hakkının, farklı durumlar özelinde kullanılmasını inceleyeceğiz;

A-Evlilik Sırasında Velayet Hakkının Kullanılması:

TMK’nun m.335/1 madde ve fıkrası hükümleri uyarınca, yasal sebeplere dayanarak velayet, ana babadan veya ana babadan birinden alınmadıkça, ergin çocuk ana babasının velayeti altındadır. Evli ana babanın velayet hakkı çocuğun doğumu ile başlar, evlilik devam ettiği sürece ana ve baba velayeti birlikte kullanırlar. Önemle belirtmek gerekir ki; ana baba, velayet hakkına birlikte sahip olmakla beraber, eşlerden her biri velayetin kullanılmasından diğerinden bağımsız olarak da sorumludur.

B-Eşlerin Birlikte Yaşamaya Ara Vermesi Halinde Velayet Hakkının Kullanılması: 

Türk Medeni Kanunu’nun 197/IV maddesi uyarınca, birlikte yaşamaya ara verilmesi durumunda hakim, ergin olmayan çocuklar bakımından, ana baba ile çocuklar arasındaki ilişkiyi düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alacaktır.

C-Boşanma Halinde Velayetin Velayet Hakkının Kullanılması:

Medeni Kanun 336/ III’e göre, boşanma halinde hakim, velayeti ana babadan birine verecektir. Bugüne değin öğretide ağır basan görüş, kanun koyucunun boşanmada velayet hakkının ana babadan birine verilmesini istediği ve bu haseple de hakimin velayet hakkını ana babadan birine vermekle yükümlü olduğu yönündeydi. Ancak Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin 20.2.2017 tarih ve 2016/ 15771 E. - 2017/ 1737 K. sayılı kararında;  her iki tarafı da İngiliz vatandaşı olan davada baba, evlilik dışı doğan ortak çocuğunun velayetinin anne ve babaya verilmek suretiyle, velayetin ortak düzenlenmesini istemiş ve de yukarıda bahsetmekte olduğumuz kararda, Ortak Velayet uygulmasının Türk Kamu Düzenine aykırı olmadığı sonucuna varılmıştır.

D- Ana Babanın Evli Olmaması Halinde Velayet Hakkının Kullanılması:

Türk Medeni Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre; ana ve baba evli değilse velayet anaya aittir. (TMK m.337/ I). Ana küçük, kısıtlı veya ölmüş ya da velayet kendisinden alınmışsa hakim, çocuğun menfaatine göre vasi atayacak veya velayeti babaya verecektir. (TMK m. 337/ II)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291