Anayasa Mahkemesinin verdiği karardan bahsediyorum.

Anayasa mahkemesinin görevi çıkan kanun ve mahkemelerce verilen karaların bireysel başvuru yapıldığı taktirde anayasaya uygun olup olmadığını denetlemektir.

Ancak son zamanlarda anayasa mahkemesinin vermiş olduğu kararlar tartışılır oldu.

Bu tartışmalar bazen anayasa mahkemesinin tüzel kişiliğini bile sorgulanır hale getirdi.

Yıllar öncede mesela Turgut Özal anayasayı bir kere delsek ne olur diye bir tartışmanın fitilini ateşlemişti.

Şimdide özellikle devletin üst yetkilileri arasında anayasa mahkemesinin vermiş olduğu iptal kararları üzerinden bir tartışma başlatıldı.

Geçenlerde toplantı ve gösteri yürüyüşleriyle ilgili alınan iptal kararı üzerine içişleri bakanı Süleyman Soylu anayasa mahkemesi başkanı için " o zaman mahkeme üyeleri zırhlı koruma ile işe gitmesinler, bisikletle gitsinler" diye bu karara karşı çıkan görüşler beyan etmişti.

Yine o tarihlerde AYM üyesi Engin Yıldırım bisikletli fotoğrafını paylaşarak ben zaten bisiklete biniyorum diye atıfta bulunmuştu içişleri bakanına.

Bu tartışmalara MHP genel başkanı Devlet Bahçeli kayıtsız kalmadı. AYM'sinin kapatılmasını istedi.

Tamda bu tartışmalar devam ederken yeni bir kararla AYM bir kez daha ülke gündeminde yerini aldı.

AYM CHP milletvekili Enis Berberoğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesinin hak ihlali olduğunu ve anayasaya aykırı olduğunu tesbit eden bir karar aldı.

 Bunun üzerine mahkumiyet kararını veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi aynı kararında cumhuriyet savcısının mütealasına rağmen AYM'nin kararını yok sayarak aynı kararında direndi.

Türkiye'de çok az görülen yerel mahkemelerin AYM'nin üstünde görüşmesi daha öncede gazeteci Şahin Alpay kararın da da görülmüş ve bu ise AYM'nin yapısını tartışılır hale getirmiştir.

 Tıpkı YSK gibi AYM kararları da tartışılmaz olup en üst mahkeme sıfatıyla verdiği kararlar geçerli sayılırdı ama maalesef bu dönemde kararlara uyma noktasında zaafiyetler oluşmuştur.

Ben hukukçu değilim ama hukukun evrenselliğine inanan bir vatandaş olarak şunu söylüyorum bu anayasa, bu hukuk normları bir gün hepimize lazım olacak.

 Enis Berberoğlu'nun bu kararı tartışılırken bizzat eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanan Prof.Dr. Engin Yıldırım sosyal medya hesabından AYM binasının yanan Işıklarını fotoğraflayarak "Işıklar yanıyor" diye yayınladı.

Bunun üzerine içişleri bakanlığı yine içişleri bakanlık binasının yanan Işıklarını gösteren bir fotoğraf yayınlayarak" bizim Işıklar her zaman yanıyor" dedi.

Sonra ilgili AYM üyesi tartışmaların boyutunun büyümesi üzerine benim amacım bu değildi diye eski paylaşımını silerek yeni bir paylaşım yaptı.

Hem iktidar, hem de muhalefet bu yanan Işıkları eskiden genel kurmayında Işıkları yanardı diye darbe iması çağrıştırıyor diye şiddetle kınadılar.

Belki ilgili kişi bunu düşünememişti ama maalesef darbelere sıkça maruz kalan Türk demokrasisi ve siyasi erk bunu bu şekilde yorumlamakta haklı olarak karar kıldı.

 Demokrasi geçmişimiz çok eski olmasına rağmen kırılgan bir yapının maalesef en küçük bir rüzgardan etkilenmesinin bir türlü önüne geçemiyoruz.

 Bu tartışmalar üzerine AYM olağan üstü toplanarak bunun ilgili kişiyi bağlayacağını ve AYM'nin görüşünü yansıtmadığı deklare edildi.

Şimdi bu konu üzerine kendi yorumumu katayım.

İlgili AYM üyesi hukukçu değil. Ne olacak eski AYM başkanı Haşim Kılıç'ta hukukçu değildi diyeceksiniz

Evet o da son zamanlarda bayağı eleştirilmişti.

Kanunda yeri var ki hukukçu olmayan kişilerde AYM üyesi yapılıyor.

Belki bu tip paylaşımlar başka bir yerde olsa dikkate alınmaz ama AYM gibi bir kurumda tartışma yaratır.

Bu paylaşımın bir darbeyi ima ettiğine inanmıyorum. Olsa olsa yerel mahkemeye bir atıfta bulunulmuştur diye düşünüyorum.

Şayet böyle bir niyet varsa zaten hep birlikte ona karşı çıkmak görevimiz.

Kaldı ki AYM'nin tüm üyeleri bu hükümet zamanında atanmış ve görüş olarak farklılık yoktur.

Buna rağmen bu kişinin hem yaşı hem de bilimsel kariyeri açısından ileride neler olabileceğini düşünmeden böyle bir paylaşım yapması olsa olsa heyecanlı olmasına yoruyorum.

Umarım hem Türk yargı sistemi, hem de demokrasimiz bundan yara almaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.