banner214

Günümüzde insanlık, Küresel seviyede gerçekleştirilen iş birliği ve ortaklıkların ön plana çıktığı bir döneme girdi. Küresel piyasa da var olmak, ihracata başlamak, günümüzde KOBİ’lerin gündeminde yer alan en önemli gündem maddelerinden biri. Artık küresel seviyede gerçekleştirilen katma değer zincirlerinin, küresel seviye gerçekleştirilen iş birliği ve ortaklıkların ön plana çıktığı zamandayız. Küreselleşme sadece ekonomik alanda değil her alanda global bir etkileşim ve iş birliği gerektiriyor. Bu yöndeki gelişmeler de muhakkak ki farklılıklara ilişkin tavır ve davranışları değiştirmeye başlayacaktır.

Dış pazarlara girmek firmalara avantaj sağlamakla beraber rekabet, finans problemleri gibi engeller ve tehditler de içeriyor. 

Döviz kurlarını fırsata çevirmek isteyen şirketler, yeni Pazarlara girmek için hedef ülkelere ziyaretler yaparak yeni pazarlar arıyor. Bu kapsamda Kosgeb ve Ticaret bakanlığı tarafında verilen devlet  desteklerinde değişen ihtiyaçlara göre sürekli güncellemeler yapılmakta.

 5 adım da İhracat desteği için firmaların sahip olması gereken yeterlilikler;

1-Türk Ticaret Kanunu'nun 124'üncü maddesinde belirtilen sınai ve/ veya ticari firmaların yapısının limited, anonim, kolektif, komandit olması gerekli. (Şahıs firmasıysanız desteklere başvuru yapamazsınız.)

2- İlgili firmanın faaliyet gösterdiği sektörlerle ilgili ihracatçı birliğine üye olunması zorunlu.

3- Destek başvuruları için firmaların; ilgili ihracatçı birliğinde DYS (Destek yönetim sistemi)’ne kaydını yaptırdıktan sonra, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi üzerinden başvuru göndermesi gerekiyor.

4- Firmanın ihracat yapmak veya mevcut ihracat kapasitesini artırmak amacıyla, hedeflerini oluşturması ve ihracat konusunda ayrıntılı yol haritasını belirlemiş olması önemli. Sadece destek almak için yapılacak başvurular firmaya fayda sağlamaz.

5- Destek başvuruları gerçekleştirilmeden önce firma tarafından başvuruya konu harcamaların öncelikle, yapılması gerekmekte, ödemeler gerçekleştirildikten sonra destek başvurularının yapılacağı dikkate alınmalıdır.

İHRACATTA SÜREKLİLİK ÇOK ÖNEMLİ

Bu desteklerdeki asıl amaç, firmaların yüksek teknolojili ve katma değerli ürünler ihraç etmesi.

Sağlanan teşvik ve desteklerde temel amaç; işletmeleri ihracata teşvik etmek, ihracatta karşılaşılan sorunları en aza indirmek olarak değerlendirilmektedir.

Ekonomik büyümede ihracat ne kadar önemlisi ise ihracatta da teşvik ve destekler o kadar önemli. Her ne kadar teşvikler ile ihracat arttırılmaya çalışılsa da, dış pazarlarda hayatta kalınabilmesi için süreklilik çok önemli.

Firmaların dış pazarlarda araştırma yapabilmesi için, ticaret bakanlığının yeni açtığı, www.kolayihracat.gov.tr sitesi dünya ülkelerinde yeni Pazar araştırmalarında yol gösterici olabilir.

En fazla başvurulan İhracat destekleri:

Yurtdışı Tanıtım Desteği

E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği

Yurtiçi Fuar Desteği

Yurtdışı Fuar Desteği

Yurtdışı Pazar Araştırması ve Pazara giriş Destekleri,

UR-GE Desteği

Markalaşma Destekleri

Pazara Giriş Belgelerinin Desteği

Yurtdışı Kira Desteği

Yurtdışı Şirket Alımı Desteği

Tasarım Desteği

Rapor Desteği

Dış ticaret destekleri ve yurt dışı Pazar destekleri ile Dünya pazarında hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Sanayi alanında ve Kobi olarak faaliyet gösteren firmalar, yatırım planlarınızı, iş büyütme fikirlerinizi gözden geçirerek sektörel desteklerden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

E-mail: ozlem.polat@yardimciiste.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner231

banner232

banner228

banner239