Aday adayları yavaş yavaş sıralanmaya ve pozisyonları şekillenmeye başladı.  AK-ŞAKA (bir oy sahibi seçmen) olarak, seçilecek adaylara başarılar dilerken; durumdan vazife çıkararak birkaç küçük anekdot eşliğinde bazı öğütler vermek istiyoruz.  Ücretsizdir!
 
***
 
Hindi, ağaçların dallarında şakıyan diğer kuşlara özenerek bakıyormuş.  Kendisi gibi otlakta gezinen arkadaşı inekle sohbete başlamış ve; “Ben de diğer kuşlar gibi ağacın yüksek bir dalına çıkarak manzaranın ve üstte olmanın keyfini sürmek istiyorum”, demiş.
 
İnek; “Benim dışkım çok besleyicidir.  Bolca yersen kanatları güçlenir ve yükseklere çıkacak kuvvete erişirsin”.
 
Hindi, bu öğüt üzerine bolca inek dışkısı yemeğe başlamış.  Gerçekten de bir zaman sonra bedeni güçlenmeye ve kanatları kuvvetlenmeye başlamış.  Sonunda da uçarak bir ağacın üst dalına konarak manzaranın keyfini ve yükselmenin zevkini yaşamaya başlamış.
 
O sırada elinde tüfeği ile gezen bir avcı, ağacın tepesindeki hindiyi görmüş ve tetiği çekivermiş!
 
Kıssadan hisse: Dışkı (bok) yemek sizi güçlendirebilir ve üst basamaklara terfi etmenizi sağlayabilir.  Ama orada devamlı kalmanıza yetmeyebilir!
 
***
 
Küçük bir kuş, mevsim değişikliği nedeni ile sıcak diyarlara gitmek kararında azıcık gecikmiş ve uçarken soğuk hava dalgasına yakalanmış.  O denli üşümüş ki, donma tehlikesi yaşayarak uçamaz hale gelmiş ve düşer gibi yere konmuş. 
 
Donmuş otlar arasında yatarken, artık sonunun geldiğini hissetmiş.  O sırada oradan geçen bir inek kuşun üzerine pislemiş. 
 
Üzerine dışkı düşen kuş, inek bokunun ısısı ile donmaktan kurtulmuş ve yaşama tekrar kavuşmasının etkisi ile sevinç cıvıltıları çıkararak ötmeye başlamış.
 
Kuşun ötüş sesini duyan yakındaki kedi, koşarak gelmiş ve kuşun üzerindeki dışkıyı sıyırmış. Boktan kurtulduğunu sanarak çok sevinen küçük kuşu afiyetle yutuvermiş!
 
Kıssadan hisse:  1. Üzerinize bok atan herkes düşmanınız olmayabilir; 2. Sizi boktan kurtaran herkes dostunuz olmayabilir; 3. Bir bokun içine düşmüş iseniz, bari çenenizi kapalı tutmayı unutmayın!
 
***
 
Tavşan, otlakta beslenir ve tehlikelere karşı daima tetikte durarak stres yaşarken, yanındaki ağacın dalındaki kargaya dert yanmış; “Ah karga kardeş, ben de senin gibi boş boş ve umursamaz halde yaşamak istiyorum”.
 
Karga; “Neden olmasın tavşan kardeş, istediğin gibi yaşa”.
 
Tavşan, karganın bu öğüdünden güç alarak etrafı kolaçan etmekten vazgeçmiş ve sere serpe uzanmış meraya. Ki, tam boş boş oturmanın ve sere serpe yatmanın keyfini çıkaracak iken, çalıların arasından çıkan bir kaplana yem oluvermiş.
 
Kıssadan hisse: Boş boş durmanın ve sere serpe uzanarak sorumsuz olabilmenin keyfini çıkarabilmek için, çok yükseklerde olabilmek gerekir!
 
***
 
İnsan bedeni oluşmasını tamamladığında, anatomiyi tamamlayan organlar arasında bir tartışma başlamış.  Tartışmanın konusu ise bedene hangi organın müdürlük yapacağı üzerinde yoğunlaşmış.
 
Beyin; tüm işlevleri ben yürütüyorum.  Müdürlük benim hakkımdır.
 
Ağız; yemek yemeden bu beden ayakta duramaz.  Bu nedenle ben müdür olmalıyım.
 
Eller; tüm eylemleri gerçekleştiren benim.  Müdür ben olacağım.  
 
Popo (göt); beni müdür yapmazsanız sistem tıkanır.
 
Beyin, ağız, eller ve diğerleri, göte gülmüşler.  Ama göt bu, birkaç gün faaliyetini durdurunca, tüm organlar pes etmişler!
 
Kıssadan hisse:  Böylece bilinci tam gelişmemiş bazı bedenler de götler müdür seçilir olmuşlar!
 
***
 
Taze siyasetçilere hizmette sınır tanımamakta olmamızla birlikte, bugünlük burada noktalıyoruz!..
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.