banner214
Öne Çıkanlar bayırdır mersin müzisyenleredestek MEHMET TEKKANAT ŞEHİR TİYATROLARINI KALEME ALDI... ogm ormanspor

CHP’Lİ GÖKÇEL’DEN ESNAFI KORUYACAK TEKLİF

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmasını teklif ederek AVM ve zincir marketlerin çalışma günlerinin düzenlenmesini TBMM gündemine taşıdı. Gökçel kanun teklifi ile kanuna “Alışveriş Merkezleri (AVM) ve zincir mağazaların hafta tatili Pazar günüdür. Resmi ve Dini bayramların ilk günü zincir mağazalar ve Alışveriş Merkezleri (AVM)’ler kapalıdır” ibaresinin eklenmesini talep etti.

 Gökçel, teklifin gerekçesinde AVM’lerin Anadolu’nun kadim esnaflık kültürü ahilik ile bağdaşmadığını ifade etti. Gökçel, Lonca ve ahilik yapılarının  yüzyıllar boyunca topraklarımızda adil bölüşüm ve adalete dayalı bir ticaret sistemini kurduğunu belirtti. 21. yüzyılda ortaya çıkan alışveriş merkezlerinin bu kültüür yok ettiğinin altını çizen Gökçel, “bu alışveriş merkezleri ve zincir mağazalar küçük esnafın ticarette var olmasını engellemeye başlamıştır. Her geçen gün sayıları artan bu yapılar yüksek maliyetleri ile küçük esnafın barınamayacağı birer alan olmuşlardır” dedi.

“AVM’ler Kent Kültürünü Yok Ediyor”

Alışveriş merkezlerinin hızla artmış olması kent kültürü karşısında bir tehdit oluşturduğunu kaydeden Gökçel teklifinde, “Kent içinde sosyalleşmekten uzak olan yurttaşlar kente aidiyet duymamaya başlamışlardır. Anılan alışveriş merkezlerinde genellikle aynı marka ve ürün gruplarının olması monopol veya oligopol benzeri piyasalar oluşmasına sebep olmaktadır. Alışveriş merkezlerinin çevrelerinde çeşitli sanat ve meslek kollarında faaliyette bulunan esnaf bu büyük mağazaların piyasayı yönetme eğiliminden dolayı zarar görmektedir. Dolayısıyla birçok küçük esnaf piyasadan çekilmek zorunda kalmıştır” diyerek yaşanan sorunları dile getirdi.

“AVM sayısı 12 yılda Yüzde 200’den fazla Arttı”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinde AVM’lerin hızla arttığını belirtti. Gökçel, “ 2007 yılında 145 olan AVM sayısı 2019 yılında 454 olmuştur. Bu rakam 12 yılda yüzde 200’den fazla artış yaşandığını göstermektedir. Türkiye oransal olarak AVM’lerin kapladığı alan bakımından dünyada ilk 10 ülke arasında bulunmaktadır” dedi.

“AVM’ler Ekolojik Olarak Sakıncalı”

Teklifin gerekçesinde AVM’lerin çevresel etkilerine de değinen Gökçel, “büyük yapıları sebebiyle ısı kütlesi oluşturan yapılar olarak göze çarpmakta, enerji tüketimi ve yapımı esnasında başvurulan malzemeler sebebiyle çevreci birer yapı olmaktan çok uzaktırlar.

Gerekli ihtiyaçların karşılanması bakımından hayatımızın bir parçası olan alışveriş merkezlerinin olumsuz etkilerinin asgari düzeye indirilmesi için bazı hukuki düzenlemeler yapılması elzem hale gelmiştir. Çeşitli Avrupa ülkeleri bu anlamda mevzuatlarında düzenlemeler yapmış ve alışveriş merkezleri ile zincir mağazaların çalışmalarını düzenlemiştir. Almanya, İspanya, Fransa, Belçika, Danimarka, Polonya, Portekiz, Yunanistan bu ülkelerden bazılarıdır. Bu ülkelerde alışveriş merkezleri Pazar günleri kapalı tutularak küçük esnafın var olması amaçlanmıştır. Diğer yandan kent içi trafiğin olumsuz etkilenmesi ve kent kültürünün yok olması engellenmeye çalışılmıştır” dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255