banner214
Öne Çıkanlar toplu baro Chp SİLİFKE Tere yağında tavuğun Mersin tarihi

ÇOCUKLAR NEDEN SUÇA SÜRÜKLENİYOR?


 

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Burcu Düzen, değişen toplumsal düzen ve aile yapısı nedeniyle Mersin’de istatistiki oranlara göre 2016 ile 2019 yılları arasında bir artışın yaşandığını söyledi.

Düzen, Ancak,2020 yılının ilk 5 ayında suça sürüklenen çocuklar sayısında bir düşüşün yaşanması, pandemi ile birlikte başlayan sokak kısıtlamaların etkisinin olmasına bağladığını ifade etti.

HABER: Seren SABUNCU

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Burcu Düzen, Mersin’de suça sürüklenen çocukların artış sıralamasına göre hırsızlığın ilk sıralarda geldiğini söyledi.

Kasten-Taksirle yaralama, tehdit, hakaret ve cinsel istismar olarak devam ettiğine dikkat çeken Avukat Düzen,” Çocuk suçluların sayısında giderek bir artış yaşanmaktadır. Mersin’de son 5 yıl da 0-18 yaş grubunda çeşitli suçlardan 9 bin 221 suça sürüklenen çocuk mahkeme karşısına çıkmış. Son 5 yıl ortalamasına göre her yıl bin 836 çocuğun çeşitli suçlardan “çocuk adalet sistemine” dâhil olduğu öngörülmektedir. 2020 yılının ilk 5 ayında ise 877 çocuk adli sistem ile tanışmıştır.” Dedi

Türkiye’de olduğu gibi Mersin’de çocuk suçluluğu, sosyolojik ve hukuksal açıdan asrın en önemli sorunlarından biri olarak önümüzde duruyor.  Baro Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Burcu Düzen, Mersin’de her yıl her geçen yıla oranla suça sürüklenen çocukların sayısında artış yaşandığını söyledi. Düzen, sadece 2020 yılının ilk 5 ayında bir düşüşün yaşandığına bunun nedeni ise, pandemi sürecinde yaşanan sokak kısıtlamaları ve suça sürüklene çocukların adliye getirilmeme olarak tahmin ettiklerini ifade etti

“EN ÇOK İŞLELENEN SUÇ HIRSIZLIK”

Mersin Barosunun yaptığı çalışmalar doğrultusunda net çocuk sayılarını veremediklerini söyleyen Düzen, şöyle konuştu. “CMK sistemimizde çocuklara görevlendirilen müdafi sayılarımız. Net bir çocuk sayılarını vermeyebilir. 2016-2020 Mayıs ayı sonuna kadar belli suçlara göre rakamlar çıkardık. Bunları şu şekilde seçtik; çocukların en çok karıştıkları suçlar neler? Görevlendirmeler en çok hangi suçlardan yana yapılmış. En fazla işlenen suç hırsızlık olarak karşımıza çıktı. Mala zarar verme suçuyla hırsızlık iç içe geçmiş durum da.  Hırsızlık suçu 2016 yılında 900, 2017 yılında 766, 2018 yılında 823, 2019 yılında 1113, 2020’nin Mayıs ayına kadarsa 282 gibi rakamalar söz konusu. 2020’deki görevlendirmelere baktığımızda Ocak ayında hırsızlık 69, Şubat ayında ise 102 görevlendirme yapılmış. Pandemi döneminin girmesiyle birlikte neredeyse yarı yarıya azalma var.”

“KASTEN YARALAMA OKULLARDA GERÇEKLEŞİYOR”

Çocukların işlediği diğer suçun yaralama suçu olduğunu belirlediklerini kayd eden Avukat Düzen, “Genel olarak ‘Kasten yaralama’ ve ‘taksirle yaralama’ suçu özellikle okullardaki kavgalarda gerçekleşiyor. 2016’da 772 iken 2017’de 852, 2018’de 831, 2019’da 979 rakamlar söz konusudur. Mersin bölgesi için 2019 yılında ciddi bir artış söz konusu. Taksirle yaralama biraz daha az. 2016’da 135, 2017’de 96, 2018’de 102, 2019’da 99, 2020’de ise 18 gibi rakamlardadır.. Pandemi döneminde, 2020 yılında Mayıs ayında taksirle yaralama suçu hiç işlenmemiş. Nisan ayında 1 tane işlenmiş. Çocuklara verilen dışarı çıkma yasağına bağlayabiliriz. “ şeklinde konuştu.

 “Çocuklar için tutuklama en son çare olarak görülür. Ama işlenen suça göre değişir bu durum. Ağır bir suç varsa ve delillerle ispatı yapılmışsa tutuklama kararı verilebiliyor.” Diyen Avukat Düzen, “ Ama tutuklu çocuk sayısı çok fazla yoktur diyebilirim. Hüküm özlü tutuklular vardır. Hüküm giymiş ama henüz kesinleşmemiş olanlar var. Kesinleşmiş olanlar ise çocuk tutuk evlerinde olmuyor. Onlar eğitim evlerine gönderiliyorlar. Dedi.

“ÇOCUKLAR İÇİN KULLANILAN SUÇ MAKİNASI TABİRİNİ ÇOK ÇİRKİN BULUYORUM”

Düzen, “Çocuklar için kullanılan suç makinası tabirini çok çirkin buluyorum. Burada demek ki eksik bir şeylerimiz var. Bir çocuk suç makinesi olarak nitelendiriyorsak biz bu çocuğu kazanamamışız.” diyerek yapılan yeni düzenlemeler konusuna da değinerek şöyle konuştu, “Son 1-2 sene içerisinde güzel düzenlemeler oldu. Ama aleyhine yapılan düzenlemeler de yapıldı. Çocukların esas olan rehabilitesi topluma kazandırılmalı. Tekrar tekrar suç işleyen çocuklar için daha çok çalışmalar yapılmalı. Uygulamalar arttırılmalı. Topluma kazandırılacak projeler hazırlanırsa suç işleme oranlarının düşeceği kanısındayım” diye konuştu.

“SUÇA SÜRÜKLENEN ÇOCUK TANIMINI KABUL ETMİYORUM”

Kanunlarda ve uluslararası sözleşmelerde suça sürüklenen çocukları konuşmadan önce bir çocuk tanımını yapmak gerektiğini düşündüğünü ifade eden Avukat Düzen, kanunlarda uluslararası sözleşmelerde 18 yaşın altındaki her bireyin çocuk olarak kabul ettiklerini söyledi. Düzen, Kanunların suç saydığı eylemleri işleyen çocukları biz, suça sürüklenen çocuk olarak tanımlıyoruz. Aslında ben suça sürüklenen çocuk tanımını tartışmalı bir kavram olarak buluyorum. 2005 yılı için doğru bir kavramdı, ama kendi şahsi fikrim olarak, şu aşamada bu kavramı çok doğru bulmuyorum. Çünkü sanki çocuk, baştan suçluymuş gibi algı yaratıyor. Şöyle de bir durum var, soruşturma aşamasında da kavuşturma aşamasında da suça sürüklenen çocuk söz konusu olabiliyor. Nasıl ki biz yetişkinlerde soruşturma aşamasında ‘şüpheli’ diyorsak yargılama aşamasında da sanık sıfatını alıyor. Şüphelide bir şüphe vardır ve suçu işleyip işlemediği belli değildir ama suça sürüklenen çocuğun her iki aşamada da aynı ibareyi kullanmasını doğru bulmuyorum.” Diye konuştu.

“NEDEN SUÇA İTİLDİKLERİNİ KONUŞMAK LAZIM.”

‘Neden suça itildiklerini’ ya da ‘neden bu riskin altında olduklarını’  konuşmanın gerekliğine dikkat çeken Avukat Burcu Düzen, konuşmasını şöyle tamamladı; “Aslında bunun birçok nedeni var. Vaka bazlı ve muhatap olduğumuz çocuklarda gözlemlerimiz genel olarak şu yöndedir; Birincisi  sosyo-ekonomik durum. Çok ciddi anlamda çocukları suç işlemeye itiyor. Anne karnından başlayan travmalar çocuğun suç işlemesine neden olabiliyor. Bazen genetik olarak ruh sağlığı ile ilgili sorunları olabiliyor.  Akabinde çevre, arkadaş grubu da etken rol oynuyor. 14-17 yaş gurubu arasında yani tam gelişim çağlarında çocukların daha çok suç işlediğini görüyoruz. Suç işleme ehliyeti var mı? yok mu? konusuna da değinmek istiyorum. Burada da kanunumuzda bir takım düzenlemeler var. Örneğin 12 yaşın altındaki hiç bir çocuğun ceza ehliyetinin olmadığı kanunlarımızda kabul edilmiştir. 12-15 yaş arasındaki çocuklarda işledikleri suçun anlam ve sonuçlarını algılayabilme yeteneklerine göre, 15-18 yaş grubu arasında kanunda bunların indirim oranları farklılaşır. Ama 12 yaş altındaki hiçbir çocuk cezalandırılmaz en fazla haklarında güvenlik tedbirleri uygulanır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet