banner214
Öne Çıkanlar MERSİNHABER SİLİFKE MERSİNİMECEHABER Barış Toroslar

"MARİNA AVM YAPILAŞMASI, KENTE KARŞI İŞLENEN BİR SUÇTUR”

Mimar Abdullah Yılmaz, Yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak inşa edilen Mersin Marina AVM yapılaşmasının, Mersin kentine, halkına ait olarak tanımlanan sahil şeridine, doğal yapıya, kent Silüetine, alt ve üst yapısına, mekânlara, çevredeki yerleşimlere, ekonomik, sosyal, fiziksel ve kültürel yönlerden zarar verdiğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’nün Yat Limanı amaçlı 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı plan notu değişikliği ve 1/1000 Öçekli Uygulama İmar Planı plan notu ilavesine ilişkin kurum görüşü talebi, daha önce Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde kabul edilmişti.

Mimar Abdullah Yılmaz, Mersin Yat Limanındaki ticari amaçlı bina yapılaşması için “Marina AVM yapılaşması, kente karşı işlenen bir suçtur. İşlenen suçun aktörleri, merkezi ve yerel yönetimlerdir.” dedi.

Bir süredir tartışmaların odağında olan Mersin Marina’da, son bir yılda eklenen bina ve tesislerle ilgili mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından bir darbede Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden gelmişti. İl Müdürlüğü 13.01.2020 tarihli mahkeme kararına istinaden düzenlediği tüm yapı ruhsat ve yapı kullanma izin belgelerini iptal etmişti. ilave inşaatla kiralanmak üzere çok sayıda yeni iş yeri yapılmasına tepkiler dinmiyor.  Mimar Abdullah Yılmaz,  Yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak inşa edilen Mersin Marina AVM yapılaşmasının , Mersin kentine, halkına ait olarak tanımlanan sahil şeridine, doğal yapıya, kent Silüetine, alt ve üst yapısına, mekânlara, çevredeki yerleşimlere, ekonomik, sosyal, fiziksel ve kültürel yönlerden  zarar verdiğini ve plansız getirdiği taşıt trafiği kenti kilitlediğini söyledi.

Mimar Yılmaz yaptığı açıklamada Mersin Marina

Marina da dükkan sahibi bireyler, bir yandan kenttaş ve yurttaş olarak kentinin değerlerine sahip çıkma hakkını kullandıklarını belirterek “ ne yazık ki, bir yandan da kişisel rantı uğruna kentin tümüne, ya da kenti oluşturan öğelerden kimilerine karşı suç sayılabilecek davranışlar içine girebiliyor. Bilinçli kentlilerin, bilime ve plana inanan kamu yöneticilerinin sayılarının gün geçtikçe azaldığı, olmadığı ülkemizde, özellikle kentimiz mersin de, kentlerin gelişimi imar planlarından çok. Kibar soyguncular, rantçılar tarafından belirlenmektedir. İlginç olansa kent soyguncusu rantın bu belirleyici rolünü imar planları aracılığıyla sürdürmesi. Türkiye'de kente karşı işlenen suçların önemli bir bölümü imar planları üzerinden ya da imar planları değiştirilerek ve tamamen siyasal destekle sürdürülüyor. kente karşı suç kavramı netlik kazandıkça kentlerin sağlıksız gelişimi, imar planlarının kamu yararı dışında bireysel çıkarlar için kullanımı, siyasal sistemin kentsel ranttan nemalanması, siyasal yozlaşma hızla artıyor. “ diye konuştu

Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri veya Belediye Başkanları olsun magazinsel belediyeciliği tercih ettiklerini söyledi. Mimar Yılmaz şunları söyledi:  “Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri olsun, Belediye Başkanları, magazinsel belediyeciliği tercih edip, yanlarına topladıkları bir avuç yandaşlarının alkışlarıyla. Liyakat, vizyon, misyon sahibi olmadıklarını, kentsel rantın, kişisel ranta dönmesinde verdikleri destekleri gizlemek için, yasayla belirlenmiş asli görevlerini, siyasi pirim yapma hayaliyle  extra yapılan işler gibi gösterip kamuoyuna pompalıyorlar.”

Haber: Mikail PELİT

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet