banner214

Normalleşme sürecinin ilk adımlarıyla birlikte kısmi olarak yüz yüze eğitim çalışmaları da başladı. İlimizde görülen vaka sayılarının çokluğu okulların tüm kademelerde ve tam zamanlı açılmasının önüne geçti. Yani yüz yüze eğitim için adımlar atılırken uzaktan eğitimin de devam edeceği görülmektedir.

Peki uzaktan eğitim sürecine yerel yönetimlerin katkısı ne düzeyde oldu?

Belediyeler uzaktan eğitim sürecinde öğrencilere ve ailelere ulaşabildiler mi?

Öğrencilerin uzaktan eğitime erişmesinde yerel yönetimlerin katkısı nasıl olabilir?

Bu soruların cevabını düşünürken internetin arama motoruna ‘Uzaktan eğitim sürecine belediyelerin katkısı’ ve ‘Mersin ……… belediyesinden uzaktan eğitime destek’ cümlelerini yazdım. Noktalarla bıraktığım boşluğa ise Mersin’e hizmet veren belediyelerin isimlerini yazdım. Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir, Erdemli, Silifke, Aydıncık, Bozyazı, Anamur, Gülnar, Mut, Tarsus, Çamlıyayla ve Büyükşehir gibi.

Arama sonuçlarından edindiğim bilgilere göre yerel yönetimlerin uzaktan eğitim sürecine katkıları şu şekilde olmuştur.

Büyükşehir Belediyesi, 222 öğretmen ile 9 ilçede çevrimiçi hazırlık kursları ve mentörlük hizmeti sunmuştur. Ayrıca üniversite öğrencilerine burs desteğini sürdürmüştür.

Toroslar Belediyesi, salgın döneminde ilçe bünyesindeki okullara dezenfekte hizmeti sunmuştur. Bunun yanı sıra 26 noktada EBA destek noktaları oluşturmuştur. EBA destek noktalarında öğrencilere tablet bilgisayar ve internet desteği sağlanmıştır.

Mezitli Belediyesi, salgın döneminde Üniversite Caddesi üzerinde bulunan Gençlik ve Kültür Merkezi ile GMK Bulvarı ve Mezitli Deresinin kesişim noktasında bulunan Fitnat Gürsoy Kafe Kütüphanesi’nde öğrencilere internet bağlantısı desteği sunmuştur. Buna ek olarak Tece’de EBA destek noktası hizmete açmıştır. Ayrıca üniversite öğrencilerine burs desteğini sürdürmüştür.

Akdeniz Belediyesi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan Akdenizli öğrenciler için ücretsiz çevrimiçi eğitim planlaması yapmıştır.

Yenişehir Belediyesi, ‘Her ev bir okul, her anne-baba öğretmendir’ sloganıyla Türk Psikologlar Derneği iş birliği ile ‘Uzaktan Eğitim Aile Rehberi’ kitapçığı hazırlayarak ücretsiz dağıtımını sağlamıştır. Ayrıca 10 bilgisayarlı EBA destek noktası hizmeti sunmuştur.

Erdemli Belediyesi, 40 öğretmenle 950 öğrenciye çevrimiçi eğitim hizmeti sunmuştur. Ayrıca Radyolink yöntemiyle 1150 rakıma kadar olan 25 köyde 34 noktada öğrencilere uzaktan eğitim desteği sunmuştur.

Çamlıyayla Belediyesi, basında yer alan bilgilere göre (sayısına ulaşamamakla beraber) EBA destek noktası açmış ve tablet dağıtımında bulunmuştur.

Gülnar Belediyesi, 32 okulda EBA destek noktası kurulmasına destek olmuştur.

Bozyazı, Anamur, Tarsus, Silifke ve Mut ilçelerinin belediyelerinin uzaktan eğitim sürecine sundukları katkı ile ilgili de aramalarım sonucunda haberlere ulaşamadığımı da belirtmek isterim.

Aldığım verilerin kaynağının yazılı basın ve internet haber siteleri olduğunu tekrar hatırlatırım. Kimseye duyurmadan yapılan destekler var ise bunlar içinde yapan kuruma teşekkür ederim.

Şimdi de sizlere başka illerden örnekler vermek istiyorum.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 928 mahalle ve 71 köye ücretsiz internet erişi sağlamıştır. Sosyal yardım alan 15 bin öğrenciye 3 aylık 10 GB internet bağlantısı sağlanmıştır. Belediyeye bağlı 47 birimde toplam 869 bilgisayar ile EBA destek noktaları oluşturulmuştur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 40 civarında EBA destek noktası, 40000 tablet bilgisayar dağıtımı ve internet erişim hizmeti sunmuştur.

Adana Büyükşehir Belediyesi, toplamda 199 köy, 4452 hane, 8253 öğrenciye ücretsiz internet paketinin yanında ihtiyacı olduğu tespit edilen öğrencilere tablet dağıtımı yapmıştır.

Kayseri Büyükşehir, Melikgazi ve Kocasinan İlçeleri, düzenledikleri kampanya ve kendi katkıları ile 5000 tablet bilgisayarı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne hibe ederek öğrencilerin hizmetine sunmuşlardır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve hayırseverlerle birlikte 10 bin tableti Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan ihtiyaç sahipleri listesine göre dağıtacağını bildirmiştir. 100 öğrenciye dizüstü bilgisayar, 200 öğrenciye ise TV dağıtımı yapılmıştır. BUSMEK merkezleri EBA destek noktalarına dönüştürülerek öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Yaptığım basit araştırma sonucunda uzaktan eğitim sürecine destek veren ve vatandaşların bu süreçte yanında olan yerel yönetimlerin örneklerini çoğaltabilirim.

Bir eğitimci olarak uzaktan eğitim sürecinde, eğitimde fırsat eşitsizliğinin arttığını defalarca vurgulamışımdır. Bu eşitsizliğin sebeplerinden birisi de ailelerin sosyoekonomik durumlarından kaynaklanan internete ve bilişim araçlarına erişememe durumudur. Bu nedenle öğrencilere yönelik sunulan internet bağlantısı ve bilişim aracı (tablet, bilgisayar…) desteklerinin çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Bunun yanı sıra salgın sürecinin psikolojik etkilerini gidermek üzere yapılan veya yapılacak olan çalışmalarında desteklenmesini önemli buluyorum.

İlimizin yerel yönetimlerinin yaptığı destekleri diğer illerle kıyasladığımızda aradaki farkın iç açıcı olmadığını belirtmek istiyorum. Yerel yönetimlerin eğitim alanında daha aktif rol alarak bu sürecin daha az yara ile atlatılmasında önemli bir görev üstlenmeleri gerektiğini de belirtmek isterim. Ayrıca hizmetin küçüğü büyüğü demeden uzaktan eğitim sürecine destek veren belediyelerimize teşekkür ederken en işlevsel desteğin ‘bir eğitimci olarak kanaatimce’ Erdemli Belediyesi tarafından sunulduğunu da belirtmek isterim.

Diğer taraftan ilimizde ve ilçelerimizde bulunan Ticaret ve Sanayi Odalarına uzaktan eğitim sürecine destek girişimleri için teşekkür ederken desteklerin artarak devam etmesini dilerim.

Eğitime yapılan yatırımın en büyük yatırım olduğunun farkına varılmasının yerelde ilimizin genelde ülkemizin kalkınması için önemli bir adım olacağını vurgulamak isterim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner209

banner211